تهران - ایرنا - رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با اشاره به سفر هیات بازرگانی ایران به چین اعلام کرد: در این سفر، اتاق بین‌المللی چین که ۵۰۰ شرکت عضو آن هستند، برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های زودبازده ایران به خصوص در دو بخش معدن و کشاورزی اعلام آمادگی کرد. 

«مسعود خوانساری» صبح امروز (سه شنبه) در هشتمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران درباره سفر چین گفت: قرار بود این سفر در دو سال گذشته انجام شود که در نهایت، هفته گذشته در سفر به چین مذاکراتی با اتاق بازرگانی چین، پکن، شانگهای و برخی سازمان‌های دیگر داشتیم.

وی این جلسات را موثر خواند و درباره توافقات انجام شده تصریح کرد: با اتاق چین برای تاسیس کمیته مشترک داوری توافق داشتیم تا بتوانیم اختلافات بین تجار و صنعت‌گران را آنجا حل و فصل کنیم.

خوانساری با بیان اینکه چینی‌ها از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۹ حدود ۲ هزار و ۲۰۰  میلیارد دلار در خارج از کشور سرمایه‌گذاری کردند، اعلام کرد: یک سوم تجارت چین در اتاق شانگهای انجام می‌شود. این اتاق سال گذشته در نخستین نمایشگاه واردات برای چین توانست ۵۲ میلیارد دلار قرارداد ببندد. امسال نیز ۷۱ میلیارد دلار در طول پنج روز از برگزاری این نمایشگاه قرارداد امضا شد.

وی با بیان اینکه حضور ایرانیان در این نمایشگاه در شان جمهوری اسلامی ایران نبود، بیان کرد: متاسفانه ایران در این نمایشگاه به صورت تخصصی شرکت نکرده و تنها در یک غرفه محصولاتی مانند پسته و فرش عرضه می‌کرد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران سطح زیربنای نمایشگاه را دو میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: چینی‌ها از همه کشورها خواسته‌اند که صادرات خود را به نمایش بگذارند و خرید توسط چینی‌ها انجام شود. این نمایشگاه امکان خوبی برای ایران است که محصولات صادراتی خود را نمایش داده و عرضه کند.

اعلام آمادگی چین برای همکاری با ایران در زمینه گردشگری

به گفته خوانساری چینی‌ها برای صادرات ایران مانند محصولات کشاورزی تعرفه‌های ترجیحی قائل شده‌اند و همچنین انجمن شرکت‌های زودبازده اعلام آمادگی کرده‌ که در موضوع نیروگاه با ایران همکاری کند.

وی با اشاره به موضوع گردشگری بیان کرد: چینی‌ها در سال ۲۰۱۹ حدود ۱۲۰ میلیارد دلار در خارج کشور صرف گردشگری کرده‌اند که پیش‌بینی می‌شود تا سال  ۲۰۲۵ به ۲۰۰ میلیارد دلار برسد. همه اتاق‌های این کشور اعلام آمادگی کردند که با ایران در این زمینه همکاری داشته باشند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به پتانسیل‌های بالای چین گفت: در این سفر همچنین مذاکرات درباره طراحی پلتفرم انجام شد تا به صورت تهاتر بتوانیم با چین تجارت داشته باشیم.

وی با اشاره به رتبه در ایجاد سهولت کسب و کار بیان کرد: بر اساس بخشنامه سال ۹۰ سازمان ثبت شرکت‌ها، افراد برای ثبت شرکت باید گواهی عدم سوء پیشینه داشته باشند. از آنجا که این بخشنامه خلاف قانون تجارت است به دنبال لغو آن هستیم.

خوانساری با اشاره به آخرین گزارش بانک جهانی اظهار کرد: مجموع تولید ناخالص جهان در سال ۲۰۱۸ حدود ۸۵ تریلیون دلار بوده که سهم ۱۵ کشور اول دنیا از تولید ناخالص داخلی ۷۵ درصد است؛ در این میان سهم آمریکا ۲۳.۸ و سهم چین ۱۵.۸۶ درصد بوده است.

وی با بیان اینکه ایران از نظر تولید ناخالص داخلی مقام ۲۷ دنیا را دارد، افزود: پیش بینی بانک جهانی و بسیاری کارشناسان این است که سومین بحران مالی جهانی بعد از بحران‌های ۱۹۳۰ و ۲۰۱۸ در حال وقوع است.

خوانساری تصریح کرد: تلاش کشورهای بزرگ مانند روسیه، هند و چین برای خروج دلار از مبادلات تجاری، افزایش بی‌سابقه دیون کشورهای غربی، خروج آمریکا از پیمان‌های منطقه، مشکلات اتحادیه اروپا و جنگ تجاری آمریکا و چین از جمله دلایل نامطلوب پیش‌بینی کردن آینده اقتصاد است.

مطالب مرتبط

DMC Firewall is a Joomla Security extension!