2019-06-10_135533

بازار سهام امروز باز هم وارد یک شرایط خاصی شد. با اینکه قیمتهای جهانی امروز بازگشایی نستباً خوبی را تجربه کردند، اما تداوم کاهش نرخ ارز آزاد باعث شد تا بازار سهام نیز پرعرضه ظاهر شود. عرضه ها تقریباً از نیمه های وقت شدت گرفت و شاخص راه رفته را برگشت. کاهش نرخ ارز آزاد، تقاضا در بورس کالا را محدود کرد و شاهد عقب نشینی خریداران محصولات مسی و فولادی بودیم. با اینکه ارز نیمایی هنوز کاهش چندانی نشان نداده است، اما بیم تسری کاهش نرخ ارز آزاد به ارز نیمایی خریداران در بورس کالا را محتاط کرده است. به تبع آن سهام شرکتهای دلاری نیز پرعرضه بودند. روز گذشته از دلایل سیاسی کاهش نرخ ارز صحبت شد. در این بین اما افزایش عرضه ارز در سامانه نیما به دلیل اجرای قانون جدید بانک مرکزی در خصوص بازگشت ارز صادراتی خصوصاً توسط پتروشیمی ها نیز مزید بر علت شد تا جلوی رشد قیمتها علیرغم اخبار تحریم پتروشیمی گرفته شود. با اینکه هنوز نمی توان سیگنالهای کاهشی را نادیده گرفت و ممکن است نرخ ارز را حتی بیش از این نیز کاهش دهد، اما بسیاری معتقدند که با پایان سفر نخست وزیر ژاپن و عدم حصول نتیجه ملموس از این سفر، ریزش قیمتها متوقف خواهد شد. تحلیلگران معتقدند در یک نگاه خوشبینانه آغاز یک مسیر طولانی گفتگو و شاید توافق خواهد بود و هیچ نتیجه ای یکباره حاصل نمی‌شود!

اما امروز بازارهای جهانی باید به دقت تحلیل شود، چراکه شاهد نوساناتی در این بازارها بودیم. به دنبال عقب نشینی آمریکا از تهدید وضع تعرفه بر کالاهای مکزکی، روز دوشنبه ارزش سهام در بورس های آمریکا و آسیا شاهد افزایش بود. آمریکا و مکزیک روز جمعه برای جلوگیری از وقوع یک جنگ تعرفه ای توافقی را منعقد کردند که بر اساس آن مکزیک با مکانیزم های مختلف اقدام به جلوگیری از ورود پناهجویان لاتین تبار به خاک آمریکا خواهد کرد. صبح امروز اداره گمرک چین آمار تجاری ماهانه این کشور را اعلام کرد که حاکی از ضعف در بخش واردات بود. در یکی از نشانه‌های کند شدن رشد اقتصادی بزرگترین مصرف‌کننده فلزات در جهان، واردات مس خام چین در ماه می نسبت به ماه آوریل 10.9 درصد کاهش یافته و به سطح 361 هزار تن رسیده است. صادرات ماه می چین برخلاف انتظار و با وجود تعرفه‌های بالای آمریکا شاهد رشد بود. این درحالی است که واردات این کشور به پایینترین حد در سه سال گذشته رسید. برخی کارشناسان گمان می‌کنند صادر کنندگان چین به منظور دور ماندن از 300 میلیارد دلار تعرفه آمریکا بر کالاهای چینی، صادرات خود را افزایش داده‌ باشند. صادرات چین در ماه می در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 1.1 درصد افزایش یافت. این درحالی است که کارشناسان اقتصادی انتظار کاهش آمار صادرات در این بازه زمانی بودند.

پس از آنکه عربستان اعلام کرد که اوپک و روسیه احتمالا توافق کاهش تولید را تمدید خواهند کرد و در حالی که آمریکا از تهدید خود مبنی بر وضع تعرفه بر کالاهای مکزکی عقب نشینی کرده است، قیمت نفت روز دوشنبه افزایش داشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط