اتحادیه اروپا بزرگترین برنده جنگ تجاری آمریکا و چین است و ۷۰ میلیارد دلار تجارت مازاد به خاطر این جنگ به خانه می برد .

جنگ تجاری آمریکا و چین موهبتی برای اروپاست

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از الجزیره، طرح آمریکا برای افزایش عوارض بر چین در ماه آینده می‌تواند باعث یک رکود اقتصادی شود و به سایر کشورها اجازه دهد حدود 200 میلیارد دلار صادرات پکن را برعهده بگیرند . آمریکا سال گذشته برای تنبیه چین به جرم اقدامات ناعادلانه تجاری، بین 10 تا 25 درصد بر کالاهای چینی عوارض وضع کرد. این 10 درصد در صورت عدم مشاهده یک پیشرفت قابل توجه در معاهده تجاری بین این دو کشور در اول مارس، به 25 درصد می‌رسد . 
پاملا کک همیلتون، سرپرست تجارت بین الملل در کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل گفت:« پیامدهای این شرایط برای کل سیستم تجارت بین الملل به طور قابل توجهی منفی است». 
او گفت  افزایش عوارض آمریکا و اقدام تلافی جویانه چین بازار های مالی و کالا را بی ثبات می کند و باعث رکود اقتصادی می‌شود . 
«جنگ های ارزی و پایین آمدن ارزش ارز، تورم همراه با رکود اقتصادی و نرخ بیکاری بالا باعث بسیاری از اقدامات تحریف کننده خواهد شد» . 
کشورهای کوچکتر و فقیرتر درگیر کنار آمدن با این شوک های خارجی خواهند بود .
 
اتحادیه اروپا منفعت می برد 
طبق گزارش اتحادیه اروپا با عنوان جنگ های تجاری، رنج و گنج :« عوارض دوجانبه رقابت‌پذیری جهانی را به نفع شرکتهایی تغییر می‌دهند که محل فعالیتشان مستقیما تحت تاثیر این جنگ ها نیست» . 
هزینه بالاتر تجارت آمریکا و چین شرکت‌ها را ترغیب می‌کند از زنجیره‌های عرضه فعلی آسیای شرقی فاصله بگیرند، ولی تاثیر این عوارض اساسا به نفع شرکتهای آمریکایی نیست . 
شرکت های آمریکایی تنها 6 درصد از حدود 250 میلیارد دلار صادرات  تحت تاثیر قرار گرفته چین را به دست می آورند. در حالی که شرکت‌های چینی علی‌رغم هزینه بالاتر تجارت، 12 درصد را خواهند داشت . 
سایر کشورها حدود 82 درصد ارزش صادرات چین و 85 درصد از 85 میلیارد دلار صادرات آمریکا را که توسط عوارض ضربه خورده اند به دست می آورند . 
طبق پیش‌بینی‌ها ، اتحادیه اروپا بزرگترین برنده است و 70 میلیارد دلار تجارت مازاد به خاطر این جنگ تجاری به خانه می برد . 
طبق این گزارش، اتحادیه اروپا 70 میلیارد دلار از تجارت چین و آمریکا را به دست می‌آورد. ژاپن، مکزیک و کانادا هر کدام بیش از 20 میلیارد دلار خواهند داشت .

مطالب مرتبط