2019-06-03_125653

نقدینگی سنگین در بازار و تضعیف فروشندگان باعث شد تا امروز در محدوده های سقف تاریخی تقاضا تقویت شده و شاهد عبور شاخص کل از سقف تارخی خود باشیم که خود باعث تقویت مجدد تقاضا شد و طیفی از سهام از اغلب صنایع رشد کردند. اما ابهام در بازارهای جهانی که افت این بازارها را به همراه داشته است به همراه تعطیلات 4 روزه پیش رو، باعث شد تا در اواخر وقت شاهد تشدید عرضه ها باشیم. اغلب تحلیلگران تکنیکال و بنیادی بازار را همچنان در فاز صعودی ارزیابی می کنند، اما در این بین اصلاحات مقطعی و دست به دست شدن سهام جزء لاینفک بازار خواهد بود.

در آستانه فصل برگزاری مجامع قرار داریم. بنابراین همه روزه شاهد باز و بسته شدن تعداد متنابهی از سهام جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه خود می باشیم. در شرایطی که در این مجامع اطلاعات ذیقیمتی از سهام و صنایع ارائه می گردد. با توجه به نقش مهم این اطلاعات در روند سازی قیمتها، هر چند این نوع اطلاعات حیاتی عموماً در کنفرانس های اطلاع رسانی شرکتها و همچنین در قالب شفاف سازی ها به دست سرمایه گذاران تا حدودی می رسد، اما جا دارد موضوع برگزاری مجامع الکترونیک و ارائه اطلاعات مجامع به کلیه فعالان بازار در دستور کار قرار گیرد تا همگان از این نوع اطلاعات منتفع گردند.

در شرایطی که تغییرات جدید قوانین بازار پایه عده زیادی از فعالان بازار را نگران کرده است، اما به نظر می رسد مشکل را از منشاء دیگری باید پیگیری کرد. یکی از این مشکلات قانون تجدید ارزیابی دارائیها و معافیتهای مالیاتی ناشی از آن است که موجب متورم شدن قیمت سهام زیانده و مشمول ماده 141 قانون تجارت می شود. بنابراین نقدینگی زیادی جذب این نوع سهام می شود که فاقد هر گونه بهره وری است.

اما در بازارهای جهانی فضا نوسانی و ملتهب است. پس از آنکه ترامپ تهدید کرد که تعرفه هایی را علیه کالاهای مکزیکی وضع می کند، نگرانی های تازه در مورد جنگ تجاری موجب کاهش قیمت نفت شده است، زیرا مکزیک یکی از بزرگترین شرکای تجاری آمریکا و یک عرضه کننده مهم نفت خام است. جنگ تجاری آمریکا و چین همچنان مهمترین تهدید علیه چشم انداز رشد اقتصاد جهانی است، اما اضافه شدن جنگ تجاری میان آمریکا و مکزیک احتمال کاهش تقاضا برای نفت در قاره آمریکا را تشدید کرده است. یکی از نشانه های تاثیر منفی جنگ تجاری بر اقتصاد جهانی زمانی آشکار شد که آمارهای رسمی نشان داد میزان صادرات کره جنوبی در ماه می افتی 9.4 درصدی داشت که شدیدتر از پیش بینی کاهش 5.6 درصدی بود. چشم انداز تیره و تار اقتصاد جهانی موجب شده تا تجار احتمال کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا را بیش از گذشته ارزیابی کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط