پس از این‌که اداره غذا و دارو آمریکا واردات مواد دارویی از شرکت شجیانگ هوآهای چین را ممنوع کرد، سهام این شرکت سقوط کرد.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، پس از این‌که اداره غذا و دارو آمریکا واردات مواد دارویی از شرکت شجیانگ هوآهای چین را ممنوع کرد، سهام این شرکت سقوط کرد.

پس از این‌که این شرکت دارویی اعلام کرد ممنوعیت واردات محصولات آن به آمریکا، در کنار قوانین جدید اروپا، به صادرات این کشور لطمه زده است، سهام آن‌که در بورس شانگ‌های لیست شده است، به میزان حداکثر مجاز، یعنی ۱۰ درصد، سقوط کرد، که این بدترین عملکرد آن در ۳ ماه گذشته بود.

در ماه جولای پس از کشف یک ناخالصی مرتبط با سرطان در داروی ضد فشار خون بالای این شرکت به نام والزارتان، این دارو از بازار مصرف آمریکا فراخوانی شد.

این مورد باعث به وجود آمدن توجه زیادی به ریسک‌های نهفته در بازار گسترده داروهای عمومی و مواد دارویی فعال چینی شد و نشان داد هنوز نقاط کوری وجود دارد که از چشم ناظران و قانون‌گذاران چینی، اروپایی و آمریکایی، دور مانده است.

مقامات اروپایی ماه گذشته اعلام کردند که شرکت هوآهای روش تولیدی دارد که با استانداردها منطبق نیست و کارخانه این شرکت در لین‌های چین، دیگر مجوز تولید والزارتان ندارد.

هوآهای که طبق اعلام خود شرکت بیش از ۵۰ دارو و ترکیب دارویی و محصول میانی تولید می‌کند، ۶۱ درصد از درآمد کل سال گذشته خود را در خارج چین به دست آورد.

هوآهای روز یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد با ریسک پیگرد قانونی توسط مشتریان و اقدامات بیشتری از سوی مقامات اروپایی روبروست. در این بیانیه آمده است که این شرکت و واحدهای آن توسط مشتریان آمریکایی تحت تعقیب قرار گرفته‌اند.