به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، دونالد ترامپ جبهه جدیدی در جنگ های تجاری اش در روز دوشنبه باز کرد و تصمیم گرفت به امتیاز تجاری هند خاتمه دهد. طبق این امتیازات هند می توانست تا 5.6 میلیارد دلار بدون عوارض به آمریکا صادرات داشته باشد . 
ترامپ که قول داده بود کمبود تجاری آمریکا را جبران کند، بارها از هند خواست در مورد عوارض بالا بر وارداتش صحبت کنند. مقامات تجاری آمریکا گفتند که برداشتن این امتیاز انحصاری حداقل 60 روز پس از اعلام به کنگره و دولت هند زمان میبرد . 
ترامپ به رهبران کنگره گفت:« من این قدم را بر میدارم چون پس از دیدار های بسیار بین آمریکا و دولت هند به این نتیجه رسیدم که هند به آمریکا برای دسترسی منطقی و منصفانه به بازارهایش اطمینان نمی دهد» . 
هند بزرگترین ذینفع سیستم کلی امتیازدهی (GSP) است که قدمت آن به دهه 1970 برمی‌گردد. پایان حضور این کشور در این سیستم سخت ترین  اقدام تنبیهی علیه هند از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ است . 
دفتر نمایندگی تجارت آمریکا اعلام کرد که حذف هند از GSP حداقل تا 60 روز بعد از اعلام طول میکشد . 
آنوپ وادهاوان، وزیر تجارت هند گفت:« مذاکرات با آمریکا با توجه به روابط دوستانه و محکم بین ما ادامه دارد. ما عوارض تلافی جویانه را  خارج از بحث قرار دادیم» . 
این امتیازات سالانه 190 میلیون دلار برای هند منفعت داشتند . 
وادهاوان ادامه داد:« از 3700 محصولی که شامل این امتیازات می شوند ، هند فقط از 1784 تا از آنها استفاده می‌کرد» . 
یک مقام دولتی دیگر گفت:« منفعت GSP برای صنعت کم است، عوارض آمریکا به اندازه کافی پایین هستند. GSP بیشتر نماد روابط استراتژیک است و ارزشی ندارد».
آجای ساهای، مدیر کل فدراسیون سازمان های صادر کننده هند گفت صادرات محصولات کشاورزی دریایی و صنایع دستی هند ضربه خواهد خورد ولی سهام هند تغییر چندانی نکرده است . 
هند هفته گذشته در پاسخ به اقدام آمریکا در معاف نکردن هند از عوارض جدید فولاد و آلومینیوم، عوارض بالایی بر برخی واردات آمریکا وضع کرد . 
دفتر نمایندگی تجارت آمریکا اعلام کرد هند موانع تجاری زیادی ایجاد کرده که تاثیراتی جدی بر تجارت آمریکا می‌گذارد .علیرغم روابطش با آمریکا، هند نتوانسته  قدمهای مثبتی برای رسیدن به معیار GSP بر دارد .