سه شنبه, 15 تیر 1395 ساعت 15:21

تحول سودآوری در کبافق در صورت تثبیت قیمت جهانی روی مطلب ویژه

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

steel-pedia-mine-exploration-1447142652

برآورد سود سال جاری

   در این تحلیل به محاسبه سود شرکت معادن بافق در سال جاری و ارائه ریز محاسبات برای برآورد سود پرداخته شده است.

 

1-   معرفی شرکت

شرکت معادن بافق در تاریخ 16 خرداد 1345 به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس شد و در تاریخ 14/5/72 در اداره ثبت شرکتها و معادن صنعتی بافق به ثبت رسیده است. شرکت در تاریخ 20/12/75 در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است.

فعالیت اصلی شرکت عبارتست از اکتشاف و استخراج و بهره برداری از معادن به طور اعم، خرد کردن و شستشو و دانه بندی و تغلیظ و تصفیه و ذوب مواد معدنی در نقاط مناسب کشور، تولید پودرهای مواد معدنی و برش سنگهای تزئینی و ایجاد کارخانجات مربوطه، تهیه طرحهای اکتشاف و بهره برداری از معادن، تجزیه فیزیکی و شیمیایی مواد معدنی و ایجاد و توسعه آزمایشگاههای مربوطه و ...

2-    سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 84 میلیون ریال بوده است که طی چند مرحله به مبلغ 202,500 میلیون ریال در پایان سال مالی منتهی به 29/12/93 افزایش یافته است.

ترکیب سهامداران شرکت در تاریخ تهیه گزارش به شرح جدول ذیل می باشد:

clip_image002

 

3-   پیش بینی

   سود شرکت معادن بافق (کبافق) برای سال جاری با سرمایه 202,500  میلیون ریال به ازای هر سهم 802 ریال برآورد شده است. ریز محاسبات در جدول زیر آمده است:

clip_image004

علت اصلی تعدیل مثبت شرکت نسبت به بودجه مربوط به افزایش قیمت جهانی روی و سرب می باشد که افزایش مبلغ فروش و حاشیه سود ناخالص شرکت را درپی خواهد داشت.

4-    نحوه برآورد درآمدها

   تولید و درآمد حاصل از فروش به شرح جداول زیر برآورد شده است:

clip_image006

فروش شرکت 100% به کشور چین صادر می گردد. شرکت در مقاطعی که با توجه به نرخ های جهانی روی و سرب، قمت محصولات پایین است از فروش اجتناب می کند.

نرخ فروش کنسانتره روی و سرب با روابط زیر محاسبه می شود:

clip_image007نرخ فروش کنسانتره سرب بر اساس ریال                                               نرخ ارز x (TC  - ( x Lead LME  ( 3 - عیار  )))

Lead LME :  برابر است با نرخ جهانی فروش سرب بورس فلزات لندن

TC:  هزینه استحصال

clip_image008نرخ فروش کنسانتره روی بر اساس ریال                                          نرخ ارز x (TC  - ( x  Zinc LME  ( 8 - عیار  )))

Zinc LME  : برابر است با نرخ جهانی فروش روی بورس فلزات لندن

TC: هزینه استحصال

با توجه به مفروضات بالا و شرایط بازار جهانی فلزات، فرضیات زیر جهت محاسبه نرخ فروش محصولات مورد استفاده قرار گرفت:

clip_image010

·         با توجه به اینکه نرخ دلار جهت تسعیر ارز فروش های صادراتی شرکت در سال گذشته اندکی پایین تر از نرخ های رایج بازار بوده است، در این تحلیل نیز نرخ دلار از نرخ فعلی بازار پایین تر فرض شده است.

·         نرخ روی در تاریخ تهیه گزارش 2106 و نرخ سرب 1830 دلار در هر تن می باشد که در تحلیل ببا رعایت جانب احتیاط پایین تر فرض شده است.

·         هزینه TC برای کنسانتره روی در پایان سال قبل از محدوده حدود 210 دلاری تا 170 دلار کاهش یافته است. این کاهش در سال جاری ادامه داشته و این هزینه به زیر 140 دلار در هرتن نیز رسیده است. بازهم برای رعایت احتیاط در تحلیل از این کاهش چشم پوشی شده است.

·         عیار کنسانتره روی و سرب بر اساس گزارش هیات مدیره سال 94، مشابه سال قبل فرض شده است.

شرکت طرح افزایش ظرفیت تولید کنسانتره روی تا 24,000 تن را در دست اجر دارد. طبق اعلام شرکت طيسال 1394 عملياتتوسعهكارخانهفلوتاسيوندرمراحلپايانيساختسازهمي باشدوباتوجه بهخريدوآمادهسازيدستگاههايموردنيازبلافاصلهپسازاتمامسازه،نصبآندركوتاهترينزمان ممكن (پایان سال 95) ميسرخواهدشد.

 

5-   نحوه برآورد بهای تمام شده

   بهای تمام شده فروش و ارایه خدمات برای سال مالی 95 به شرح زیر پیش بینی شده است.

clip_image012

بهای تمام شده کنسانتره تولیدی شرکت شامل بهای تمام شده سه بخش: استخراج معدن زیر زمینی، استخراج معدن روباز و کارخانه فلوتاسیون می باشد. فرآیند تولید شرکت به این صورت می باشد که سنگ مصرفی شرکت (به عنوان ماده اولیه مصرفی) از معادن زیرزمینی و روباز استخراج شده و به کارخانه فلوتاسیون وارد شده و در آنجا به کنسانتره تبدیل می شود. همانطور که مشاهده می گردد بهای تمام شده سنگ استخراج شده از  معدن روباز کمتر از 30% بهای تمام شده سنگ استخراج شده از معدن زیر زمینی می باشد. شرکت با انجام افزایش سرمایه در سال 93 طرح روباز کردن معادن زیرزمینی را آغاز کرد. در گزارش هیات مدیره سال ،94 شرکت اعلام نموده است که ماشينآلاتموردنيازازطريقبازارداخليفراهمگرديدهاست وباتوجهبهحجمباطلهبرداريووسعتمعدننيازبهسرمايهگذاريمجددمي باشد. با بهره برداری از این طرح بهای تمام شده سنگ استخراج شده کاهش محسوسی خواهد داشت.

در جدول بالا ضرایب استخراج از معادن  برای سال جاری مشابه ضرایب استخراج سال 94 درنظر گرفته شده است.

 

6-   برآورد سایر درآمدها و هزینه های عملیاتی

    هزینه های فروش، عمومی و اداری شرکت به شرح جدول زیر برآورد شده است.

clip_image014

سایر درآمدها و هزینه های عملیاتی مشابه بودجه لحاظ شده است.

7-   برآورد درآمدها و هزینه های غیر عملیاتی

  سایر اقلام صورت سود و زیان برای سال جاری برابر با بودجه اعلامی درنظر گرفته شده است.

8-    برآورد مالیات

با توجه به صادراتی بودن کل فروش، شرکت مالیات پرداخت نمی کند.

 

محتوای بیشتر در این بخش: « مجمع تایرا چه خبر؟
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

اخبار اقتصادی

60391