صندوق بین المللی پول پیش بینی خود از رشد اقتصادی جهان در سال جاری میلادی را به ۳.۷ درصد کاهش داد و اعلام کرد جنگ تجاری آمریکا به اقتصاد جهان ضربه زده است.

صندوق بین المللی پول: رشد اقتصاد جهان امسال به 3.7 درصد می‌رسد

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم، صندوق بین‌المللی پول کاهش رشد اقتصادی جهان را برای سال 2018 و 2019 پیش بینی کرد و اعلام کرد تنش‌های مربوط به سیاست‌های تجاری و اعمال عوارض بر واردات، خسارات زیادی به اقتصاد جهان زده اند در حالی که بازارهای نوظهور درگیر شرایط مالی بد و خروج سرمایه هستند.

پیش بینی جدید صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد که رشد بالایی که در اقتصاد جهان به خاطر کاهش مالیات ها در آمریکا و افزایش تقاضا برای واردات به وجود آمده بود، در حال ضعیف شدن است.

صندوق بین‌المللی پول در گزارش چشم انداز اقتصادی جهان اعلام کرد که تنها 3.7 درصد رشد اقتصادی را برای جهان طی سالهای 2018 و 2019 پیش بینی می‌کند که از پیش بینی ماه جولای برابر با 3.9 درصد برای هر دو سال کمتر است.

عوامل مختلفی مسبب این کاهش رشد اقتصادی هستند که عبارتند از: وضع عوارض بر واردات بین آمریکا و چین ، عملکرد ضعیف کشورهای منطقه یورو ، ژاپن و برزیل و افزایش نرخ سود که برخی بازارهای نوظهور مثل آرژانتین ، برزیل ، ترکیه و آفریقای جنوبی را تحت فشار خروج سرمایه قرار داده است.

بر اساس این گزارش تاثیر جنگ تعرفه ها بین چین و آمریکا سال آینده بیشتر احساس خواهد شد. صندوق بین المللی پول پیش بینی رشد اقتصادی آمریکا را برای 2019 از 2.7 درصد به 2.5 درصد کاهش داد و پیش بینی این صندوق برای رشد اقتصادی چین در 2019 از 6.4 درصد قبلی به 6.2 درصد رسیده است. رشد اقتصادی این دو کشور در سال 2018 تغییری نکرده است؛ آمریکا 2.9 درصد و چین6.6 درصد.

پیش بینی رشد اقتصادی منطقه یورو در 2018 از 2.2 درصد به 2 درصد کاهش یافته است چون مخصوصاً آلمان با سقوط سفارش های صنایع تولیدی و کاهش حجم تجارت ضربه سختی خورده است.

آبستفلد، اقتصاددان ارشد صندوق بین‌المللی پول گفت:« بدون شک آسیب‌پذیری در مقابل شوک های بزرگ جهانی بالا رفته است و هرگونه بد اقبالی در بازارهای نوظهور تهدیدی جدی برای اقتصادهای پیشرفته است».

برزیل با فلج شدن بخش عظیمی از اقتصادش به خاطر اعتصاب ملی رانندگان کامیون در این کشور ، شاهد 0.4 درصد کاهش در رشد تولید ناخالص داخلی خود خواهد بود. ایران هم با آغاز دور جدید تحریم های آمریکا در ماه آینده، این کاهش را در رشد اقتصادی تجربه خواهد کرد.

تنش های تجاری همچنان ادامه دارد. هرچند مقامات صندوق بین المللی پول قرارداد تجاری آمریکا ، مکزیک و کانادا را نشانه خوبی برای امیدواری می دانند.

آبستفلد گفت:« در حال حاضر خبرهای بدی داریم و این خبر های بد همچنان ادامه دارد».