2019-05-14_124733

بازار امروز بار دیگر با چاشنی تسعیر ارزی و تجدید ارزیابی ها رشد کرد تا این مقوله به طور جدی از نمادهای خودروئی، سیمانی و بانکی حمایت به عمل بیاورد و موجی از تقاضای جدید را رهسپار این صنایع نماید. این در حالی بود که نمادهای مرتبط با کومودیتی به دلیل کاهش نسبی قیمت کومودیتی ها با استقبال چندانی همراه نبود. البته رشد دلار نیمایی می تواند در این گروه نیز تعیین کننده باشد. اما در ادامه با نزدیکتر شدن شاخص کل به محدوده های مقاومتی در 212000 واحد، شاهد افزایش عرضه ها در کلیت بازار بودیم. بنابراین به نظر می رسد فردا، خصوصاً در ابتدای وقت شاهد افزایش عرضه ها در بازار باشیم و ادامه روند بازار بیش از هر چیز می تواند به وضعیت کومودیتی ها و نرخ ارز و تا حدی اخبار منتشره ارتباط داشته باشد، اما با توجه به شرایط کلی متغیرهای تاثیرگذار، بعید است روند کاهشی قوی بار دیگر غالب گردد.

امروز در کنار سهام فوق الذکر، پالایشگاه ها نیز با افزایش تقاضا و صفوف خرید همراه بودند. رشد قیمت نفت و رشد دلار نیمایی به محدوده 10000 تومان، به همراه شایعاتی نظیر برگشت مالیات تاثیر مهمی در این افزایش تقاضا ایفا نموده است. با توجه به افزایش نرخ ارز آزاد و صحبتهایی در خصوص عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات، به نظر می رسد سیاستگذار تلاش می کند با رشد ارز نیمایی این خلاء را پر کرده تا روند ورود ارز به کشور افزایش یابد. این مساله می تواند به نفع شرکتهای صادراتی بورس تمام شود.

اما بازارهای جهانی همچنان در شوک جنگ تعرفه ای به سر می برند. به گفته تحلیلگران علیرغم این جنگ تعرفه ای هنوز به منطقه بحرانی نزدیک نشده ایم، اما بدون شک ادامه این وضعیت می تواند خطرناک باشد. دولت چین بعد از شکست مذاکرات تجاری هفته گذشته در واشنگتن امروز در اقدامی تلافی جویانه اعلام کرد تعرفه کالاهای وارداتی آمریکا در حدود پنج هزار محصول (به ارزش 60 میلیارد دلار) را به 25 درصد در روز 1 ژوئن افزایش خواهد داد. این افزایش تعرفه در پی تصمیم روز جمعه هفته پیش رئیس جمهور دونالد ترامپ به افزایش تعرفه بر 200 میلیارد دلار کالاهای چینی به 25 درصد اعلام شد و همچنین دولت چین گفت به هیچ وجه تسلیم فشار خارجی نخواهد شد. پیش از این تعرفه كالاهاى وارداتی آمريكا 5 درصد بود و تعرفه واردات اين كالاها هم اكنون با 5 برابر افزایش به 25 درصد رسيده است و از اول ماه ژوئن لازم الاجرا خواهند بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط