ابراهیم فرخ‌نژاد در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اشاره به این که ریسک‌های سیاسی ناشی از تحولات هفته گذشته از سر اقتصاد و بازار سهام برداشته شده است، گفت: دلیل اقبال امروز سهامداران و سرمایه‌گذاران به بازار سهام همین موضوع بوده است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: متاسفانه هیجان‌زدگی یکی از آفت‌های اقتصاد و بازارهای مختلف بویژه بازار سرمایه است؛ از این رو سرمایه‌گذاران در بازار سهام باید همه مولفه‌های اثرگذار بر سودآوری شرکت‌ها را مدنظر خود برای دادستد سهام قرار دهند و نباید منفی بودن شاخص بورس و قیمت سهام برخی شرکت‌ها هیجان را در بازار تشدید کند.

وی تاکید کرد: سهامداران و سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه باید منابع مختلف را ملاک دریافت اطلاعات و تصمیم‌گیری خود قرار دهند که یکی از این موارد کلیه سایت کدال است که در این راستا سرمایه‌گذاران می‌توانند خبرها و گزارش‌های مربوط شرکت‌ها که طبق قانون بارگذاری می‌شود و قابل دسترسی و استفاده سهامداران و فعالان بازار سرمایه می‌باشد، را به عنوان یکی از این منابع ملاکم تصمیم‌گیری برای دادوستد سهام شرکت‌ها قرار دهند.

این کارشناس بازار سرمایه در پیش‌بینی روند معاملات در روزهای پیش‌رو گفت: اصلاح و استراحتی که باید در مقطع زمانی چند هفته در بازار سهام اتفاق می‌افتد، هفته گذشته به طور یکجا و به بهانه ریسک‌های سیاسی اتفاق افتاد، از این رو بنظر می‌رسد دور تازه‌ای از روند متعادل و صعودی شاخص بورس و قیمت‌ها در تالار شیشه‌ای آغاز شده باشد.

وی گفت: علاوه بر این خبرهایی همچون تصویب افزایش سرمایه شرکت‌ها از محل تجدید ارزیابی  هم می‌تواند این روند و رالی صعوی را شتاب بخشیده و طولانی کند.

عضو هیئت مدیره شرکت صنعتی و شیمیایی رنگین در خصوص چرایی واکنش مثبت بازار سرمایه به انتشار خبر افزایش سرمایه شرکت‌ها از محل تجدید ارزیابی  تصریح کرد: این اتفاق به نوعی همسان‌‌سازی ریالی دارایی‌های شرکت‌ها با نرخ ارز است. بر این اساس سهام شرکت‌های مختلف نیز از این اتفاق تاثیر مثبتی می‌پذیرند که شرکت صنعتی و شیمیایی رنگین از جمله این شرکت‌ها است، چرا که از ابتدای تاسیس این شرکت تا کنون افزایش سرمایه شرکت‌ها از محل تجدید ارزیابی در آن اتفاق نیفتاده است.

وی تاکید کرد: علاوه بر موارد یاد شده رکودی که در سایر بازارها نیز حاکم است و از میان رفتن ریسک‌های سیاسی آن را سنگین‌تر خواهد کرد نیز موجب اقبال بیشتر  سرمایه‌گذارن به سمت بازار سهام خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در سال "رونق تولید" تکیه بر توان داخلی می‌تواند گره‌گشای مشکلات اقتصادی کشور باشد؛ بر این اساس حضور در بازار سرمایه یکی از مواردی است که علاوه بر جذب نقدینگی سرگردان جامعه، با تامین مالی ارزان، شفاف و سریع صنایع و بنگاه‌ها کمک می‌کند و باید تلاش کنیم با شناسایی ظرفیت‌های بازار سهام و نیز بهبود تولید و سودآوری شرکت‌ها این امر را سرعت ببخشیم.

عضو هیئت مدیره شرکت صنعتی و شیمیایی رنگین در پایان با اشاره به برگزاری مجمع فوق‌العاده این شرکت در هفته گذشته و همدلی و همراهی خوبی که میان هیات مدیره جدید این شرکت بوجود آمده است، گفت: تجربه روزهای منفی هفته گذشته در تالار شیشه‌ای نشان داد، در صورتی که حقوقی‌ها و حقیقی‌ها در بازار سرمایه با همدلی به حمایت از این بازار بپردازند، شاهد کاهش هیجان‌های منفی در بازار سرمایه و رسیدن آن به بلوغ بیشتر خواهیم بود.

مطالب مرتبط

Our website is protected by DMC Firewall!