شنبه, 19 تیر 1395 ساعت 12:01

مدیر عامل شرکت مس اعلام کرد: ضررده نیستیم/کاهش قیمت تمام شده محصولات مسی به زیر 4 هزار دلار

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مدیر عامل شرکت مس به تازگی از کاهش قیمت تمام‌شده محصولات شرکت مس به زیر 4000 دلار خبر داده در حالی که این رقم در سال 91 حدود 5000 دلار بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز، از نگاه خیلی از کارشناسان، رکود صنایع معدنی در سراسر دنیا مهمترین عامل تعطیلی معادن کشورهاست. این در حالی است که یکی از دلایل ناتوانی واحدهای معدنی افزایش هزینه تولید مواد معدنی محسوب می‌شود. با توجه به اینکه امروزه یکی از بزگترین مشکلات بخش معدن ایران نیز افزایش قیمت تمام شده محصولات معدنی است، در مقطع کنونی کاهش قیمت تمام شده تولید در راس برنامه‌های مهم شرکت‌های معدنی قرار گرفته است.

شرکت ملی صنایع مس ایران به تازگی اعلام کرده که قیمت تمام‌شده محصولات شرکت مس به زیر چهار دلار کاهش یافته است. مدیر عامل شرکت مس در این باره گفته است: در سایه مدیریت هزینه‌ها و افزایش کیفی و کمی محصولات موفق شدیم قیمت تمام‌شده هر تن مس محتوی شرکت را به زیر چهار هزار دلار در سه ماهه نخست سال جاری برسانیم در حالی که این رقم در سال 91 حدود پنج هزار دلار بود.

احمد مرادعلیزاده در آستانه برگزاری مجمع عمومی این شرکت با اعلام این خبر بیان کرد: در زمانی که قیمت مس به‌عنوان نبض اقتصادی دنیا حدود چهار هزار و 600 دلار است، معنی کاهش قیمت تمام‌شده در شرکت مس این است که ما در ردیف شرکت‌هایی قرارگرفته‌ایم که نه‌تنها ضررده نیستیم بلکه نسبت به قیمت‌های جهانی سودده نیز شده‌ایم و توانایی پیشبرد طرح‌های توسعه‌ای را نیز دارا هستیم.

او با تشریح سیاست‌های شرکت‌ها معدنی دنیا در شرایط رکود گفته است: شرکت‌های صنعتی و معدنی دنیا برای مقابله با شرایط رکود به سمت کیفی‌سازی و بهینه‌سازی و نوسازی سیستم تولید حرکت می‌کنند و شرکت مس هم با آگاهی از این موضوع، این رویکرد و سیاست را در پیش گرفت به‌طوری‌که محصول و نتیجه این سیاست کاهش 13 درصدی هزینه‌های تولید مس محتوی در پایان سال 94 نسبت به سال 93 بود.

آن طور که مس‌پرس گزارش داده، مرادعلیزاده اظهار کرد: در پایان سال گذشته قیمت تمام‌شده محصولات شرکت به 4250 دلار رسید و این در حالی است که قیمت تمام‌شده محصولات شرکت در سال 91 و 92 بالای 5000 دلار بود.

او با تاکید بر نقش افزایش کیفی تولید محصولات گفت: شاخص‌ترین موفقیت شرکت مس در سال گذشته افزایش چشمگیر کیفیت تولید به همراه افزایش سطح کمی تولید بود.

مرادعلیزاده تاکید کرد: در کنار افزایش تولید، شرکت مس موفق شد کیفیت تولید محصولات خود را با رساندن کارخانه‌ها به سطح ظرفیت اسمی و واقعی، ارتقای نگهداری و بهسازی تجهیزات، مدیریت انرژی، کاهش قیمت تمام‌شده، ارتقای سطح شاخص‌های محیط زیستی شرکت و پیشبرد طرح‌های توسعه‌ای و توسعه اکتشافات به سطح قابل قبولی برساند.
مرادعلیزاده تصریح کرد: در سه‌ماهه سال 95 جمع فروش داخلی و خارجی شرکت بالغ بر دو هزار و 50 میلیارد تومان شده است که خود نشان از تاثیرات مثبت رفع تحریم‌ها دارد.

او افزود: با نهایی شدن برجام تحریم‌ها از روی شرکت مس برداشته شد و فروش تولیدات شرکت که در طول این دو سال در انبارها باقیمانده بود امکان‌پذیر شد.

مرادعلیزاده با بیان اینکه تحت تاثیر برجام قراردادهای‌ فروش‌ شرکت مس تا پایان سال 2016 (دی‌ماه 1395) منعقدشده است، گفت: در سال 94 با تولید 259 هزار تن مس محتوی فروش شرکت تقریباً سه هزار و 600 میلیارد تومان شد.

او افزود: این در حالی است که تناژ فروش ما در سال گذشته نسبت به سال 93 افزایش داشت ولی نسبت به 93 کاهش قیمت وجود داشت و فروش ما از 4700 میلیارد تومان سال 93 به 3600 میلیارد تومان در سال 94 رسید.

مدیرعامل شرکت مس همچنین تعامل گسترده با بانک‌ها، شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی را از تاثیرات مهم برجام عنوان کرد و گفت: در تلاش هستیم تا بتوانیم سازوکاری را طراحی کنیم که از منابع مالی کشور فنلاند و دانمارک برای توسعه سرمایه‌گذاری استفاده کنیم که البته این امر نیاز به موافقت دولت دارد.

او افزود: در این خصوص هماهنگی با سازمان سرمایه‌گذاری‌های خارجی صورت گرفته است تا بتوانیم از سرمایه و بیمه این کشورها برای سرعت بخشیدن به پروژه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای شرکت استفاده کنیم.

مرادعلیزاده خبر داد: در حوزه اکتشافات تلاش برای شناسایی و دستیابی به ذخایر پنهان معادن مس کشور در دستور کار شرکت قرار گرفته است.

او با بیان اینکه پیگیری جدی این موضوع از نتایج برجام و باز شدن درهای تعامل با شرکت‌های اروپایی بوده است اظهار داشت: بر اساس مذاکرات و گفت‌وگوهایی که با چندین شرکت اروپایی و ژاپنی داشتیم درنهایت به ایجاد دو قرارداد مشارکت رسیدیم که بتوانیم در پهنه‌های اصلی استان آذربایجان و کرمان و سایر نقاط کشور برای انجام اکتشافات عمیق در راستای کشف ذخایر پنهان معدنی فعالیت‌هایی جدی انجام دهیم.

مدیرعامل شرکت مس تصریح کرد: تابه‌حال اکتشافات شرکت مس عمدتاً اکتشافات سطحی بوده است که در عمق حدود 600 متری انجام می‌شده است و به دلیل نداشتن تکنولوژی و شرایط تحریم امکان بررسی ذخایر پنهان معدنی وجود نداشت.

او یادآور شد: تاکنون در خصوص معادن سطحی شانس پیدا کردن معادنی در کلاس جهانی نداشتیم که امیدواریم در ذخایر پنهان این اتفاق بیافتد.

هدف حافظ

مدیریت سایت

وبگاه: hadafhafez.ir
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

اخبار اقتصادی

60391