2019-07-06_134800

در اولین روز کاری هفته، بازار سهام تحت تاثیر افزایش ریسکهای سیاسی، بار دیگر به محدوده منفی و اصلاحی گام برداشت. طی روزهای گذشته علاوه بر نوسانات کاهشی بازارهای جهانی، انتشار اخباری مبنی بر توقف نفتکش ایرانی در آبهای اسپانیا و قطعی شدن افزایش درصد غنی سازی ایران در مهلت تعیین شده یعنی فردا، دو خبر مهمی بود که عرضه ها را در بازار فزونی داد! برخی از تلافی ایران در خصوص توقف نفتکش ایرانی ابراز نگرانی کردند و برخی نیز از شروع غنی سازی و جلسه شورای حکام در روز چهارشنبه و نتایج آن نگران هستند! اما اخبار هر چه باشد عاملی برای اصلاح بازار در محدوده های نزدیک به نقاط مقاومتی بوده است. هر چند شرایط بازار آنچنان مساعد نیست، اما به اعتقاد هنوز هیچ گونه علائم ریزشی در روند شاخص کل وجود ندارد و محدوده 240 تا 244 هزار واحد تراکم حمایتی قوی برای برگشت مجدد شاخص به روند صعودی خواهد بود. از طرفی حجم معاملات در منفی های امروز آنچنان بالا نبود که نگرانی ایجاد کند. به نظر می رسد بیش از بحث هسته ای، موضوع توقف کشتی ایرانی در آبهای اسپانیا بود که نگرانی زیادی را عارض کرده بود. سهام بنیادی بازار صف فروش محسوسی به خود ندید و خریداران در منفی ها حضور جدی داشتند. هر چند عملکرد ماه اخیر برخی از سهام بنیادی بازار از جمله شپدیس و زاگرس در تلوید چندان مساعد نبوده است، اما به طور کلی اوضاع نگران کننده نیست.

اما نگرانی ها در خصوص ریزش در سهام غیربنیادی بازار فزونی یافته است و امروز تعدادی از آنها با فشار سنگین عرضه همراه بودند. مدتی است اصطلاح "پروژه" کردن سهام در بین فعالان بازار فزونی یافته است. این فعالیت شناسایی سهام کوچک و رشد آن با پمپاژ پول است. در این بین برخی مصوبات قانونی و خلاء های نظارتی نیز کمک شایانی به آنها نموده است. از جمله آنها می توان به فرایند تجدید ارزیابی اشاره نمود. عدم اجرایی شدن قانون جدید فرابورس در خصوص بازار پایه در دسته بندی سهام، نیز فرایند "پروژه" نمودن سهام را تسهیل کرده است. به نظر می رسد نهاد نظاراتی از برخورد با این معضل عاجز شده باشد! فعالان بازار به طور جدی به رشد بدون پشتوانه سهام "پروژه ای" هشدار داده و نسبت به خروج نقدینگی از بازار ابراز نگرانی کرده اند.

اما نوسانات بازارهای جهانی و عدم توافق چین و آمریکا نگرانی هایی را ایجاد نموده است. آمارهای رسمی دولت آمریکا نشان داد که بخش غیرکشاورزی اقتصاد آمریکا در ماه گذشته 224 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کرده که بیشترین تعداد در 5 ماه گذشته بوده است. اقتصاددانان انتظار ایجاد تنها 160 هزار فرصت شغلی را داشتند. این آمارها موجب کاهش احتمال پایین آمدن نرخ بهره در این کشور شد. این شرایط تا حدودی کومودیتی را تحت فشار قرار داد. قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در چین روندی صعودی در طول هفته گذشته داشت و تا 126 دلار هر تن خشک سی اف آر بالا رفت ولی پایان هفته با کاهش نگرانی ها از محدودیت عرضه و افت معاملات، مجددا نزولی شد و تا 114 دلار هر تن خشک سی اف آر رسید که از هفته قبل 4 دلار ارزان تر بود. نوسان شدید قیمت خریدارها را از بازار عقب نشاند. هفته گذشته موجودی سنگ آهن بنادر چین 350 هزار تن بالا رفته 115.6 میلیون تن ثبت شد. انجمن آهن و فولاد چین هفته گذشته از دولت این کشور درخواست کرد روند صعودی اخیر بازار سنگ آهن را مورد بررسی قرار دهد و بازار را به حالت نرمال خود باز گرداند همین امر بازار را آرام کرد. بیلت صادراتی سی آی اس از 420 تا 425 دلار به 425 تا 430 دلار هر تن فوب افزایش یافت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط