دهلی نو - ایرنا - اکونومیک تایمز هند به نقل از معاون وزیر خارجه ایران نوشت که در دوره پیشین تحریم ها، هند واردات نفت خود از ایران را متوقف نکرد و در شرایط جدید این امکان وجود دارد که با تسهیل شرایط ، شرکت های هندی حق توسعه میدان گازی «فرزاد ب» را به دست آورند.

به گزارش ایرنا، این نشریه هندی نوشت: «غلامرضا انصاری» معاون ظریف گفت که تهران می تواند تعدادی از شرایط این پروژه را برای هند تسهیل کند.
اکونومیک تایمز همچنین به نقل از معاون وزیر امور خارجه ایران نوشت: همانطور که هند به دنبال ادامه واردات نفت از ایران است، تهران امیدوار است که این کشور (هند) برای به دست آوردن معافیت های جدید از تحریم های آمریکا تلاش کند.
به گزارش اکونومیک تایمز، پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای (برجام )در ماه مه (اردیبهشت)، واشنگتن به کشورها فشار آورد تا واردات نفت خود از ایران را متوقف کنند.
بخشی از تحریم های آمریکا علیه ایران در ششم ماه اوت (15 مرداد) اجرایی شدند در حالی که تحریم های ایران در بخش انرژی در چهارم ماه نوامبر (13 آبان) به اجرا گذاشته شدند.
آمریکا در ماه نوامبر(آبان) به هند و هفت کشور دیگر برای ادامه واردات نفت از ایران به مدت شش ماه معافیت اعطا کرد. هند اکنون 1.25 میلیون تن نفت خام در ماه یا 300 هزار بشکه نفت خام در روز از ایران خریداری می کند.
به گزارش ایرنا، طرح جامع توسعه میدان گازی «فرزاد ب» قرار بود تا پایان سال ۱۳۸۷ امضا شود. در مرداد ماه سال ۱۳۸۸، منابع خبری از تصمیم ایران برای مذاکره با هند درباره میدان گازی «فرزاد ب» خبر دادند.از سال ۱۳۸۸ طرفین منتظر نهایی شدن مذاکرات شرکت ملی نفت ایران با یک کنسرسیوم هندی هستند.
انصاری به همراه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به هند سفر کرده است. ظریف قرار است در این سفر سه روزه با سوشما سواراج وزیر امور خارجه هند نیز دیدار و گفت و گو کند.
ظریف همچنین در کنفرانس بین المللی رایسینا (RAISINA) سخنرانی خواهد کرد. کنفرانس بین المللی سالانه گفت و گوی رایسینا(RAISINA) یک کنفرانس چند جانبه است که توسط اندیشکده بنیاد تحقیقات نظارتی هند برگزار می‌شود به مسائل چالش برانگیز جامعه جهانی می‌پردازد.