سه شنبه, 01 تیر 1395 ساعت 16:55

نگاهی به شرکت توسعه معادن روی ایران 1395/04/01 مطلب ویژه

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

  • خلاصه مدیریتی

 

شرکت در یک نگاه:

 

image

 

 

کلیات:

شرکت توسعه معادن روی ایران در سال 1377 به صورت سهامی عام تاسیس شد. این شرکت تا اواخر سال 1384، بهره برداری از معدن انگوران با پرداخت حق مالکلنه دولت را در اختیار داشت که در بهمن ماه همان سال معدن مذکور به مزایده گذاشته شد که بدون نتیجه، مدیریت معدن به عهده شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران واگذار گردید. مهمترین فعالیت های اصلی شرکت عبارتند از:

اکتشاف، استخراج، بهره برداری و تغلیظ مواد معدنی. تولید و استحصال از روی و دیگر فلزات اساسی از معادن روی و سایر معادن کشور.

ترکیب سهامداران:

ترکیب سهامداران شرکت در تاریخ 28/02/1395 به شرح جدول زیر می­باشد:

image

 

 

 

شرکتهای تابعه و وابسته:

*گروه کالسیمین:

گروه شامل شرکت کالسیسمین به عنوان واحد اصلی و شرکتهای فرعی آن(مجتمع ذوب و احیای روی قشم، تولید روی بندر عباس، صنعت روی زنگان، اسید سازان زنجان، فرآورده های شیمیایی رویین کاران الوند و ... )است. اهم فعالیتهای شرکت بر طبق اساسنامه عبارتست از اکتشاف، استخراج و بهره برداری از معادن، تغلیظ و ذوب مواد معدنی، ایجاد کارخانه های تبدیلی مواد معدنی و انجام کلیه عملیات بازرگانی در ارتباط با موضوع فعالیت شرکت.

مهمترین بخش تشکیل دهنده سرفصل بهای تمام شده کالای فروش رفته شرکت کالسیمین مواد مستقیم مصرفی می‌باشد. با توجه به جنس محصولات تولیدی این مواد عمدتا شامل مواد کمکی و خاک با عیارهای متفاوت  است. گفتنی است که این شرکت در سال گذشته جهت تهیه خاک پرعیار دچار مشکلاتی بوده است. در حال حاضر بنا بر اظهارات هیئت مدیره شرکت در گزارش فعالیت هیئت مدیره در جهت استفاده از تکنولوژی جدید و بازیافت پسماندهای روی از ابتدای سال جاری که شامل دپویی سی میلیون تنی می‌گردد، 30% از نیاز خاک شرکت مرتفع خواهد شد. گفتنی است که عیار این سرباره پایین بوده و در حد 4 تا 8 % می باشد اما بهای تمام شده هر تن از این سرباره  از خاک کم عیار قابل استفاده شرکت نیز کمتر می‌باشد. نکته قابل توجه برای این شرکت بالا بودن هزینه تبدیل این سرباره می باشد.

image

 

*شرکت فرآوری مواد معدنی ایران:

 

image

 

*شرکت ملی سرب و روی ایران:

image

 

 

*شرکت ذوب روی بافق:

فعالیت اصلی شرکت عبارتست از احداث و بهره برداری از کارخانجات تولید فلزات غیر آهنی و محصولات شیمیایی مربوطه از مواد معدنی فلزات غیرآهنی و ....

پس ار توقف چند ساله خط تولید این شرکت از سال 13981 الی 1384. از اوایل سال 1385 خط تولید شرکت به علت عدم دسترسی به میزان خاک کافی سولفوره روی با قیمت مناسب، از سولفوره به اکسیده تغییر یافت. در سال 1392 مجددا خط تولید شمش روی از کنستانتره سولفوره به بهره برداری رسید که خط مذکور فعالیتی  کاملا کارمزدی ذاشته است.

image

 

*شرکت صنعتی معدنی شمال شرق شاهرود:

image

 

شرکتهایی که صورتهای مالی آنها با شرکت اصلی تلفیق می گردد به شرح ذیل می‌باشند.

 

 

 

image

بررسی ظرفیت و تولید واقعی شرکتهای زیر مجموعه طی 5 سال اخیر

 

 

 

image

 

در جدول فوق ظرفیت اسمی و عملی و همچنین تولید واقعی شرکتهای زیر مجموعه شرکت توسعه معادن روی ایران به تصویر کشیده شده است. کاهش تولید شمش روی از 519 هزار تن در سال 1390 به 395 هزار تن در سال 1394 کاملا مشهود است که بخشی از آن به دلیل عدم دسترسی به خاک پرعیار و رو به اتمام بودن ذخایر معدن انگوران می‌باشد. در حال حاضر شرکتها به دنبال پیدا کردن راهی جایگزین جهت تامین مواد اولیه خود می‌باشند که یکی از آنها استفاده از کیکهای لیچ و یا دریافت اجازه بهره برداری از معادن موجود در کشور می‌باشد.


صورت های سود و زیان شرکت:

 

 

image

     همانطور که در جدول فوق پیداست درآمد حاصل از فعالیتهای شرکت و سود حاصل از سرمایه‌گذاریها در طی سالهای اخیر به شدت کاهشی بوده است به طوریکه از 113 میلیارد تومان در سال 1392 به 41 میلیارد تومان در آخرین بودجه 1394 و 26 میلیارد تومان در اولین بودجه 1395 رسیده است. با توجه به عدم دسترسی شرکت به خاک پرعیار و رو به اتمام بوده ذخیره خاک معدن انگوران و همچنین با در نظر گرفتن روند منفی نرخهای جهانی در طی سالهای مذکور وضعیت شرکت بدتر شده است. گفتنی است که عملکرد بسیاری از شرکتهای زیر مجموعه توسعه معادن روی ایران نیز به علت عدم دسترسی به مواد اولیه با کاهش درآمد و سود عملیاتی همراه بوده اند. که تاثیر این کاهش بر شرکت معادن روی ایران با عدم تقسیم سود در مجامع زیر مجموعه ها مشهود است. همانطور که پیداست سود حاصل از سرمایه‌گذاریهای شرکت از سال 1392 که معادل 97 میلیارد تومان بوده است در آخرین بودجه سال 1394 به 12 میلیارد تومان و در اولین بودجه سال 1395 به 4.5 میلیارد تومان رسیده است.


 

با توجه به روند فعلی نرخهای جهانی به نظر نمیرسد که شرکت حداقل در سال 1395 بتواند به روزهای اوج خود برگردد چرا که حتی در صورت افزایش نرخهای جهانی شرکت توسعه معادن روی ایران با کمبود مواد اولیه(خاک پرعیار) دست و پنجه نرم می‌ کند.

در ذیل روند سود ناخالص شرکت از سال 1390 تا کنون به تصویر کشیده شده است.

 

 

image

 

 

برآورد سود هر سهم سال 1395:

 

 image

با توجه به رشد نرخهای جهانی روی و همچنین رسیدن قیمتها به بالاتر از 2000 دلار  و با در نظر گرفتن چشم انداز عملکرد شرکتهای زیر مجموعه برای سال پیش رو به نظر نمیرسد که این شرکت بتواند به سودهایی خیلی بالاتر از سال گذشته دست یابد شایان ذکر است که با افزایش نرخهای جهانی روی درآمدهای عملیاتی شرکتهای زیر مجموعه نیز بهبود خواهد یافت.

سود حاصل از فعالیتهای براورد شده مربوط به فروش خاک به شرکتهای زیر مجموعه می باشد . شرت توسعه معادن روی ایران بابت تتمه حساب خود از شرکت فرآوری معدنی خاک دریافت و به دو شرکت زیر مجموعه خود میفروشد.

با همه این تفاسیر در نهایت سودی معادل 112 ریال برای این شرکت در سال 1395 برآورد شده است.

 

محاسبه NAV شرکت معادن روی ایران:

همانطور که در بخش قبل نیز اشاره گردید این شرکت دارای شرکتهایی وابسته و فرعی می‌باشد که در ذیل با توجه به قیمت فعلی سهام شرکتهای بورسی توسعه معادن روی ایران به برآورد NAV شرکت پرداخته شده است.

image

 

          همانطور که در جدول فوق پیداست بیش از 93 درصد ارزش پرتفوی بورسی شرکت توسعه معادن  روی ایران را شرکتهای کالسیمین، ملی سرب و روی و فرآوری مواد معدنی ایران تشکیل می دهند.

image

 

در پرتفوی غیر بورسی شرکت نیز شرکت ذوب و روی بافق با عملکرد نه چندان مطلوب درسال 1394 و شرکت سرمایه‌گذاری اندیشه محوران، بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند.

image

در ذیل نسبت قیمت به  NAV شرکت توسعه معادن روی با تاکید بر پرتفوی بورسی شرکت محاسبه شده است. دقت داشته باشید که ارزش روز پرتفوی غیربورسی معادل بهای تمام شده آن در نظر گرفته شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

اخبار اقتصادی

60391