یکشنبه, 30 خرداد 1395 ساعت 10:15

مجمع تایرا چه خبر؟ مطلب ویژه

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مجمع شرکت تراکتورسازی ایران در 29 خرداده ماه سال جاری برگزار شدکه خلاصه ای از اهم نکات مطرح شده در جلسه به شرح ذیل ارائه گردیده است:

·        در زمینه همکاریهای جدید، مشارکت تایرا با شرکت کره ای TYM در دست بررسی و اجرا میباشد که این همکاری صرفا در قالب انتقال تکنولوژی و ارتقا کیفیت محصولات جهت صادرات میباشد. همچنین در کنیا نیز از تایرا جهت ورود به این بازار دعوت به عمل آمده است. حضور شرکت کره ای LG جهت تولید 000ر15 دستگاه تراکتور در استان مرکزی دیگر خبری بود که در مجمع عنوان شد که نیاز شرکت به ارتقا کیفیت محصولات جهت ایجاد مزیت رقابتی را بیش از پیش آشکار میکند.

·        شرکت اصلی در سال جاری 627ر1 دستگاه معادل 60 میلیارد تومان صادرات داشته که عمدتا به بازارهای عراق، سودان و افغانستان بوده است. گفتنی است از نظر مقداری 7 درصد نسبت به سال گذشته کاهش و از لحاظ مبلغی 5 درصد افزایش داشته است. 

·        در جهت صادرات نا منی بازارهای عراق و افغانستان، مشکلات سیاسی و اقتصادی کشوری چون ونزوئلا که در سالهای پیشین مهمترین بازار هدف شرکت بوده( در صورتی که در شرایط فعلی مطالبات باقیمانده هم به نوعی سوخت شده تلقی میشود)، بروز برخی مشکلات بروکراتیک و قوانین مالیاتی در کشور تاجیکستان و عدم توجیه اقتصادی، گسترش ناامنی در لیبی و تونس که همکاری احتمالی تایرا با کشاورهای مذکور را با ریسک بالا همراه میسازد و ... چالشهایی است که صادرات شرکت را با محدودیت مواجه میکند.

·        شرکت در سال 94 همانند سال های گذشته، با مصائب و مشکلاتی اعم از تاخیر وزارت جهاد و کشاورزی در عقد قرارداد و تفاهم نامه همکاری، تاخیر بانک عامل(بانک کشاورزی) در اعطای تسهیلات از محل تفاهم نامه، عدم ارائه تضامین و وثائق بانکی جهت دریافت تسهیلات، نرخ بالای تسهیلات در برابر قدرت خرید پایین کشاورزان مواجه بوده که نخستین گام اجرایی در جهت بهبود شرایط، کاهش نرخ تسهیلات خط اعتباری از 21  درصد در آغاز سال به 18 درصد در ماه های پایانی بوده است که منجر به افزایش فروش شرکت در 3 ماهه پایانی سال شد. این در حالیست که نرخ 21 درصد در آغاز سال فروش شرکت را با کاهش مواجه نموده بود.

·        تایرا درصدد است که با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، برخلاف سال گذشته که تمامی دستورالعمل ها در پایان سال محقق شد در سال جاری تمامی فعالیت های خود را در نیمه نخست سال آغاز کند و بتواند نرخ بهره وام را روی 18 درصد تثبیت نماید.

·        تراکتورسازی ایران درخواست افزایش نرخ 20 درصدی جهت فروش داخلی را ارائه نموده است، این در حالیست که مدیران شرکت در بهترین حالت سقف افزایش 10 درصدی نرخ محصولات را محتمل میدانند. شایان ذکر است که عملکرد سه ماهه نخست سال 95 مشابه سال 94 بوده است.

·        در زمینه فروش اموال و دارایی ها، احتمال واگذاری باشگاه تراکتور سازی بر اساس صرفه و صلاح شرکت در سال 95 مطرح شد که میتواند درآمد غیرعملیاتی ای را برای شرکت به همراه داشته باشد.

·        در نهایت با تصویب تقسیم سود 94 درصدی معادل 35 تومان به ازای هر سهم، مجمع عمومی عادی سال مالی 94 تایرا خاتمه یافت.

 

هدف حافظ

مدیریت سایت

وبگاه: hadafhafez.ir
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

اخبار اقتصادی

60391