image

در مجمع شخارک چه گذشت

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی خارگ در مورخ 1397/04/17 با حضور 77.82 درصد سهامداران رسمیت یافت.

اهم نکات مجمع

· محصولات شرکت شامل 660 هزار تن متانول و 460 هزار تن سایر محصولات است. در سال 96 بالاترین مقدار تولید، فروش و سود را طی سال‌های فعالیت خود داشته است.

· پتروشیمی خارگ 140 میلیون فوت مکعب گاز را از 16 نقطه دریافت می‌کند و پس از جمع آوری و استحصال آن را در دو بخش گاز شیرین و محصولاتی چون بوتان،گوگرد، پنتان و پروپان ارائه می‌دهد. شایان ذکر است گاز شیرین را نیز در سه بخش ارائه می‌دهد که یه بخش به فلات قاره‌ها ارسال می شود، یه بخش به عنوان سوخت در کوره‌های شرکت مصرف می‌شود و بخش بعدی را به عنوان خوراک متانول استفاده می‌کند.

· یکی از بالاترین هزینه‌ها در پتروشیمی خارگ هزینه حمل متانول بوده که از 33 میلیون دلار در سال 95 به 17 میلیون دلار در سال 96 رسیده است. که تقریبا کاهش 50 درصدی داشته است.

· با اورهال واحد گوگرد، استحصال این واحد از 92 درصد گاز ترش به 96 درصد افزایش یافته است. شایان ذکر است بالاترین درصد استحصال گوگرد در جهان 97 درصد می باشد.

· کوره‌ی واحد متانول نیز که یک واحد 17 ساله است که عایق کاری شد و با انجام این عایق کاری مقدار سوخت مصرفی از 9 هزار متر مکعب در ساعت به 5 هزا متر مکعب در ساعت کاهش یافته است. شایان ذکر است انجام تعمیرات اساسی مربوط به واحد متانول در 21 روز انجام شده و با تعمیرات انجام شده مقدار تولید متانول از 1830 تن در روز به 1960 تن افزایش یافته است.

· واحد متانول دو با توجه به مشکلات ایجاد شده متوقف شده بود که با توجه به رایزنی‌های انجام شده قرار بر اتمام این پروژه و تخصیص گاز‌های سرزمینی به آن شد.

واحد متانول دو 37 درصد پیشرفت فیزیکی و مخازن آن پیشرفت 98 درصدی دارد. ژنراتور‌های آن نصب و کمپرسور ها خریداری شده است. شایان ذکر است ظرفیت متانول 2 معادل 1.450 هزار تن می باشد.

برای اتمام این پروژه به 400 میلیون یورو نیاز است که در دو بخش تامین خواهد شد. بخش اول از طریق فایننس داخلی و خارجی و بخش دوم از طریق اورده نقدی و سود شرکت تامین خواهد شد.

· نرخ گاز دریافتی شرکت 20 درصد بالاتر از نرخ گاز تصویب شده در مجلس شورای اسلامی می باشد. علت آن نیز این است که گاز دریافتی پتروشیمی خارگ با سایر پتروشیمی ها متفاوت بوده و شامل متان، اتان و پروپان می باشد.

بندهای حسابرسی

· بند 4:

پیگیری وصول مطالبات شرکت توسط کمیته‌ای مرکب از مسئولین امور بازرگانی، مالی و حقوقی با حضور مدیر عامل شرکت به طور مرتب انجام و در مورد ارتباط با مطالبات شرکت از شرکت هیزل با توجه به پیگیری حقوقی انجام شده در اسفند 1396 موضوع در دیوان داوری مرکز اتاق بازرگانی ایران مطرح و از شواهد عینی استنباط می گردد که صدور حکم به نفع شرکت پتروشیمی خارگ حدود 90 درصد باشد. همچنین احتمال موفقیت در اجرای رای صادره و وصول مطالبات شرکت بین 60 الی 70 درصد تخمین زده می شود علاوه بر آن موضوع وصول مطالبات از شرکت الحسامی هم از طریق امور حقوقی به شدت در حال پیگیری بوده که امید است هر چه زودتر مطالبات شرکت وصول گردد. شایان ذکر است مبلغ دلاری این مطالبات معادل 20 میلیون دلار بوده که شرکت نیز خواهان وصول مبلغ دلاری مطالبات می باشد.

· بند5:

در سال 89 اتش سوزی در پتروشیمی خارگ رخ داد و ملاک تعیین گاز مصرفی که کنتور های پتروشیمی خارگ بود به مبدا دریافت گاز تغییر کرد و این اتفاق منجر به تفاوت 15 درصدی کمی در مصرف گاز شد. شرکت اعتراضات زیادی در خصوص این تفاوت داشته ولی در سال 95 این مقدار تفاوت را پذیرفت.

· بند 6.

این تسهیلات مربوط به واحد متانول دو بوده است. با توجه به مذاکرات انجام شده در صورتی که شرکت ملی صنایع پتروشیمی تعهد به تامین صد در صد خوراک واحد متانول دو کند این تسهیلات تسویه خواهد شد.

· بند 7.

با توجه به توضیحات مدیر عامل کمپرسور‌های مذکور در حال حمل به ایران است و تا اکتبر به ایران خواهد رسید.

مصوبات مجمع

• صورت‌های مالی شرکت برای سال 96 و گزارش فعالیت هیئت مدیره مورد بررسی و تصویب مجمع قرارگرفت .

• سود تقسیمی شرکت به ازای هر سهم معادل 3800 ریال تصویب شد.

 جهت استماع فایل صوتی این گزارش به لینک ذیل وارد شوید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید