جلسه معارفه شرکت سنگ‌آهن گهرزمین برای عرضه اولیه در فرابورس، صبح امروز برگزار شد.

 
غول معدنی برای عرضه اولیه در فرابورس معارفه شد

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،نشست خبری جهت معارفه ظرفیت‌های شرکت سنگ‌آهن گهرزمین با حضور علی‌اکبر پوریانی، مدیرعامل و غلامحسین رحیمیان، نائب رئیس شرکت گهرزمین و ابراهیم عنایت، مدیرعامل کارگزاری بانک سپه به عنوان کارگزاری مشاور پذیرش این شرکت امروز در فرابورس ایران برگزار شد.

در ابتدای این نشست مدیرعامل گهر زمین در خصوص معرفی شرکت گفت: شرکت در سال 83 به منظور تولید 10 تن گندله در 10 تن کنستانتره تاسیس شد، اما از همان ابتدا در مورد واگذاری معدن به این شرکت مشکلاتی به وجود آمد که تا سال 95 ادامه داشت؛ با این اوصاف در نهایت با دستور دولت بهره‌برداری از معدن شماره 3 در منطقه گل‌گهر با براورد ذخیره 643 میلیون تن به مدت 25 سال در اختیار شرکت گهرزمین قرار گرفت.

پوریانی افزود: پیش‌بینی‌ها برای برداشت در مرحله اولیه 240 میلیون تن از 640 میلیون تن از ذخیره معدن بود که با تلاش‌های همکاران پیش‌بینی می‌شود این مقدار افزایش داشته باشد.

وی در ادامه با اشاره به نوع فعالیت شرکت اظهار داشت: موضوع فعالیت این شرکت که دارای سال مالی منتهی به آذر است، اکتشاف و استخراج و بهره‌برداری از معادن سنگ آهن و تولید کنسانتره گندله و فولاد از آن، نصب و راه‌اندازی، تعمیرات، نگهداری، بازرسی، سرویس تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز شرکت، خرید و تهیه انواع و اقسام ماشین‌آلات و تجهیزات و تاسیسات و مصالح مورد نیاز برای انجام موضوع شرکت، مشارکت و سرمایه گذاری در سایر شرکت‌ها و طرح‌های معدنی و صنعتی، انعقاد قراردادهای پیمانکاری به منظور ارائه خدمات فنی و مهندسی، مبادرت به کلیه امور بازرگانی از قبیل خرید و فروش صادرات و واردات و کلیه امور و عملیاتی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم در جهت اجرای موضوع شرکت ضرورت داشته باشد، است.

وی افزود: اکنون 2 خط تولید از 5 خط تولید کنستانتره مشغول به کار است؛ این در حالی است که سال گذشته با انجام عملیات برداشت 18 میلیون تن سنگ آهن در سال این شرکا توانست رتبه نخست در عملیات معدن کاری در تاریخ کشور را کسب کند.

پوریانی افزود: در مجموع از ابتدای معدن کاری، 355 میلیون تن عملیات معدن کاری در این شرکت انجام شده که از این میان 44 میلیون تن سنگ آهن استخراج شده که نسبت آن به باطله یک بر هشت است؛ البته با دستورالعمل های توسعه‌ای پیشبینی میشود در آینده این نسبت به یک به پنج کاهش پیدا کند.

مدیرعامل گهر زمین در خصوص برنامه‌های توسعه‌ای شرکت گفت: سال آینده خط اول تولید گندله که روزانه نفع 5 میلیارد تومانی خواهد داشت، به بهره‌برداری می‌رسد. همچنین شروع به کار خط سوم کنستانتره نیز در نیمه اول سال آینده در دستور کار قرار دارد.

مدیرعامل گهر زمین در خصوص سهامداران این شرکت گفت:  ترکیب سهامداری هم شرکت‌های گل گهر با 30 درصد، سرمایه گذاری امید با 27.5 درصد، سرمایه گذاری غدیر با 22.5 درصد و سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات با 20 درصد حضور دارند.

وی در مورد سود سهام شرکت اظهار کرد: این شرکت در 6 ماهه نخست سال مالی 96-97 مبلغ 337 ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با 121 ریال، رشدی 179 درصدی داشته است.همچنین "کگهر" سال مالی گذشته را با تحقق 446 ریال سود برای هر سهم به اتمام رسانده و توزیع سود نقدی در برنامه نداشته است.