به گزارش خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیمبه نقل از"وستنیک قفقاز"، ETFTrends در مقاله Oil Prices Retreat on Worries of Weak Global Demand Growth گزارش می‌دهد که شاخص تولیدی ISM، که فعالیت‌های تولیدی ایالات متحده را برآورد می‌کند، در دو سال گذشته به پایین‌ترین سطح خود رسیده و در ماه فوریه رشد کُندتری نسبت به آنچه انتظار می‌رفت، داشته است.

جان کیلدوف،سرمایه گذار کمپانی نیویورکی "اِگِین کپیتال" گفت: "ما جزیره رونق در جهان هستیم، به همین دلیل اگر که ما با رکود اقتصادی مواجه شویم، این امر تاثیر منفی بر قیمت نفت خواهد گذاشت. ما تا صبح در انتظار این اطلاعات خواب به چشممان نمی‌آید." اقتصاددانانی که Refinitiv را مورد بررسی قرار می‌دهند، انتظار دارند که شاخص تولیدی ISM تا 55.5 کاهش یابد، اما ارزش نهایی آن در ماه فوریه برابر با 54.6 در مقابل ماه ژانویه که برابر 56.6 بود، خواهد بود. این سطح، پایین ترین سطح از ماه نوامبر 2016 است. بر اساس آخرین اطلاعات ISM، کاهش شاخص منجر به کاهش تعداد سفارشات جدید، تولید، اشتغال و قیمت‌ها شده است. فیل فلین، تحلیلگر شرکت Price Futures Group مستقر در شیکاگو گفت: "به نظر من که بازار تحت تاثیر قرار گرفته، و از لحاظ روانی، به اطلاعات منتشر شده واکنش نشان داده است".

روند صعودی کوتاه مدت؟

هفته گذشته، قیمت نفت با فشار روبرو شد: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، اوپک را مورد انتقاد قرار داده و در نتیجه قیمت نفت را 3٪ کاهش داد. قیمت نفت در سه ماهه چهارم سال 2018 تا 40 درصد کاهش یافت اما عربستان سعودی در پایان سال میلادی تولید خود را کاهش داد.علاوه بر این، اختلال در صادرات پس از آن رخ داد که دولت ترامپ، تامین منابع نفتی از ونزوئلا را در پی ایجاد یک وضعیت سیاسی ناپایدار در کشور، قطع کرد. در ماه دسامبر، پس از بحث‌های طولانی، سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در نهایت به این نتیجه رسید که کاهش تولید ضروری است. اوپک و دیگر تولیدکنندگان غیر کارتل موافقت کردند که تولید را به میزان 1.2 میلیون بشکه در روز کاهش دهند، که 800000 بشکه در روز را نیز کشورهای عضو کارتل متعهد شدند به دست گیرند.

به گفته شرکت سرمایه‌گذاری جهانی Goldman Sachs، در آینده نزدیک قیمت نفت بیشتر ممکن است بالا رود، تا اینکه سقوط احتمالی ناشی از "نظم جدید نفتی" سبب کاهش قیمت‌ها شود. جفری کری، مدیر بخش تحقیقات بازاری و دِمیِن کوروالین، استراتژیست ارشد کالا در Goldman Sachs  می‌گویند: "اگر چه قیمت ها ممکن است در محدوده 70-75 دلار برای هر بشکه باقی بمانند، ما معتقدیم که این ارقام در بلند مدت نخواهد بود. در نتیجه، ما رشد کوتاه مدت را به عنوان یک فرصت برای ورود به قراردادهای پیشرو برای تضمین ایمنی درآمدها قبل از شروع " نظم جدید نفتی " در پایان سال جاری مورد بررسی قرار خواهیم داد."