هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران روز گذشته با اعلام مصوبه‌ای از انحلال مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق ایران خبر داد و درخواست کرد با برگزاری مجمع عمومی تصمیم انحلال این مرکز به صورت رسمی اعلام شود.

سرانجام در پی نامه سازمان بورس و اوراق بهادار و سازمان بازرسی کل کشور مبنی بر غیرقانونی بودن فعالیت مرکز رتبه‌بندی اتاق ایران و لزوم دریافت مجوز از سازمان بورس، با اقدام دستگاه قضایی کشور این مرکز منحل شد.

به گزارش مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران روز گذشته با اعلام مصوبه‌ای از انحلال مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق ایران خبر داد و درخواست کرد با برگزاری مجمع عمومی تصمیم انحلال این مرکز به صورت رسمی اعلام شود.

سازمان بورس و اوراق بهادار کشور در 29 آبان 98 ممنوعیت فعالیت مؤسسات رتبه‌بندی بدون اخذ مجوز از این سازمان را اعلام کرده بود. این سازمان با استناد به بند 21 ماده یک قانون بازار اوراق بهادار خاطرنشان کرد که مؤسسات رتبه‌بندی از مصادیق نهادهای مالی هستند و طبق ماده 28 همین قانون، تأسیس آنها منوط به ثبت و فعالیت تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار است.

پیش از آن هم سازمان بازرسی کل کشور طی نامه‌ای به وزیر امور اقتصادی و دارایی، اقدامات اتاق بازرگانی در تشکیل «مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق ایران» که منجر به صدور مجوز تحت عنوان مؤسسه رتبه‌بندی به 16 شرکت شده است را غیرقانونی و به استناد ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری، مصداق کلاهبرداری ذیل عنوان مجرمانه «تحصیل مال از طریق فریب مردم به اختیارات واهی و امیدواری به امور غیرواقع» دانست و از تکرار تجربه فاجعه‌بار موسسات اعتباری غیرمجاز در حوزه نهادهای پولی ابراز نگرانی کرده بود.

از ابتدای نامه‌نگاری‌های سازمان بورس در زمینه لزوم فعالیت مراکز رتبه‌بندی تحت نظارت سازمان بورس، فعالان اقتصادی بخش‌خصوصی واکنش‌های متعددی به آن نشان دادند؛ حسین سلاح‌ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران در پاسخ به نامه سازمان بازرسی با استناد به قوانین موجود، فعالیت مرکز مذکور را قانونی اعلام کرد. پس از آن غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران در نامه‌ای به شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، ضمن یادآوری موادی از قوانین کشور که مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق ایران را به‌عنوان متولی رتبه‌بندی فعالان اقتصادی به رسمیت شناخته، اعلام کرد که نیت قانون‌گذار از ماموریت مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق ایران، رتبه‌بندی شرکتی بوده است که با درجه‌بندی اعتباری شرکت‌های موردنظر سازمان بورس تفاوت بنیادین دارد. البته در روزهای بعد رئیس اتاق ایران طی نامه‌ای فعالیت مرکز رتبه‌بندی را متوقف کرد و سپس دبیرکل اتاق ایران وارد میدان شد و فعالیت مرکز مزبور را به‌طور کامل متوقف کرد.

در نامه‌ای که روز گذشته محمدرضا رمضانی دبیر‌کل اتاق بازرگانی ایران به امین‌الله فرهادی مدیرعامل مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق ایران ارسال کرده، آمده است:

 

جناب آقای مهندس فرهادی

مدیرعامل محترم مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق ایران

با سلام

با عنایت به مصوبه مورخه ۱۳۹۸.۱۰.۸ هیات رئیسه محترم اتاق ایران در خصوص انحلال آن مرکز، لازم است ضمن برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده و اعلام رسمی تصمیم انحلال و تعیین مدیر تصفیه و ناظر تصفیه از هرگونه اقدام تعهدآور از قبیل انعقاد قراداد با نیرو‌های انسانی، خرید و فروش اموال و دارایی‌ها اجتناب شده و هرگونه عملیات مالی یا اداری با هماهنگی امور مالی اتاق ایران صورت پذیرد.

محمدرضا رمضانی

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd