پکن- ایرنا- چین سال 2018 میلادی را با امید به بهبود شرایط اقتصادی، پیشبرد اصلاحات و با اقتدار آغاز کرد تا بتواند بهترین دستاوردها را برای تجارت و اقتصاد کشور به ثبت برساند و از ثمره های آن برای سال 2019 میلادی هم بهره بگیرد ، رویایی که با واقعیات این سال همسو نشد.

به گزارش ایرنا شاید بر خلاف این رویاپردازی ها و برنامه ریزی های اقتصادی جا داشته باشد که سال 2018 را سال زمین لرزه های اقتصادی برای چین نامگذاری کرد تکان های شدیدی که نه تنها روند اصلاحات را مختل کرد بلکه چالش ها و موانع بسیاری را در مسیر توسعه پایدار تجاری و اقتصادی این کشور قرار داد.
از همان شروع سال دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا تهدیدها را شروع و سپس پاره ای از آنها را عملی کرد و تعرفه هایی بر روی 250 میلیارد دلار از کالاهای چینی بین 10 تا 25 درصد وضع کرد و اگر تا مارس 2019 با چین به توافق نرسد تصمیم بر این است که روی 267 میلیارد دلار کالای دیگر وارداتی از چین تعرفه بسته شود.
جنگ تجاری با آمریکا خیلی زود بازارهای اوراق بهادار چین را متحول کرد و خسارات اقتصادی به این بازار را به حدی رساند که پر زیان ترین بورس دنیا بازار سهام چین نامیده شد و پس از آن بود که رشد اقتصادی تا 6.5 درصد کاهش یافت و برای سال 2019 میلادی هم احتمالا بالاتر از 6.2 درصد نخواهد بود.
بخش خصوصی در چین نا امید شد بدهی های دولتی افزایش یافت کارکردهای تولیدی در بسیاری از نقاط چین کاهش یافت سرمایه گذاران امیدشان را به این بازار از دست دادند و چشم ها به توافق دو کشور برای سال 2019 میلادی دوخته شده است.
دولت چین البته در سال 2017 میلادی راهبرد خریدهای بیشتر از آمریکا را در پیش رو قرار داده بود تا مانع فشارهای بیشتر ترامپ بر اقتصاد شود اما این برنامه برای سال 2018 میلادی عقیم ماند و مازاد تجاری چین در برابر آمریکا افزایش یافت پس از آن بود که رییس جمهوری آمریکا کار اعمال تعرفه ها را شروع کرد و البته توانست در این مسیر امتیازهای زیادی هم از چین بگیرد.
همین که آمریکا در سال 2018 میلادی توانست نیمی از صادرات چین به این کشور را مشمول تعرفه های سنگین کند و از پکن امتیاز بگیرد نشان از آن دارد که چین در بسیاری از زمینه ها مجبور به تغییر برنامه های اصلاحاتی شده و بازارش را به روی بسیاری از محصولات کشاورزی آمریکا بازتر کرده است.
'چو فونگ جین' از کارشناسان کمیسیون اصلاحات چین می گوید ما رییس جمهوری آمریکا را دست کم گرفتیم ما اصلا برای مقابله با سیاست های توام با فشارهای ترامپ آماده نبودیم.
او می افزاید در دوران ترامپ سیاست های حمایت گرانه تجاری و یکجانبه آمریکا شدت گرفت و ذهنیت جنگ سرد بار دیگر بر این کشور غلبه کرد و این باعث شد تا یک رویارویی تجاری میان طرفین شکل گیرد.
'لی وی' استاد دانشگاه مردم در پکن می گوید: این یک رویارویی ساده نیست برخورد دو راهبرد با یکدیگر است شرایطی پیش آمده است که اختلافات را بیش از هر زمانی بارز کرده است.
او خاطر نشان کرد ما در زمینه های زیادی دچار اختلافات شده ایم موضوع شرکت های مخابراتی نظیر هواووی و دستگیری یک مدیر ارشد آن و همچنین تعرفه های سنگین آمریکا و فشارهای این کشور بر تجارت و بر بخش های تولیدی چین، همگی نشان دهنده وجود مناقشات بسیار زیاد میان دو کشور است.
این کارشناسان می گویند آتش بس 90 روزه دو کشور در اول مارس پایان می یابد اما اصلا نمی توان امیدوار بود که طرفین می توانند توافقاتی بسیار مطلوب حاصل کرده و از شعله ور شدن دوباره درگیری ها جلوگیری کنند.
برخی آمارها نشان می دهد رشد اقتصادی چین در نیمه اول سال 2019 میلادی به دلیل فشارهای تعرفه ای آمریکا به زیر 6 درصد خواهد رسید که می تواند پایین ترین رقم از سال 1992 میلادی باشد.
از سوی دیگر نرخ بدهی های چین بسیار بالا رفته است و به نسبت رشد اقتصادی این کشور به 253 درصد از این رشد رسیده است که بالاترین رقم بدهی در جهان محسوب می شود.
رشد سرمایه گذاری زیرساختی این کشور نیز کاهش 7.3 درصدی در سال 2018 میلادی داشته و تا پایان این سال نیز شرایط بر همین منوال بوده است.
چین به هر صورت امیدوار است با بازکردن درهای بازار به روی کشورهای دیگر و همچنین با پیشبرد برنامه های اصلاحی و کاهش مالیات بر روی فراورده های وارداتی دیگر کشورها و با دادن برخی از امتیازات به آمریکا هم از تنش ها با این کشور بکاهد و اینکه بتواند از بحران اقتصادی که واشنگتن سعی دارد برای این کشور ایجاد کند بگریزد.
اگر چین نتواندپیشرفت این بحران را که از مارس سال گذشته شروع شده است و تا مارس 2019 در زمان پایان آتش بس دو کشور ادامه می یابد، مهار کند، آن زمان از آسیب پذیری بیشتری در زمینه های تجاری و اقتصادی و نرخ تسعیر پول ملی مواجه خواهد شد و کاهش اطمینان بین المللی به بازار این کشور، برایش از هر ضربه دیگری سهمگین تر خواهد بود.