نماینده ایران در اوپک هشدار داد در صورت عدم کاهش تولید نفت توسط اوپک و متحدان باید منتظر سقوط قیمت نفت تا ۴۰ دلار بود.
 

 

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از بلومبرگ، حسین کاظم پور اردبیلی گفت: اگر تولید حداقل 1.4 میلیون بشکه در روز کاهش یابد، جلوی عرضه بیش از حد نفت گرفته خواهد شد. ایران در کاهش تولید شرکت نمی‌کند و تحریم‌های آمریکا بر صادرات همچنان باقی است. احتمالا این گروه در نشست وین در آخر این هفته نتوانند به توافقی برای مهار عرضه نفت دست یابند.

وی افزود: آنها به کاهش تولید فکر نمی‌کنند. احتمالا می خواهند بهانه‌هایی بیاورند یا پیشنهاد هایی روی میز بگذارند تا مورد قبول دیگران نباشد. اگر اوپک و متحدان تولید را تا حد قابل توجهی کاهش ندهند نفت تا 40 دلار در هر بشکه سقوط می‌کند.

این مقام مسئول ادامه داد: با شکست سه ماه گذشته، همکاری ادامه نخواهد کرد، چرا یک شکست نهادینه شده است، برای تمدید آن اتفاق آرا نیست، تحریم ها و سقوط قیمت نفت می تواند اوپک را با قدمت بیش از نیم قرن متلاشی کند. همچنین کشورها در سه ماه گذشته بشکه های نفت را به بازار اضافه کرده اند باید کاهش دهند.

کاظم پور افزد: حس سرخوردگی به وجود آمده، مخصوصا بین تولیدکنندگان کوچک، نه در سطح قطر، سقوط قیمت نفت و کاهش درآمد دلیلی برای ترک اوپک است.

این اظهارنظرها بیانگر اختلاف در اوپک بوده و با سقوط قیمت نفت خام در ماه گذشته، اوپک به دنبال کسب توافق برای سیاست عرضه در سال آینده است. محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در خصوص مدیریت بازار موافق است، قطر در حرکتی تعجب آور دوشنبه اعلام کرد در سال 2019 از اوپک خارج خواهد شد که انسجام اوپک را تهدید می‌کند. تصمیم‌های اوپک باید به اتفاق آرا گرفته شوند تا قابل اجرا باشند.

ایران عضو بنیانگذار اوپک، مجبور شد به خاطر تحریم‌های آمریکا، تولید را از 3.8 میلیون بشکه در روز به حدود 3 میلیون بشکه در ماه گذشته کاهش دهد، دونالد ترامپ تهدید کرده صادرات نفت ایران را به صفر می رساند، معافیت هایی آمریکا به برخی واردکنندگان نفت ایران این ادعا را تضعیف کرد. ولی این معافیت ها اجازه خرید مقدار محدودی را می‌دهند و مدت زمان محدودی دارند.

کاهش قیمت نفت در دو ماه گذشته نه تنها برای ایران بلکه برای تمام تولیدکنندگان گروه اوپک و غیر عضو مشکل ایجاد کرده، قیمت فعلی نفت خام برنت حدود 61 دلار در هر بشکه است، یعنی کمتر از آنچه اکثر تولیدکنندگان برای تعادل بودجه داخلی نیاز دارند. ترامپ هم بر اوپک فشار می آورد تا قیمت را از کاهش دهد. عربستان و روسیه سعی کردند با توافق برای تمدید قرارداد مدیریت بازار، کاهش قیمت نفت را مهار کنند ولی آنها هیچ کاهش جدیدی را در تولید نفت تایید نکرده‌اند و مقامات هر دو کشور می‌گویند آنها هنوز به توافق نرسیدند.

اوپک و متحدان از سال 2017 موفق شدند با کاهش تولید، ذخایر اضافی بازار را حذف کنند و قیمت را بالا ببرند ولی در ماه ژوئن این روند را برعکس کردند و تولید را افزایش دادند، از آن زمان عربستان و روسیه تولید را بسیار افزایش داده اند. نگرانی از عرضه بیش از حد دوباره و میزان تقاضا باعث شد از ماه اکتبر قیمت نفت 30 درصد سقوط کند.