رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با راه‌اندازی بازار متشکل ارزی، بازارهای جانبی مانند نرخ سامانه نیما حذف شده و این بازار مقدمه‌ای برای بورس ارز است.
 

 

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محمدرضا پورابراهیمی به ایلنا گفت: اختصاص دلار 4200 تومانی برای کالاهای گران هیچ توجیهی ندارد و حذف یا عدم حذف آن تاثیری در انتفاع مردم نخواهد داشت و تنها تبدیل به رانتی شده که هر چه زودتر باید نسبت به آن تصمیم‌گیری شود. بنابراین دولت و مجلس در پایان خرداد ماه در این مورد جمع‌بندی جدیدی خواهند داشت.

وی بازار متشکل ارزی را مقدمه‌ای برای راه‌اندازی بورس ارز دانست و افزود: یکی از پیش‌بینی‌ها این است که با راه‌اندازی بازار متشکل ارزی، بازارهای جانبی مانند نرخ سامانه نیما حذف شوند اما بنابر اعلام بانک مرکزی، تنها معاملات اسکناس در این بازار صورت خواهد گرفت که در این صورت تاثیری در نرخ ارز نخواهد گذاشت.

پورابراهیمی ادامه داد: اگر کارکرد بازار متشکل فراتر باشد به‌طوری که همه حواله‌ها به این بازار بیایند، می‌توان با یک نرخ واحد تصمیم‌گیری کرد و این نرخ واحد باعث کاهش تقاضا و افزایش عرضه شده که آن نیز طبیعتا کاهش نرخ ارز را در پی خواهد داشت.

مطالب مرتبط