پکن- ایرنا- مازاد تجاری چین با‌ آمریکا در سال 2018 میلادی با وجود جنگ تجاری واشنگتن علیه پکن به بیشترین میزان خود در 12 سال گذشته رسید.

به گزارش ایرنا وزارت بازرگانی چین روز دوشنبه اعلام کرد مازاد تجاری چین با آمریکا در سال 2018 میلادی به رکورد 323 میلیارد دلار رسیده است که نسبت به سال 2017 میلادی 17 درصد بیشتر است و بالاترین رقم مازاد تجاری چین با آمریکا از سال 2006 محسوب می شود.
بر اساس آمار، صادرات چین به آمریکا در سال 2018 میلادی 11.3 و واردات چین از آمریکا نیز 0.7 درصد رشد داشته است.
وزارت بازرگانی چین همچنین مازاد کل تجاری چین در سال 2018 میلادی را 351 میلیارد دلار عنوان کرد.
بر اساس این آمار صادرات چین به سراسر جهان در سال 2018 میلادی رشدی 9.9 درصد داشت و واردات هم رشدی 15.8 درصدی را تجربه کرده است.
آمار نشان می دهد مازاد تجاری کلی چین در سال گذشته میلادی به کمترین میزان خود از سال 2013 رسیده است.
ترامپ معتقد است چین با سرقت حق مالکیت معنوی و تبعیض تجاری، شرکت های خارجی و آمریکایی را تحت فشار می گذارد و کالاهای ارزان قیمت را با پرداخت یارانه به کشورهای دیگر صادر می کند.
او که از مازاد تجاری چند صد میلیارد دلاری چین به خشم آمده بود اعلام کرد در اولین مرحله برای کاستن از این مازاد تجاری، 50 میلیارد دلار کالاهای وارداتی از چین را مشمول 25 درصد تعرفه کرد که چین نیز خیلی زود به این اقدام واکنش نشان داد.
نهایتا دولت آمریکا تعرفه ها را افزایش داد و بر 250 میلیارد دلار کالای چینی تعرفه بین 10 تا 25 درصد وضع کرد اما اعلام کرد در آینده ممکن است در صورت تشدید رویارویی تجاری، 275 میلیارد دلار دیگر از این کالاها را مورد تعرفه قرار دهد چین هم در واکنش به این اقدام 110 میلیارد دلار از کالاهای آمریکایی را تحت تعرفه 5 تا 10 درصدی و در پاره ای موارد بین 25 تا 40 درصد قرار داد.
در نهایت پایان سال جاری میلادی سران دو کشور برای 90 روز آتش بس اعلام کردند ترامپ تهدید کرده است اگر طرفین در این مدت به توافق دایمی نرسند سایر کالاهای چینی نیز مزه تعرفه را خواهند چشید و تعرفه بر روی کالاهای قبلی هم افزایش خواهد یافت.
قرار است طرفین در این مدت چندین دور از گفت و گوهای تجاری و اقتصادی را برگزار کنند بر این اساس اگر توافقی حاصل نشود این آتش بس موقتی، دیگر تمدید نخواهد شد و سال 2019 میلادی شاهد رویارویی جدی تر اقتصادی و تجاری چین و آمریکا خواهیم بود.