چهارشنبه, 02 تیر 1395 ساعت 12:06

داروسازی اسوه در سال 95 مطلب ویژه

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی شرکت

·   شرکت دارویی اسوه در یک نگاه

 

image

 

·   ترکیب سهامداران

image

 

·         کلیاتی درباره داسوه

داروسازی اسوه در سال 45 به نام شرکت سهامی ایران مرک تاسیس و در اداره ثبت شرکت های تهران به ثبت رسید و در سال 70 به داروسازی اسوه تغییر نام یافت. موضوع فعالیت شرکت احداث، مشارکت و ایجاد کارخانجات دارویی، تولید و بسته بندی محصولات شیمیایی و آرایشی و ...و همچنین سرمایه گذاری در سایر شرکت ها میباشد.

شركت داروسازي اسوه يكي از شركتهاي پيشرو در صنعت داروسازي كشور است كه با دارا بودن خطوط انحصاري در توليد بسياري از اشكال دارويي، جايگاه ويژه اي در تأمين داروهاي مورد نياز جامعه دارد. در بخش قرص های جوشان تکنولوژی موجود در اسوه انحصاری بوده و خط تولید داروهای ضد سرطان در داخل از مزیت انحصاری محصولات و در خارج از کشور از مزیت رقابتی برخوردار است. همچنین خط تولید ویال در حال احداث شرکت و داروهای در دست تحقیق نیز مزیت انحصاری داخلی و رقابتی خارجی خوبی را برای سال های آینده رقم خواهد زد.

طبق آخرین اصلاحیه پروانه بهره برداری در سال 89، ظرفیت اسمی داسوه معادل 516 میلیون عدد قرص، 3 میلیون عدد قطره، 50 میلیون عدد قرص جوشان، 52 میلیون عدد آمپول و 88/44 میلیون ساشه 5 گرمی پودر، 14 میلیون عدد انواع سرنگ تزریقی از پیش پرشده، 70 میلیون عدد انواع کپسول و 11 میلیون عدد انواع ویال قابل تزریق میباشد.

 

صورت سود و زیان تاریخی

image

image

 

 

داسوه در سال 94، 70 درصد معادل 206 تومان به ازای هر سهم تقسیم نمود.

برآورد تولید و فروش داسوه

  • مقدار تولید و فروش

image

 

-         طبق توضیحات بودجه سال 95 شرکت، افزایش ظرفیت تولید و فروش ناشی از افزایش ساعت کاری هر شیفت عنوان شده است. با توجه به عدم ارائه صورت های مالی 3 ماهه سال 95 تا تاریخ تهیه گزارش، تولید و فروش کارشناسی با توجه به مقایسه عملکرد شرکت در سال 94 (میان دوره و 12 ماهه) با اولین بودجه سال مذکور برآورد شده است.

 

-         سهم بازار داسوه 3 درصد و نزدیک به 27 شرکت جز مشتری های دائم آن میباشند.

 

  • نرخ فروش محصولات

 

image

  • مبلغ فروش

 

 image

بررسی بهای تمام شده

به دلیل پیچیده بودن بهایابی شرکتهای دارویی، برآورد بهای تمام شده به تفکیک اقلام مواد، دستمزد و سربار غیر ممکن و تاحدی انتزاعی خواهد بود. محاسبات کارشناسی براساس میانگین حاشیه سود ناخالص به تفکیک گروه محصولات پس از اعمال تعدیلات صورت پذیرفته است.

image

image

 

 

داسوه پیش بینی نموده در سال جاری 42 درصد از مواد خود را به صورت وارداتی و از طریق کشورهای ایتالیا، هند، چین و لوکزامبورگ تامین نماید.

 

برآورد هزینه های عمومی اداری

image

 

برآورد سایر درآمد هزینه های عملیاتی

image

 

درآمد سرمایه گذاری شرکت در این سرفصل از محل شرکت های پخش رازی و داروسازی دانا میباشد که به ترتیب 20 و 4 درصد از سهام شرکتهای مذکور تحت تملک داسوه میباشند.

 

برآورد سایر درآمد هزینه های غیر عملیاتی

به دلیل عدم اهمیت، درآمد هزینه های این سرفصل معادل بودجه لحاظ شده است.

برآورد هزینه مالی

مانده تسهیلات دریافتی شرکت در پایان سال 94 نزدیک به 80 میلیارد تومان با میانگین نرخ 25 درصد بوده است. طبق یادداشت توضیحی صورت های مالی سال 94 ، داسوه پیش بینی نموده مانده تسهیلات را در سال جاری تسویه نماید. لازم به ذکر است که شرکت در یادداشت های همراه بودجه سال 95 ، تسویه تنها 20 میلیارد تومان از تسهیلات را پیش بینی نموده است. لذا برآورد کارشناسی هزینه مالی به صورت محتاطانه و با فرض عدم تغییر مانده تسهیلات و نرخ بهره 25 درصدی محاسبه شده است.

شایان ذکر است که گشایش ال سی و احتمال کاهش نرخ سود تسهیلات در پی کاهش اخیر نرخ سپرده بانکی به 15 درصد میتواند منجر به استفاده بهینه از نقدینگی شده، از فشار موجود بر شرکت های دارویی و به تبع آن داسوه در جهت اخذ تسهیلات سنگین و گران قیمت کاسته و به شرکت امکان تسویه بخشی از تسهیلات و جایگزینی وام های موجود با منابع ارزانتر را خواهد داد. در بودجه سال 95، داسوه به ازای هر سهم 80 تومان هزینه مالی (26 درصد از سود هر سهم) پیش بینی نموده است.

طرح توسعه داسوه در چه مرحله ای است؟

داسوه طرح توسعه ی استقرار خطوط تولید سرنگ های تزریقی از پیش پرشده و محصولات داروئی به صورت ویال را در آذر ماه سال 88 با برآورد اولیه 24 میلیارد تومان آغاز نموده که طبق آخرین برآورد در سال 91 ، به 36 میلیارد تومان ارتقا یافت. هزینه های انجام شده تا کنون نزدیک به 38 میلیارد تومان میباشد.

 این طرح توسعه شامل 47 نوع محصول میباشد که طی 5 بخش و در عرض 3 سال به بهره برداری خواهد رسید. پیش بینی میشود ظرح مذکور از لحاظ فیزیکی تا پایان شهریور ماه سال جاری اتمام یافته و فاز مرتبط با سرنگ پرفیلد در 3 ماهه پایانی سال به بهره برداری و تولید برسد.

 

 

 

 

 

 

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

اخبار اقتصادی

60391