2019-06-09_130628

بازار سهام امروز هم همانند روز قبل با توجه ویژه ای به سهام کوچکتر به رشد خود ادامه داد، اما با فروکش کردن هیجانات تحریم پتروشیمی ها، شاهد اقبال به سهام بزرگتر هم بودیم. بنابراین شاخص کل امروز جهش کرد و رکورد تازه ای را در سقف تاریخی به ثبت رساند. نکته قابل تامل در بازار امروز ریزش محسوس نرخ ارز آزاد بود. همین عامل تقاضا در سهام دلاری بازار را محدود کرده بود. اما با توجه به نرخگذاری محصولات شرکتهای بزرگ در محدوده دلار نیمایی، بنابراین خطری از این بابت بازار را تهدید نمی کند.

ریزش نرخ ارز آزاد که طی روزهای گذشته، علیرغم تحریم پتروشیمی تداوم داشته است موجبات تعجب بسیاری از فعالان بازار را برانگیخته است. کارشناسان، عمده ترین دلیل این ریزش را خوش بینی های سیاسی ناشی از ورود نخست وزیر ژاپن به تهران در روز چهارنشبه ارزیابی می کند. این نخستین سفر یک نخست وزیر ژاپن به ایران است! بی شک این سفر استراتژیک حامل مشوقهایی برای تهران از سوی غرب است! باید دید در ادامه کار چه رخ می دهد. از طرفی اخباری مبنی بر شروع به کار اینستکس از سوی آلمانیها به بازار مخابره شد که نقشی اساسی در نرخ های کاهشی ارز ایفا نمود. اما پر واضح است که بر اساس تحلیلهای تکنیکال ریزش نرخ ها حتی تا میانه های کانال 12500 تومان خطری نخواد داشت! اما اگر طی 60 روز ایران گام دوم خروج از برجام را اجرا نکند، ایستکس به خوبی راه بیفتد‍! ایران به FATF بپیوندد! و نهایتاً سفر شینزوآبه به تهران با دستآوردهای مهمی همراه گردد نظیر آنچه که در توافق ژنو رخ داد! بی شک حفظ این سطوح بسیار دشوار خواهد بود و علیرغم تمامی مشکلات اقتصادی و ساختاری نظام از جمله بحران بانکی، شکست حمایتها و پیشروی به نرخ های پایینتر بعید به نظر نمی رسد! اما دقت داشته باشید که آن اتفاقات ذکر شده نیز وقوعش بسیار دشوار و زمانبر است!

امروز بازارهای جهانی نیز بسته بود. بنابراین هیچگونه افزایش یا کاهشی از این بازارها به بورس تهران مخابره نگردید. اما با توجه به توافق مکزیک و آمریکا، به احتمال قوی شاهد سبز باز شدن بازارها باشیم. هر چند این بازارها در انتظار انتشار شاخصهای اقتصادی بیشتری از چین و آمریکا جهت تعیین روند می باشند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط