2019-06-08_133018

بازار سهام امروز وضعیت خاصی را سپری نمود. در حالی نوسانات کاهشی بازارهای جهانی، بورس تهران را آزار می داد، انتشار خبر تحریم پتروشیمی ایران از سوی آمریکا بازار را بار دیگر به لاک دفاعی فرو برد. با اینکه این تحریم ها مساله تازه ای نیست و اقدام آمریکا در آستانه سفر نخست وزیر ژاپن به ایران تعجب برانگیز و غیرمنتظره بود، اما پرسش اساسی در این است که عملاً این تحریم ها با تحریم های قبلی چه تفاوتی دارد؟ این تحریم ها که در غالب تحریم کاتسا عملیاتی شده است در حقیقت باعث می شود که شرکتهای همکار نیز خودشان تحریم شوند. در گذشته شرکتهای همکار صرفاً جریمه می شدند، اما در قانون فعلی خودشان نیز مشمول تحریم های آمریکا خواهند شد! اما نکته ای که وجود دارد، عملاً با قانون تحریم های قبلی، بسیاری از شرکتهایی که می خواستند همکاری نداشته باشند، همکاری خود را قطع کرده و یا کاهش داده بودند و عملاً تحریم های فعلی، شرکت جدیدی را نمی ترساند! از طرفی با توجه به اینکه حجم تولیدات پتروشیمی ایران رقمی قابل‌توجه بوده و سالهاست که بخشی از مصرف‌کنندگان تولیدات پتروشیمی به تولیدات پتروشیمی ایران وابسته هستند، تولیدات پتروشیمی ایران در بازار جهانی به این سادگی قابل جایگزینی نیست. محصولات پتروشیمی، محصولاتی با ارزش افزوده‌اند، یعنی محصولاتی هستند که روی آن کار بسیار شده، فرآیند طی شده، تکنولوژی سوار شده و تبدیل به یک محصول دیگر شده‌اند. در صنعت پتروشیمی به‌مراتب سخت‌تر و هزینه‌برتر از نفت خام است که بخواهیم به یک کارخانه تولید محصولات پایین‌دستی پتروشیمی از این بعد از جای دیگر خرید کن! نهایتاً اینکه به اعتقاد کارشناسان، تحریم صنعت پتروشیمی به‌سرعت امکان‌پذیر نیست و در طول زمان نیز دارای پیچیدگی‌های بسیاری است که تحقق این تحریم را با چالش‌های متعددی همراه می‌کند. از دگر سود با اینکه اثرگذاری این تحریم ها با کاهش جزئی در نرخ های فروش در قالب تخفیف ها رخ داده است، اما حجم فروش کاهش قابل ملاحظه را را تجربه نکرده است. روند انتشار گزارشات ماهانه نیز موید آن است.

انتشار این خبر حتی بازار دلار را نیز تحت تاثیر افزایشی قابل توجه مواجه نکرد و این مساله نیز خودش عامل دیگری در جهت بی اثر بودن یا کم اثر بودن تحریم های پتروشیمی بود. خوش بینی بازار نسبت به سفر شینزو آبه به ایران در جهت حل مناقشات تهران و واشنگتن نیز عامل دیگری در جهت فشار بر قیمت ارز می باشد. هرگونه دست انداز در مذاکرات آتی برجامی ممکن است باعث افزایش قیمت دلار و متاثر شدن بازارها شود.

اما در این فضا سهم های بزرگ و متاثر از تحریم پتروشیمی و هلدینگهای وابسته امروز تحت تاثیر روانی خبر تحریم پتروشیمی با افزایش نسبی عرضه مواجه شدند. در این فضا اما بار دیگر توجه بازار به سهام کوچکتر، از جمله داروئیها، غذایی ها و یا سیمانیها و قطعه سازان جلب شد که پیش بینی می شود این روند فردا نیز تداوم یابد.

در بازارهای جهانی، وزارت کار آمریکا اعلام کرد رشد نرخ اشتغال در این کشور در ماه می بسیار کند شده و میزان دستمزدها کمتر از حد انتظار افزایش یافته است. مشاغل آمریکا در ماه می تنها ۷۵ هزار شغل افزایش یافت. این دومین بار در سال جاری است که مشاغل آمریکا کمتر از ۱۰۰ هزار شغل افزایش می‌یابد. رشد مشاغل ماه‌های آوریل و مارس هم اصلاح شد و ۷۵ هزار شغل کاهش داده شد. ضعف رشد مشاغل به طور گسترده در بین گروه‌های صنعتی مشاهده می‌شد و ارتباطی به اختلالاتی نظیر آب‌وهوای بد نداشت. دستمزد متوسط ساعتی نسبت به سال گذشته تنها ۳.۱ درصد رشد کرد که این کندترین رشد سالانه از ماه سپتامبر تا کنون بود. بنابراین احتمال اینکه فدرال رزرو در آینده نزدیک نرخ بهره را کاهش دهد افزایش یافته است. اما این اتفاق تنها بر طلا تاثیر داشت و کومودیتی همچنان تحت فشار بودند. دلیل آن چیزی نیست جز ترس از رکود اقتصادی ناشی از تداوم جنگ تجاری. رئیس جمهور آمریکا تهدید کرد روی ۳۰۰ میلیارد دلار دیگر واردات کالاهای چینی تعرفه وضع خواهد کرد. با این حال وی گفت تصور می‌کند چین و مکزیک می‌خواهند در اختلاف تجاری خود با واشنگتن به مصالحه برسند. ایالات‌متحده و مکزیک جمعه شب به توافقی دست یافتند تا از جنگ تعرفه‌ای جلوگیری کنند. طی این توافق مکزیک پذیرفت اقداماتی جدی برای محدود کردن مهاجرت غیرقانونی از آمریکای مرکزی به ایالات‌متحده انجام دهد. افزایش این مهاجرت‌ها در ماه‌های اخیر باعث شده بود آمریکا با کمبود منابع در مرزهای جنوبی خود روبرو شود. این توافق به دنبال سه روز مذاکره در واشنگتن، جمعه شب اعلام شد. کارشناسان وقوع چنین توافقی با چین را دور از ذهن نمی دانند! بنابراین تحت تاثیر توافق مکزیک، ممکن است بازارهای جهانی روز دوشنبه افزایشی باشند. اما این افزایش به دلیل جنگ تجاری چین و آمریکا احتمالاً قوی نخواهد بود.

سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در چین هفته گذشته تا 2 دلار افت داشته به حدود 98 دلار هر تن خشک سی اف آر رسید. در کل بازار فولاد چین نزولی بود و جو بازار سنگ آهن را نیز منفی کرد. البته تقاضا برای سنگ آهن خلوص بالا هنوز نسبتا مطلوب است و موجودی بنادر چین تا 2.4 میلیون تن افت هفتگی داشته است. بیلت صادراتی سی آی اس نیز از 433 دلار هفته قبل به 428 دلار هر تن فوب رسید.

پس از آنکه عربستان اعلام کرد اوپک در آستانه توافق بر سر تمدید توافق کاهش تولید قرار دارد، قیمت نفت روز جمعه حدود 3 درصد افزایش داشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط