image

گزارش مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ملی صنایع مس ایران

(عملکرد سال مالی منتهی به 29/12/1396)

روز یکشنبه مورخ 17/04/1397 با حضور 70 درصد از سهامداران، مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ملی صنایع مس ایران رسمیت یافت. این شرکت در سال مالی 96 موفق به تحقق سود 490 ریال به ازای هر سهم شد که 150 ریال از آن را در مجمع تقسیم کرده و 200 ریال از سود هر سهم را برای افزایش سرمایه در نظر گرفت.

اهم نکات مطرح شده در مجمع

- در سال 96 قیمت جهانی مس پس یک دوره نزولی چند ساله، روند صعودی گرفت که از جمله عوامل این رشد قیمت عبارتند از:

· اعتصابات کارگری در معادن بزرگ مس دنیا

· شرایط نامناسب آب و هوایی شیلی که منجر به توقف تولید در یک دوره زمانی شد

· کاهش شاخص دلار که اثر مثبت بر قیمت کامودیتی ها از جمله مس گذاشت

· رشد GDP چین به عنوان مصرف کننده 50 درصد از مس دنیا

· بهبود آربیتراژ بین بورس فلزات لندن و شانگهای چین

· و رشد قیمت نفت که اثر مستقیمی بر قیمت فلز مس گذاشت.

- در سال 96، متوسط قیمت مس 6430 دلار به ازای هر تن بود در حالی که در سال 95، این عدد 5130 دلار به ازای هر تن است. پیش بینی بزرگترین موسسه های تحلیل دنیا برای قیمت مس در سال 2018 تا 2022 ، به دلیل پیش بینی افزایش نرخ نفت و انرژی، افزایشی بوده و در محدوده بین 6800 تا 7600 برآورد شده است.

- شرکت ملی مس در سال مالی 96 به بالاترین رکورد تولید کنسانتره مس خود دست یافت و همچنین بیشترین مبلغ صادرات محصول در 7 سال گذشته به مبلغ 1218000 دلار را داشته است.

- شرکت ملی مس در بودجه سال 96، تولید 1070 هزار تن کنسانتره مس و 235 و 195 هزار تن تولید آند و کاتد برآورد کرده بود که در عمل توانست 1145 هزار تن کنسانتره مس، 201 هزار تن آند و 160 هزار تن کاتد تولید کند، علت کاهش تولید آند و کاتد به دلیل تغییر تکنولوژی و راه اندازی کوره فلش با هزینه حدود 1200 میلیارد تومان بود که طبق پیش بینی پیمانکار بابت راه اندازی این کوره کارخانه باید 8 ماه میخوابید اما این اقدامات طی 4.5 ماه انجام شد و تولید کاتد دوباره از سر گرفته شد.

- مدیریت جدید فملی استراتژی جدیدی در رابطه با تامین خاک مصرفی شرکت برای سال 97 دارد. این شرکت قصد دارد تجربه خود را به صورت رایگان برای کمک به اکتشاف و و بهره برداری از معادن کوچک در اختیار آن ها قرار دهد. این شرکت توافقنامه ای با ایمیدرو و صندوق بیمه سرمایه گذاری امضا کرده است تا بتواند خاک استخراجی این معادن کوچک را پیش خرید کند. چشم انداز شرکت مس تا سال 1400، خرید 180 هزار تن خاک از معادن کوچک و 415 هزار تن بهره برداری از معادن چهارگانه درآلو، دره زار، چاه فیروزه و ... علاوه بر تولید از معادن سرچشمه، میدوک، خاتون آباد و سونگون است.

- برنامه شرکت برای دوره تحریم، توسعه و افزایش تولید است و استفاده حداکثر از ظرفیت های شرکت است و همچنین کمک و تقویت سازندگان داخلی برای فروش محصول در داخل کشور از رسالت های شرکت است. شرکت با توجه به تجربه گذشته در زمان تحریم ، سعی در مدیریت شرایط خواهد داشت و به گفته مسئولین شرکت، صادرات پا برجا خواهد بود و وجوه حاصل از آن به واسطه دلال هایی که واسطه هستند وجوه به شرکت برمی گردد.

- شرکت ملی مس موظف به فروش ارز حاصل از صادرات خود فقط در سامانه نیما است اما در حال مکاتبه با دولت برای فروش بخشی از ارز خود در بازار ثانویه است که فعلا نتیجه مشخص نیست.

- از مهمترین پروژه های راه اندازی شده در سال 96، بهره برداری از نیروگاه سیکل ترکیبی 500 مگاواتی برق است که طی 2 سال به بهره برداری رسید و در حال حاضر ملی مس از محل فروش برق تولید این نیروگاه درآمد کسب می کند.

- همچنین بهره برداری از فاز اول پالایشگاه خاتون آباد از جمله طرح های به انجام رسیده در سال گذشته است که در حال حاضر تولید کاتد در این واحد انجام می شود. در سه ماهه اول سال جاری نیز نسبت کاتد در سبد محصولات فملی افزایش داشته است. لازم به ذکر است که حاشیه سود کنسانتره از کاتد بیشتر است اما باتوجه به اینکه عمده مشتریان فملی ، کشورهای اروپایی هستند، در شرایط تحریمی فروش کنسانتره سخت تر از کاتد است و همچنین احتمال وضع عوارض 15 درصد از سوی دولت بر فروش صادراتی کنسانتره وجود دارد.

- طرح تجهیز معدن و احداث کارخانه تغلیظ درآلو 340 میلیون دلار مخارج برای سرمایه گذاری لازم دارد. تولید سالانه این واحد پس از بهره برداری 100 هزار تن کنسانتره مس به ارزش 170 میلیون دلار است لذا بازگشت سرمایه آن دو سال است و از سال سوم شرکت می تواند از فروش کنسانتره با حاشیه سود 50 الی 60 درصد منتفع شود.

- طرح اسید سولفوریک شرکت تا پایان سال جاری به اتمام می رسد و با بهره برداری از این طرح میزان آلایندگی محیط زیستی فعالیت شرکت کاهش می یابد و شرکت از لیست شرکت های آلاینده خارج می شود.

جهت استماع فایل صوتی این گزارش به لینک ذیل وارد شوید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید