طبق آمار منتشر شده در مورد میزان صادرات محصولات تخت فولادی، در ادامه به بررسی روند سه ماهه خرداد، تیر و مرداد توسط شرکت فولاد مبارکه می پردازیم: 
آمار منتشر شده نشان دهنده کاهش محسوس صادرات محصولات گرم و سرد در مرداد ماه بوده ایم که به نظر می رسد بخشنامه های منع صادراتی فولاد توسط وزارت صمت اثربخش بوده و به حجم ناچیز 3165 تن در محصولات گرم و 44 تن محصولات سرد و 102 تن کلاف رنگی و گالوانیزه رسیده است . اما وضعیت کلاف گرم و تختال وبار همچنان پرتقاضا بوده و با 87418 تن، 174 درصد رشد و 50988 تن ، 115 درصد رشد را به خود اختصاص داده و به نظر می رسد تحریم ها و قوانین هم حتی مانع صادرات این محصولات نشده است کلاف اسید شویی، ورق قلع اندود و آجدار هم طبق معمول از این شرکت صادراتی نداشت . 
به طور کلی از دلایل اصلی رکود در بازار صادرات، می توان به اجرایی شدن تحریم های آمریکا علیه ایران اشاره کرد که تاثیرات بسیار منفی را برای بازار به همراه داشته است. البته برخی از کالا ها خصوصا محصولات گرم نسبت به آمار تیر ماه رشد مثبتی را به همراه داشته است. 
عرضه های مستمر فولاد و همچنین لزوم حفظ بازارهای صادراتی 
بر این اساس، پیش بینی آهن اینفو این است که با توجه به افزایش قیمت ها، تحریم های آمریکا علیه ایران و همچنین رکود در صنایع پایین دستی ، در ماه های آتی بازار داخلی و به تبع آن بازار صادراتی همچنان کم رمق باشد و با توجه به آغاز دور دوم تحریم ها در آبان ماه سال جاری، شرکت های فولادی روز های سختی را برای صادرات در پیش خواهند داشت.