شورای پول و اعتبار دستورالعمل تملک سهام بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی را تصویب کرد.

 
تصویب دستورالعمل تملک سهام بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکیبه گزارش خبرگزاری صداو سیما به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی،شورای پول و اعتبار دستورالعمل تملک سهام بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی و افزایش سقف فردی تسهیلات خرید یا ساخت مسکن آزادگان، جانبازان و خانواده شهدا در سال ۱۳۹۸ را تصویب کرد.
در هزار و دویست و هفتاد و هفتمین جلسه شورای پول و اعتبار  که عصر دیروز به ریاست آقای عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی؛  برگزار شد ، در ادامه سلسله اقدامات و برنامه‌های اصلاحات ساختاری بانک مرکزی در نظام پولی و بانکی کشور «دستورالعمل تملک سهام بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی» ـ که بانک مرکزی به استناد «قانون اصلاح قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی» مصوب سال ۱۳۹۷ آن را  تدوین کرده بود ـ تصویب شد.
این دستورالعمل شرایط و احکام جدیدی را در خصوص تملک سهام مؤسسات اعتباری برای کلیه اشخاص اعم از ایرانی و خارجی مقرر کرده است.
بر اساس دستورالعمل جدید، از این پس تملک سهام توسط مالک واحد که اهم مصادیق آن در دستورالعمل ذکر شده است، در سطوح بیش از ۱۰ درصد تا ۲۰ درصد و بیش از ۲۰ درصد تا ۳۳ درصد که تا پیش از این ممنوع بود، با مجوز بانک مرکزی امکان‌پذیر خواهد بود.
همچنین برای هر مالک واحد، تملک سهام در سطوح بالای ۱۰ درصد حداکثر در یک مؤسسه اعتباری مجاز است؛ لذا مالک واحدی که در حال حاضر دارنده سهام هر یک از مؤسسات اعتباری بیش از حدود مجاز می‌باشد، مکلف است ظرف مدت حداکثر شش ماه نسبت به اخذ مجوز لازم برای هر سطح، اقدام و یا مازاد سهام خود را واگذار کند. 
چنانچه پس از سپری شدن مهلت‌های تعیین شده در دستورالعمل، مالک واحد بدون مجوز لازم، همچنان دارنده سهام هر یک از مؤسسات اعتباری به میزانی بیش از حدود مجاز باشد، نسبت به مازاد سقف مجاز، در مجامع عمومی صاحبان سهام مؤسسه اعتباری ذی‌ربط حق رأی نخواهد داشت و متعاقب اعلام بانک مرکزی حق رأی ناشی از سهام مازاد در مجامع عمومی به وزارت امور اقتصادی و دارایی تفویض می‌شود. 
علاوه بر این، درآمد‌های حاصل از سود سهام توزیع شده و حق تقدم فروش رفته نسبت به سهام مازاد، مشمول مالیات با نرخ ۱۰۰ درصد می‌شود.
به موجب مقررات یاد شده، بانک مرکزی می‌تواند با تصمیم هیئت انتظامی بانک‌ها، مجوز تملک سهام توسط مالک واحد در سطوح بیش از ۱۰ درصد را در چارچوب مواردی که در دستورالعمل تصریح شده، ابطال کند.
در این جلسه همچنین افزایش سقف فردی تسهیلات خرید یا ساخت مسکن آزادگان، جانبازان و خانواده شهدا در سال ۱۳۹۸ (موضوع تصویب نامه شماره ۳۲۷۲۵/ت ۵۶۴۹۴ هـ مورخ ۱۳۹۸.۳.۲۱ هیئت محترم وزیران) تصویب شد.
بر این اساس سقف مبلغ این تسهیلات به ازای هر واحد مسکونی از ۱۰۰۰ میلیون ریال به ۱۳۰۰ میلیون ریال در شهر‌های با جمعیت بیش از یک میلیون نفر؛ از ۷۷۰ میلیون ریال به ۱۰۰۰ میلیون ریال در مراکز استان‌ها (با جمعیت کمتر از یک میلیون نفر)؛ از ۶۶۰ میلیون ریال به ۸۵۰ میلیون ریال در سایر شهر‌ها و از ۳۸۰ میلیون ریال به ۵۰۰ میلیون ریال در روستا‌ها افزایش یافت.
تسهیلات موصوف با معرفی متقاضی از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران به بانک‌های عامل، با نرخ سود یارانه‌ای (۴%) و با دوره بازپرداخت حداکثر ۲۰ ساله، قابل اعطاست.

مطالب مرتبط

DMC Firewall is a Joomla Security extension!