شنبه, 29 خرداد 1395 ساعت 15:02

برآورد سودآوری کنور در سال 95 مطلب ویژه

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

صورت سود و زیان مقایسه ای

سود هر سهم شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور برای سال 95 با سرمایه 2,934,422 میلیون ریال 105 ریال برآورد شده است. ریز محاسبات در جداول زیر آمده است:

 

 

image

 

نگاهی به معادن و کارخانه های شرکت

 

 

 

image

image

image

برآورد درآمد فروش

اهم مفروضات برای پیش بینی فروش به شرح ذیل است:

 

 

 

 

image

image

image

image

 

مقدار تولید کنسانتره و گندله شرکت با فرض بهره برداری خط 2 کنسانتره کردستان و همینطور  گندله سازی همدان از مهرماه برآورد شده است. مفدار فروش نیز برای گندله مشابه بودجه و برای کنسانتره برابر مقدار قابل فروش پس از کسر مقدار کنسانتره مصرفی در فرآیند تولید گندله فرض شده است.

با توجه به زیان ده بودن فروش سنگ آهن دانه بندی شده فروشی از این محل در سال 95 درنظر گرفته نشده است. تولید سنگ آهن نیز با توجه به موجودی اول دوره 394 هزار تنی، به نحوی درنظر گرفته شده است که تنها تکافوی تولید کنسانتره شرکت  را می دهد.

فروش کنسانتره شرکت در سال 95 مطابق فرض شرکت بصورت داخلی و درب کارخانه انجام خواهد شد. بدین منظور جهت برآورد نرخ کنسانتره مانند سایر شرکت های تولید کننده از ضریب 13% نسبت به شمش فولاد خوزستان استفاده شده است. نرخ شمش فولاد خوزستان برای سال 95 به ازای هر تن 1,300,000 تومان فرض شده است. از طرفی با توجه به موقعیت قرارگیری معادن کشور و دوربودن از کارخانه های فولادسازی، از نرخ حاصل از فرمول بالا، مبلغ 20 هزار تومان به ازای هر تن ترجیح حمل کسر می گردد.

نرخ فروش گندله نیز به روش مشابه آنچه در خصوص کنسانتره بیان شد، محاسبه می شود با این تفاوت که از 22.5% نرخ شمش فولاد خوزستان در محاسبات استفاده می شود.

 

برآورد بهای تمام شده

مفروضات بهای تمام شده فروش برای سال مالی 95 به شرح زیر پیش بینی شده است.

image

image

image

 

 

 

هزینه های حمل و بارگیری در بهای تمام شده به دلیل تغییر شیوه فروش شرکت، صفر درنظر گرفته شده است. شرکت در سال جاری به جای حمل محصول تا بندر و صادرات آن محصولات را بصورت درب کارخانه به فروش می رساند.

علت افزایش هزینه های استهلاک در برآورد 95، در نظر گرفتن استهلاک طرح های جدیدی که در سال جاری به بهره برداری می رسند، می باشد.

 

هزینه های عمومی، ادرای و فروش

این سرفصل عمدتاً مربوط به حقوق مزایای پرسنل اداری می باشد. برای سال 95 این مبلغ با رشد 15 درصدی نسبت به سال قبل فرض شده است.

 

سرمایه گذاری ها

عمده سود حاصل از سرمایه گذاری ها از محل سرمایه گذاری در شرکت ها معادن وفلزات و آهن و فولاد ارفع تامین می شود. در مجموع با توجه به کاهش سود اکثر شرکت های معدنی در سال 94، و تئجه به این موضوع که صبانور سود حاصل از شرکت ها را با یک سال تاخیر شناسایی می کند، سود حاصل از سرمایه گذاری ها در سال 95 کاهش چشمگیری نسبت به سال قبل داشته است.

از بین شرکت های غیر بورسی زیرمجموعه، شرکت معدنکار باختر عملیات دانه بندی، دپوسازی و بارگیری سنگ آهن را در معادن شرکت انجام می دهد.

.

سایر اقلام صورت سود و زیان مشابه بودجه درنظر گرفته شده است.

 

 

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

اخبار اقتصادی

60391