2019-05-11_124900

بازار سهام امروز وضعیت خاصی را از سر گذراند. با اینکه بازار سهام شروع مثبتی را تجربه می نمود و به نوعی نشان می داد که خبر تحریم فلزات اثری ندارد، اما از میانه های وقت عرضه ها تشدید شد و بسیاری از سهام خصوصاً در گروه پالایشگاهی و فلزات اساسی حتی به صف فروش نیز رسیدند. اما این صفوف فروش تا اواخر پایدار نماند و عمدتاً جمع آوری گردید. با همه اینها به نظر نمی رسد عرضه ها فروکش کرده باشد. اما در حالی که فعالان بازار به دنبال دلایل تغییر روند بازار از نیمه های وقت می گشتند و ورود ناو دوم آمریکایی را دلیلی مبنی بر افزایش ریسک سیاسی بازار و منفی شدن آن ارزیابی می کردند، اما به اعتقاد تحلیلگران تکنیکال، به نظر می رسد بازار وارد یک فاز اصلاحی شده باشد که هنوز برای جمع آوری پتانسیل و رشد آن به زمان بیشتری نیاز است. بنابراین ممکن است تا آخر هفته این روند اصلاحی به طول بکشد.

اما روند بازار ارز نیز امروز بسیر جالب بود. از بازار ارز به عنوان یک بازار هوشمند یاد می شود. در حالی که جماعت بورسی با لحاظ کردن ریسک های سیاسی در حال فروش سهام خود به نازلترین قیمتها بودند، اما قیمتها علیرغم اینکه این ریسکها وجود داشت، کاهشی شده بود و بار دیگر به محدوده های 15000 تومان نزدیک شد. برخی معتقدند که ایران و آمریکا علیرغم این رجزخوانی ها هیچ بعید نیست تن به یک مذاکره بدهند. چراکه هم ایران به لحاظ اقتصادی به این مذاکرات نیاز دارد و هم آمریکا و ترامپ به لحاظ انتخاباتی به یک شو آف نیاز دارد. بنابراین احتمال یک مذاکره دور از ذهن نیست. از طرفی برخی با نگاهی بدبینانه معتقدند که هیچ مذاکره ای در کار نخواهد بود و دلار آزاد نیز به مرزهای 20000 تومانی خواهد رسید و نوسانات فعلی مقطعی است!

اما بازارهای جهانی نیز روند های جالبی را از خود نشان دادند. با اینکه ترامپ تعرفه های جدیدی علیه چین وضع کرد و باز هم انتظار یک افت دیگر در این بازارها وجود داشت، اما این بازارها نیز مثبت شدند. یک دلیل می تواند این باشد که بسیاری از اخبار بد اخیراً در قیمتها لحاظ شده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه اعلام کرد که عجله ای برای یک پیمان تجاری با پکن ندارد. در حالی که مذاکرات دو کشور همچنان ادامه دارد، دولت آمریکا روز جمعه دور جدیدی از تعرفه ها را علیه کالاهای چینی اعمال کرد. در حالی که تنش های تجاری ناشی از افزایش تعرفه های دولت آمریکا علیه کالاهای چینی موجب نگرانی از رشد تقاضا برای نفت در ماه های آینده شده است، قیمت نفت در این هفته اندکی کاهش یافت. نهایتاً اینکه لیو هه، معاون نخست وزیر چین، پس از ترک زودهنگام مذاکرات تجاری با آمریکا در واشنگتن به دلیل اقدام دولت ترامپ در بالا بردن تعرفه وارداتی بر 200 میلیارد دلار کالا از چین گفت دو کشور توافق کرده‌اند مذاکرات بیشتری در پکن داشته باشند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط