چهارشنبه, 19 خرداد 1395 ساعت 15:07

جهش سودآوری فولاد خراسان در سال 96 با بهره برداری از طرح های توسعه مطلب ویژه

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

  در این تحلیل به محاسبه سود شرکت فولاد خراسان در سال جاری و سال 96  وهمچنین ارائه ریز محاسبات برای برآورد سود پرداخته شده است.

 

 

1.      شرکت در یک نگاه

clip_image002

 

2.      پیش بینی

   سود شرکت برای سال 95 با سرمایه 8,000,000  میلیون ریال به ازای هر سهم 143 ریال و برای سال 96 به ازای هر سهم 479 ریال برآورد شده است.  عمده دلیل جهش سودوری شرکت در سال آتی به بهره برداری رسیدن طرح های توسعه شرکت می باشد که در ادامه بطور کامل درباره آن ها توضیح داده خواهد شد. ریز محاسبات مربوط به سود و زیان شرکت در جدول زیر آمده است:

clip_image004

 

3.        نحوه برآورد درآمدها

   درآمد حاصل از فروش و ارائه خدمات به شرح جداول زیر و با مفروضات زیر برآورد شده است:

clip_image006

 

میزان تولید شمش با فرض بهره برداری از خط 2 تولید شمش به ظرفیت 720,000  تن و 150,000 تن تولید این خط در سال 95 و 500,000 تن در سال 96 برآورد شده است.  همچنین گندله تولیدی شرکت برای سال 95 به میزان 25% ظرفیت خط گندله و برای سال 96 بصورت کامل فرض شده است.

برنامه افزایش تولید آهن اسفنجی، بر اساس پیش بینی شرکت از افزایش تولید 2 خط احیا 800 هزار تنی، در بیانیه ثبت افزایش سرمایه شرکت درنظر گرفته شده است.

نرخ تبدیل شمش به محصولات سبک ساختمانی 1.04 و نرخ تبدیل آهن اسفنجی به شمش 1.173 درنظر گرفته شده است و از این نسبت ها برای محاسبه اسفنجی و شمش قابل فروش استفاده شده است.

نرخ شمش برای سال 95 با توجه به روند اخیر در افزایش قیمت جهانی و داخلی شمش فولاد و همچنین پیش بینی ها از سطح تعادلی قیمت شمش در سال جاری برآورد شده است. برای سال 95، نرخ مذکور 5% افزایش داده شده است.

محصولات سبک ساختمانی شامل میلگرد های ساده و آجدار با سایزهای مختلف است که بصورت سبد محصولات ساختمانی توسط شرکت در بورس کالا عرضه می شود. در تحلیل بنابر روند گذشته نرخ محصولات سبک ساختمانی 15% بیشتر از شمش درنظر گرفته شده است.

در سال 96 با توجه به برنامه درنظر گرفته شده برای تولید شرکت، مقداری از گندله تولیدی شرکت قابل فروش خواهد بود که نرخ آن بر اساس 21% نرخ شمش منظور شده است.

 

4.       نحوه برآورد بهای تمام شده

   بهای تمام شده فروش برای سال مالی 95 و 96 به شرح زیر پیش بینی شده است.

clip_image008

 

   ریز محاسبات مربوط به برآورد هر قلم از اقلام بهای تمام شده به شرح زیر است

4- الف) هزینه مواد

 

clip_image010

clip_image012

 

جهت برآورد مقدارو نرخ گندله مصرفی به عنوان ماده اولیه  اصلی شرکت، مفروضات به شرح جدول ذیل مبنای کار قرا گرفته است (نرخ تبدیل گندله به اسفنجی بر اساس سابقه شرکت 1.48 فرض شده است).

clip_image014

در حال حاضر گندله مصرفی از شرکت های چادرملو و گل گهر تامین می شود که با بهره برداری کامل از خط تولید گندله در سال 96، شرکت علاوه بر بی نیاز شدن از خرید گندله، مقداری از گندله تولیدی را به فروش خواهد رساند. از طرفی به این دلیل که کنسانتره مصرفی برای گندله از سنگان و با هزینه حمل پایین ترخریداری می شود، این طرح ارزش افزوده مناسبی برای شرکت در برخواهد داشت.

مقدار مصرف سایر مواد نیز بر اساس ضرایب مصرف واقعی شش ماهه اول سال 94 محاسبه شده است. نرخ سایر مواد مصرفی نیز ضریبی از نرخ شمش درنظر گرفته شده است.

در خصوص میزان مصرف آهن قراضه، مقدار تولید آهن اسفنجی توسط خود شرکت برآن تاثیرگذار است. ضمن اینکه نرخ آن 60% نرخ شمش فرض شده است.

 

4- ب) هزینه دستمزد

برای سال 95 با رشد 15 درصدی و برای سال 96 با رشد 10 درصدی نسبت به سال قبل درنظر گرفته شده است.

4- پ) هزینه سربار

clip_image016

استهلاک طرح های شرکت با توجه به هزینه تمام شده و به روش استهلاک خط مستقیم 10 ساله محاسبه شده است.

هزینه اجاره ماشین لات مربوط به خط  احیا می باشد که ماشین آلات آن از شرکت ایمپادکو اجاره گردیده است.

هزینه برق و گاز بر اساس سابقه مصرف شرکت و پیش بنی افزایش تولید برآورد شده است.

 

5.       برآورد سایر درآمدها و هزینه های عملیاتی

    هزینه های فروش، عمومی و اداری برای سال 95 با رشد 15 درصدی و برای سال 96 با رشد 20 درصدی نسبت به سال قبل  برآورد شده است.

سایر درآمدها و هزینه های عملیاتی و غیر عملیاتی سال 95 مشابه بودجه لحاظ شده است.

6.      هزینه های مالی

با توجه به مانده وام های شرکت در پایان سال 94 و نرخ این وام ها برآورد شده است.

 

7.       برآورد مالیات

از نرخ مالیات واقعی سال 94 جهت برآورد مالیات استفاده شده است

 

8.       سایر طرح های توسعه

علاوه بر خط 720 هزار تنی فولاد و 2.6 میلیون تنی گندله که در سال جاری به بهره برداری می رسند، شرکت احداث  خط تولید 2.7 میلیون تن کنسانتره را در سنگان در دست اجرا دارد که پیش بینی می شود در سال 1397 به بهره برداری برسد.

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

اخبار اقتصادی

60391