شنبه, 19 تیر 1395 ساعت 12:55

تحلیلگران: ژاپن خواهان افزایش واردات نفت از ایران است

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تهران-ایرنا- روزنامه برخط هلنیک شیپینگ نیوز* یونان نوشت، تحلیلگران می گویند، ژاپن خواهان افزایش واردات نفت از ایران به سطوح پیش از تحریم است.

 

به گزارش روز شنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا به نقل از روزنامه یاد شده، در حالی که ایران با یک سیاست قیمت گذاری تهاجمی، تلاش خود را برای به دست آوردن سهم پیشین خود از بازار نفت شدت بخشیده است، واردات نفت ژاپن از این کشور برای نخستین بار در ماه مه 2016 (اردیبهشت-خرداد) به سطوح پیش از تحریم افزایش یافت و احتمال می رود دست کم در کوتاه مدت در حول و حوش همین سطح باقی بماند.
همچنین همزمان با تلاش ایران برای باز پس گیری سهم خود از بازار ژاپن، برآوردها حاکی است واردات نفت ژاپن از ایران در ماه ژوئن 2016(خرداد-تیر) برای دومین ماه متوالی به بیش از 300 هزار بشکه در روز رسیده باشد، که در حدود میزانی است که ژاپن پیش از تحمیل تحریم ها بر ایران در سال 2012 خریداری می کرد.
این روزنامه به نقل از یک منبع آگاه در بخش پالایشگاهی ژاین گفت: همزمان با در نظر گرفتن محدودیت های فیزیکی در مورد حمل ونقل محموله های ایران و سیاست ما در رابطه با دیگر تولیدکنندگان، قصد داریم واردات نفت از ایران را به حداکثر مقدار خود برسانیم، به شرطی که ایران سیاست قیمت گذاری فعلی خود را بهبود بخشد.
همچنین بنا به اعلام منابع صنعتی ژاپن، انتظار می رود واردات نفت این کشور از ایران دستکم در ماه های ژوئن و ژوییه 2016(خرداد-تیر-مرداد) در سطح مقدار پیش از تحریم آن باشد، زیرا برخی واردکنندگان، نفت سنگین ایران را بسیار جذاب تر از نفت خام ترش متوسط خلیج فارس می دانند.
بر اساس آمار اولیه وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن** که در تاریخ 30 ژوئن (10 تیر) منتشر شد، واردات نفت این کشور از ایران در ماه مه به سطوح پیش از تحریم بازگشت و این کشور 307 هزار و 691 بشکه در روز از ایران نفت خریداری کرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 61.2 درصد افزایش داشت.
ژاپن در ماه آوریل (اواسط فروردین تا اردیبهشت) 190 هزار و 161 بشکه در روز نفت از ایران وارد کرده است.
حجم واردات نفت خام ژاپن از ایران در ماه مه نسبت به ماه ژانویه 2012 (دی 1391) که 338 هزار و 944 بشکه در روز بود، بی سابقه است.
بر اساس آمار وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن، امسال با توجه به میانگین واردات 187 هزار و 764 بشکه در روزی ژاپن از ایران، نفت سنگین ایران با یک فروش بیش از 2 برابری، بیشترین حجم افزایش صادرات را تجربه کرده است. میانگین واردات نفت خام ژاپن از ایران در سال گذشته 93 هزار و 866 بشکه در روز بود.
این گزارش به نقل از یک منبع آگاه در یکی از شرکت های مهم واردکننده نفت از ایران گفت: شرکت های نفتی ژاپن خواهان نفت سبک و میعانات گازی ایران هستند اما شرکت ملی نفت ایران این مواد را ندارد اما در مقایسه با سال گذشته، نفت سنگین فراوانی برای فروش دارد.
این منبع اگاه افزود: تغییر مشخصه های نفت سنگین ایران، قدرت چانه زنی بیشتری را برای ژاپن در مذاکره با شرکت ملی نفت ایران فراهم کرده است.
وی افزود: نفت سنگین ایران، سنگین تر شده و درصد سولفور موجود در آن افزایش پیدا کرده است.
درجه غلظت (API) نفت سنگین ایران 30.20 و درصد سولفور آن 1.91 است. هرچه عدد API کمتر از 30 باشد نفت خام سبک تر و مرغوب تر و میزان سولفور آن کمتر است.

هدف حافظ

مدیریت سایت

وبگاه: hadafhafez.ir
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

اخبار اقتصادی

60391