وزیر اقتصاد با اعلام زمان عرضه بلوکی سهام سه شرکت در بورس و فرابورس و لزوم تجدید نظر در واگذاری ها و مهمترین چالش این موضوع گفت: اصرار بر این است که واگذاری‌ها در تالار شیشه‌ای و بدون هرگونه شبهه و شائبه‌ای انجام شود .
 

 

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، فرهاد دژپسند درجلسه عصر دیروز بررسی مسائل و مشکلات واگذاری‌های بزرگ با اشاره به مشکلات خصوصی‌سازی از زمستان  69 تاکنون گفت: به معاونت اقتصادی ماموریت داده شد تا فارغ از حواشی و مباحث فساد و نظایر آن مطالعاتی انجام دهند. چرا که اصل بر سلامت است و یعنی فسادی وجود ندارد مگر آنکه ثابت شود. 

وی با بیان اینکه تامین منابع برای دولت بدترین هدف واگذاری ها است، ادامه داد:برای افزایش کارایی و پرهیز از حواشی باید در روش‌های واگذاری تجدید نظر و اقدام به فروش بنگاه‌ها بعد از احیا کرد. همچنین می‌توان مدیریت را واگذار و برای اهلیت از روش اجاره به شرط تملیک استفاده کرد. بخش خصوصی و تعاونی‌ها هم می توانند با تشکیل کنسرسیوم اقدام به خرید کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: درحالی تاکنون 15 شرکت سهامی عام تشکیل شده که به اعتقاد برخی، شرکتی مانند توسعه نیشکر قابل واگذاری نیست و باید در اختیار دولت بماند اما آیا نمی‌توان چنین شرکت هایی را به عنوان سهامی عام منطقه واگذار کرد؟ 

دژپسند افزود: چالش جدی در واگذاری ها در مورد قیمت و نوع روش است اما برای شرکت ‌های بورسی ، قیمتی تعیین نمی‌ شود و از طریق بازار سهام کشف قیمت و وجوه حاصله برای افزایش سرمایه شرکت‌ها و بانک‌ها استفاده می‌شود و به دولت واریز نمی شود. بنابراین هیچ سهمی برای دولت باقی نخواهد ماند و اصرار بر این است که واگذاری‌ها در تالار شیشه‌ای و بدون هرگونه شبهه و شائبه‌ای انجام شود . 

وی افزود: در این میان 17 و 20 درصد از سهام بیمه البرز و دو پالایشگاه شیراز و لاوان تا اوایل هفته آینده برای واگذاری اعلام می‌شود و دیر یا زود شرکت‌های غیربورسی هم آماده واگذاری خواهند شد. 

مطالب مرتبط