2020-01-14_134828

بازار سهام امروز سعی داشت خود را در محدوده کانال 390 هزاری تثبیت کند و حتی وارد کانال 400 هزار واحدی گردد، اما شدت عرضه ها به حدی بالا بود که بازار نتوانست به آن سطوح برسد. البته اوضاع آنچنان هم بد نبود و خریداران همچنان حضوری جدی داشتند و اجازه هیچگونه اصلاحی را به بازار ندادند. به نظر می رسد تصویب قطعی تجدید ارزیابی ها در بدنه دولت در جهت هماهنگی با استانداردهای حسابداری در این مقطع حساس زمانی که گفته می شود ارزش دلاری بازار سهام و همچنین شاخصهایی نظیر P/S بازار سهام که به مقادیر حداکثری خود رسیده اند توانسته است بازار را از منفی های احتمالی رهایی بخشد. پر واضح است، در صورتی که افزایش ارزش معاملات، نتواند تقاضا را نیز تقویت کند، ممکن بازار سهام با نوعی اصلاح و نه ریزش روبرو گردد. اصلاحی که احتمالاً بیشتر زمانی خواهد بود، اما فعلاً چنین نشانه هایی را شاهد نیستیم. مساله بعدی که بازار را امروز درگیر خود کرده است و ممکن از در بازار فردا نیز تاثیربگذارد،
موضوع شروع مکانیسم ماشه یا همان مکانیسم حل اختلاف توسط طرفهای اروپایی است. اما این مکانیسم چیست؟ مکانیسم حل اختلاف پیش بینی شده در برجام اینگونه است که اگر یکی از طرف‌های برجام به این جمع‌بندی برسد که طرف دیگر به تعهدات ذکر شده در این توافق پایبند نیست، می‌تواند به کمیسیون مشترک شکایت کند. این کمیسیون، در چارچوب برجام و برای نظارت بر اجرای این توافق تاسیس شده است. اگر ظرف ۳۵ روز، شکایت آنگونه که شاکی می‌خواهد حل نشود، شاکی می‌تواند موضوع حل نشده را به عنوان دلیلی برای توقف اجرای تعهدات برجام در نظر بگیرد و به شورای امنیت سازمان ملل اطلاع دهد که موضوع حل نشده، متضمن عدم اجرای چشمگیر است. پس از آن، شورای امنیت ۳۰ روز وقت دارد تا درباره استمرار تعلیق تحریم‌ها یا بازگرداندن آن‌ها قطعنامه صادر کند. اگر در این مدت، شورای امنیت نتواند در این خصوص قطعنامه صادر کند، تمام تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل که قبل از برجام برقرار شده بودند، به طور اتوماتیک بازمی‌گردند. به این سازوکار، مکانیسم ماشه (Snapback) یا بازگشت سریع تحریم‌ها هم می‌گویند. نکته مهم این سازوکار این است که بازگشت تحریم‌ها، قابل وتو نیست. همانطور که مشاهده می کنید، سازوکار اجرایی آن بسیار زمان بر است. از طرفی در حال حاضر نیز ایران تحت شدیدترین تحریمهای آمریکا قرار دارد و به نظر نمی رسد حتی بازگشت تحریم ها نیز شرایط از حال حاضر بدتر کند. نکته مهم اما در این است همه این اتفاقات منوط به حل نشدن اختلافات است و در صورت حل نشدن این اختلافات به حد نهایی آن یعنی بازگشت تحریم های سازمان ملل می رسیم!
در حالی که اشتها برای ریسک پذیری به دلیل انتشار آمارهای قوی تر از حد انتظار در چین و امضای قریب الوقوع توافق تجاری میان آمریکا و چین افزایش یافته است، قیمت طلا امروز به پایین ترین رقم در طی حدود 2 هفته گذشته رسید. ارزش سهام در بازارهای آسیایی به دنبال مشاهده نشانه هایی از حسن نیت میان 2 اقتصاد بزرگ جهان و آماده شدن برای امضای توافق تجاری شاهد رشد بوده است. در حالی که تنها یک روز تا امضای فاز نخست توافق تجاری باقی مانده است، خزانه داری آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که دیگر چین را یک کشور دستکاری کننده ارز محسوب نمی کند. این اقدام موجب کاهش بیشتر تنش های اقتصادی بین آمریکا و چین شده است. رابرت لایتیزر، نماینده تجاری آمریکا گفت، ترجمه توافق به زبان چینی تقریبا به اتمام رسیده و فردا قبل از مراسم امضا منتشر خواهد شد. اما همچنان این نگرانی وجود دارد که امضای این توافق به معنای پایان جنگ تجاری که موجب آشفتگی بازارها در طی یک سال و نیم گذشته شده است نباشد. آمارهای دولت چین نشان می دهد که صادرات این کشور در ماه دسامبر برای اولین بار در طی 5 ماه گذشته رشد داشته و میزان واردات نیز بیش از حد انتظار بوده است.
احسان خاتونی داریان
98/10/24

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط

Our website is protected by DMC Firewall!