2019-05-15_124241

وضعیت عرضه های روز گذشته سرانجام بازار امروز را نیز با فشار عرضه همراه کرد تا در روز پایانی هفته شاهد اصلاح و افت شاخص باشیم. اما همانطور که دیروز نیز گفته شد با توجه به شرایط موجود یعنی نزدیکی به فصل مجامع، نزدیکی به موعد انتشار گزارشات سالانه شرکتها و وضعیت بنیادی مناسب شرکتها اصلاح بازار عمیق نخواهد بود. امروز نیز همانند دیروز توجه بازار به تک سهم ها جلب شد و باز هم جسته و گریخته اخبار تجدید ارزیابی و تسعیر ارزی به گوش می رسید. اما رفتار نوسانی بازار امروز نشان داد که احتمالاً شنبه نیز فاز متعادلی و منفی را شاهد باشیم. در بازار امروز پس از یک رشد و مثبت شدن بازار، شاهد افزایش عرضه ها و منفی شدن آن بودیم. به عبارتی بازار، مثبت خود را پس گرفت و حتی منفی شد. در ادامه بازگشایی روانکاران در محدوده مثبت، توانست از منفی های بازار بکاهد، اما همچنان سهام بزرگ پرعرضه ظاهر شدند.

اما همچنان نوسانات بازارهای جهانی و نوسانات ارزی می تواند عاملی در جهت افت و خیز نمادهای بزرگ و صادراتی بورس باشد. شمش CIS امروز به مقادیر 415 دلار / تن نیز رسید. این نشان می دهد بازارهای جهانی همچنان متاثر از جنگ تجاری با اضطراب وقایع را نظاره گرند. اما کاهش نرخ ارز در داخل نیز نشان می دهد که هیچکس اولا ًانتظار جنگ ندارد. دوم اینکه بانک مرکزی نظاره گر کامل بازار شده است. سوم اینکه شایعاتی قوی از آغاز به کار بازار متشکل ارزی در هفته آتی وجود دارد. اما با همه اینها انتظار افت چندانی از بازار ارز نمی رود.

پس از آن که تشدید جنگ تجاری بین چین و آمریکا در روزهای اخیر سبب ریزش شدید بورس‌های سراسر جهان شد، انتشار اخباری از احتمال دیدار دونالد ترامپ- رئیس جمهور آمریکا و شیء جین پینگ- رئیس جمهور چین در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ باعث شد تا امیدها به حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات تجاری طرفین بار دیگر تقویت شود. همچنین پس از آنکه آمارها نشان داد که میزان ذخایر نفت خام آمریکا به میزان قابل توجهی افزایش یافته و تولیدات صنعتی چین در ماه آوریل کمتر از حد انتظار رشد داشته است، قیمت نفت امروز با کاهش مواجه بود، اما افزایش تنش ها در خاورمیانه مانع از افت بیشتر قیمت ها شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط