2019-05-13_130131

سرانجام پس از افت های پی در پی، بازار امروز شاهد بهبود روند معاملات بود. بازار از همان ابتدای وقت با تقاضای مشهودی کار خود را آغاز نمود، اما به تدریج این تقاضا با تشدید عرضه ها تضعیف شد، اما نهایتاً مجدداً با افزایش تقاضا به کار خود پایان داد تا امیدها را نسبت به روزهای آتی پررنگ نماید. هر چند این عکس العمل بازار پس از افت های اخیر تا حد زیادی طبیعی بود، اما کاهش ریسک های سیاسی نقش مهمی در عملکرد بازار امروز داشت. کاهش این ریسک ها با صحبتهای امروز موگرینی و معاون وی و از طرفی سفر غیرمنتظره پومپئو به بروکسل جهت رایزنی درباره برجام رخ می داد!

از طرفی عکس العمل نرخ ارز در این زمینه نیز جالب توجه بود. در شرایطی که انتظار می رفت با این نوع اخبار، نرخ ها روند کاهشی خود را ادامه دهد، اما در کمال تعجب شاهد افزایش قیمت ارز بودیم. به نظر می رسد بانک مرکزی احاطه کاملی بر بازار دارد. اینکه با اخبار منفی نرخ ها کاهشی و با اخبار مثبت نرخ ها افزایشی می شود نشان دهنده احاطه کامل بازارساز بر نرخ ها را دارد. گویی اراده ای قوی در بانک مرکزی جهت تعدیل نرخ ارز با تورم (افزایش آرام و پنهانی نرخ ارز بدون هیجان) است تا در مقاطع حساسی که اخبار منفی به بازار می رسد نرخ ها از کنترل خارج نشود!

اما رفتار مثبت بازار امروز یک عامل قوی دیگری نیز داشت. تجدید ارزیابی! قبلاً درباره این مورد بارها صحبت شده بود. این مساله خصوصاً برای خودروسازان که با زیان های انباشته مواجه اند می تواند حیاتی باشد. همین عامل بود که باعث شد امروز خودروسازان با افزایش تقاضا مواجه شوند. با توجه به لابی دولت، تایید این افزایش سرمایه توسط شورای نگهبان تقریباً قطعی است، اما قطعاً تنها شرکتهای مشمول ماده 141 قانون تجارت تمایل به استفاده از آن خواهند داشت.

اما اتفاقات بازارهای جهانی نیز عجیب بود. با اینکه بازارها با عدم توافق واکسینه شده بودند، اما امروز شاهد افت دسته جمعی نرخ ها بودیم. درگیری‌های تجاری بین دو اقتصاد بزرگ جهان روز جمعه بالا گرفت و دولت آمریکا تعرفه‌ها علیه 200 میلیارد دلار کالای چینی را افزایش داد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفته پکن تعهدات قبلی‌ای را که در روند مذاکرات به‌عهده گرفته بود زیر پا گذاشته است. ظاهراً مذاکرات طرفین به بن‌بست رسیده است. واشنگتن از پکن خواسته تا تغییراتی اساسی در قوانین خود ایجاد کند، و پکن نیز گفته هیچ اقدامی را که به منافعش آسیب بزند نخواهد پذیرفت. فعالان بازار از نزدیک در حال رصد کردن اقدامات تلافی‌جویانه چین در واکنش به افزایش تعرفه‌ها از سوی آمریکا هستند. این اختلافات می‌تواند به‌ضرر اقتصاد جهانی تمام شود. به گفته تحلیلگران بازارها همچنان تمایل دارند نیمه پر لیوان را ببینند اما این احساس خوش بینانه احتمالا به مرور زمان رنگ خواهد باخت زیرا واقعیت این است که احتمال یک جنگ تجاری تمام عیار وجود دارد!

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط