عکس مجمع ونیرو

مجمع شرکت سرمایه گذاری نیرو در تاریخ 30/04/1397 برگزار و 63 ریال سود تقسیم کرد.

شرکت سرمایه گذاری نیرو از اوایل سال 1396 و پس از تغییر ماهیت از سرمایه گذار به هلدینگ، فعالیتهای خود را بیشتر به حوزه صنایع آب، برق، نفت و گاز معطوف کرده است. 98% از ارزش کل سرمایه گذاریهای شرکت پرتفوی غیربورسی است که مربوط به شرکت توسعه مدیریت نیروگاهی ایرسا است. شرکت ایرسا 5/61 درصد شرکت انرژی گستر جم را دارا می باشد که دو نیروگاه به بهره‌برداری رسیده خوی و تابان یزد را اداره می کند. نیروگاه تابان یزد دارای قرارداد فروش تضمینی برق است و نیروگاه خوی نیز بخشی از برق خود را به مدیریت شبکه برق و مابقی را در بورس انرژی می فروشد.

فاز اول نیروگاه تابان یزد با ظرفیت 500 مگاوات به بهره‌برداری رسیده است و واحد بخار آن از تاریخ 4/12/97 وارد مرحله تولید تجاری شده است. بنابراین نیروگاه سیکل ترکیبی محسوب می شود و می تواند برق تولید را بجای قیمت 490 ریال در محدوده قیمتی 700 ریال بفروش برساند.

شرکت سرمایه گذاری نیرو برنامه افزایش سرمایه از 400 میلیارد ریال به 10،000 میلیارد ریال را در دو مرحله برنامه ریزی کرده است که در مرحله اول سرمایه از 400 به 3200 میلیارد ریال افزایش یافته است. همچنین افزایش سرمایه از 3200 میلیارد ریال به 7000 میلیارد ریال تصویب شده و در اختیار هیات مدیره قرار دارد.

شرکت سرمایه گذاری ایران تا تاریخ انتقال سهام ایرسا به سرمایه گذاری نیرو، حدود 7257 میلیارد ریال بابت بهای واگذاری سهام شرکت انرژی گستر جم و وجوه پرداختی بابت برای تامین مالی پروژه های نیروگاهی از شرکت ایرسا طلبکار است که مطالبات مذکور همراه با بهای خرید ایرسا به شرکت ونیرو منتقل شده است. بنابراین ایرسا مبلغ 7257 میلیارد ریال به ونیرو بدهکار است و سهم ونیرو در افزایش سرمایه ایرسا به مبلغ 7099 میلیارد ریال از این محل تامین شده و مبلغ 337 میلیون ریال باقیمانده نیز توسط سایر سهامداران تامین شده است.

برنامه افزایش سرمایه شرکتهای زیرمجموعه مربوط به شرکت ایرسا است که از 400 به 7500 میلیارد ریال افزایش می یابد که مبلغ 7099 میلیارد ریال آن توسط شرکت ونیرو تامین می شود. بنابراین حسابهای دریافتنی تجاری ونیرو کاهش می یابد و به سرمایه گذاریهای بلندمدت آن به میزان 8490 میلیارد ریال اضافه می شود که مجموع عدد 7099 بابت افزایش سرمایه ایرسا و رقم 1391 میلیارد ریال نیز بابت خرید سهام ایرسا است.

در مورد وام ارزی شرکت انرژی گستر جم، به گفته مدیرعامل شرکت، وام بر اساس نرخ رسمی تسعیر شده و امیدواری هست که زمان تسویه نیز همین نرخ مبنا قرار بگیرد. کل وام 320 میلیون یورو است که اولین قسط آن مهرماه 97 است و به مدت 7 سال و پرداخت 2 مرتبه در سال ادامه می یابد.

عده ای از سهامداران عنوان کردند که سهامدار عمده از سهم حمایت نمی کند و حتی در برخی مواقع خود فروشنده سهم در بازار است و نکته دیگر اینکه چرا سهم بازارگردان ندارد. در پاسخ سهامداران عمده اذعان داشت که سیاست حمایت از سهم را دارد و فروشنده نبوده است و برنامه هایی برای ایجاد بازارگردان برای سهم در دست انجام است.

علت بسته بودن نماد در تایمهای طولانی، تغییر در ترکیب سهامداری شرکت بوده است که به دلیل رعایت قوانین و الزامات موجود، بازگشایی نماد در مقاطعی به تعویق افتاده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید