مجمع عمومی عادی سالیانه گروه صنعتی بارز (پکرمان) در تاریخ 1397/03/12 در هتل ارم برگزار گردید. پکرمان به ازای هر سهم 400 ریال سود در مجمع تقسیم کرد .

گزارش عملکرد شرکت

در سال 1394 به علت انباشت تایر وارداتی، صنعت تایر ایران با مشکلاتی مواجه گردید .اما با اعمال قوانین جدید بازدارنده واردات به تدریج فروش تولیدکنندگان داخلی بهبود یافت، بطوری که تقریبا تمام تایرسازان توانستند تولید خود را نسبت به سال 1394 افزایش دهند. تولید تایر در سال 1396 صرفا 5% نسبت به 1395 افزایش یافت، اما ترکیب محصول تولیدی تغییرات معناداری داشت بطوریکه تولید گروه سواری رادیال 18% افزایش، گروه باری رادیال 12% افزایش و گروه وانتی و باری بایاس 9% کاهش یافت.

توسعه تولید در بارز کردستان (تولید 7 هزار تن در سال 1396)

افزایش فروش به خودروساز (رشد 18% نسبت به سال قبل)

طراحی 12 محصول جدید

رشد صادرات (43% رشد)

اخذ تایید پژوی فرانسه بعنوان تنها تامین کننده تایر پژوه 301

بند حسابرسی

بند5- به شرح یادداشت توضیحی 2-1-1-16 ، علیرغم شمول شرکت به مفاد ماده 20 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و آیین نامه‌های آن در رابطه با تسویه تسهیلات ارزی دریافتی شرکت در سنوات قبل، وضعیت قطعی و نهایی تسویه این تسهیلات عمدتا به دلیل مغایرت نرخ ارز مندرج در قانون با آیین نامه اجرایی مربوطه، هنوز مشخص نشده‌است. با توجه به اقدامات و پیگیریهای در جریان از طریق مقامات ذیصلاح، اعمال هر گونه تعدیل در حسابها در این زمینه موکول به اعلام نظر قطعی و نهایی مراجع قانونی ذیربط خواهد بود.

توضیحات: شرکت در دهه 80 ، 5 فقره اعتبار برای اجرای پروژه خود دریافت کرده‌است .اصل مبلغ 3.7 میلیون یورو بوده‌است . با توجه به قانون رفع موانع تولید ، بازپرداخت براساس نرخ ارز در روز گشایش انجام می‌شود .در سال مالی 1394 شرکت 25% از مبلغ وام را معادل 7 میلیارد و 700 میلیون تومان پرداخت کرده است. اما هنوز موضوع از طرف بانک تعیین تکلیف نشده‌است. شرکت در این خصوص ذخیره لازم را گرفته است.

بند6- وضعیت تفاوت مالیات بر ارزش افزوده و مالیات و حق بیمه‌های تکلیفی سنوات قبل گروه و شرکت در یادداشت‌های توضیحی 6-1-13 و 7-1-13 و مطالبات از بانک ملی ایران بابت تفاوت نرخ ارز پرداختی در یادداشت توضیحی 3-1-5 درج گردیده است. با توجه به اعتراضات بعمل آمده و دعاوی مطروحه در خصوص اقلام مذکور و پیگیریهای انجام شده و برخی نتایج حاصله در این زمینه، انجام تعدیلات لازم در خصوص موارد فوق و همچنین مالیات عملکرد سال 1396 شرکت موضوع یادداشت 3-14 منوط به خاتمه رسیدگی و اعلام رای نهایی و قطعی مراجع قانونی ذیصلاح مربوطه می‌باشد.

توضیحات: در خصوص مالیات بر ارزش افزوده 1392 و 1393 شرکت در حال پیگیری آن است. همچنین مبلغ 5 میلیارد و 400 میلیون تومان مربوط به اقساط مابه التفاوت نرخ ارز است که مورد بحث بوده که بخشوده بشود اما بانک ملی از پرداخت آن امتناع کرده است و موضوع در حال پیگیری است.

حواشی مجمع

کارخانه کردستان در 5 فروردین 1396 افتتاح شد و ظرفیت تولید 44000 تن در روز و یا 5.5 میلیون حلقه تایر را در سال دارد. در حال حاضر کردستان 10.000 تن در روز تایر تولید می‌کند . گفتنی است تقاضای بازار 18 تا 17 میلیون حلقه در سال است و در صورتی که واردات افزایش نیابد ، کردستان در فروش محصولات خود مشکلی نخواهد داشت.

در سال مالی گذشته به دلیل افزایش نرخ مواد اولیه ، بهای تمام شده افزایش پیدا کرد و انتظار آن است که در سال مالی جاری مواد اولیه بیشتر از 23% رشد نکند و سودآوری شرکت به سال 95 برگردد.

در سال جاری تعرفه تایر سواری 8% و تایر باری 6% افزایش یافته است.

شرکت به دلیل افزایش تقاضا رادیال باری، برنامه دارد که رادیال باری را به 50.000 تن در روز افزایش دهد .

به طور کلی در تایر سواری 16 تا 17 درصد کائوچو طبیعی و 35 درصد کائوچو مصنوعی مصرف می‌شود و در تایر باری 35 درصد طبیعی و 15 درصد مصنوعی مصرف می‌شود و جایگزینی کائوچو مصنوعی و طبیعی تنها در حد 5% امکان داردو بیش از آن ممکن نیست.

میانگین نرخ فروش محصولات در سال مالی گذشته 11.300 تومان به ازای هر کیلو بوده است و این در حالی است که نرخ مصوب 12.500 تومان بوده‌است. شرکت در حال حاضر نزدیک به نرخ مصوب محصولات خود را می‌فروشد. پکرمان در تلاش است که بتواند 10% افزایش نرخ در ماههای آتی دریافت کند.

با توجه به آنکه تخصیص ارز از طریق سامانه نیما به واردات محصولات به کندی انجام می‌شود و در دو ماه اول سال واردات تایر مبلغ قابل توجهی نبوده است. شرکت انتظار دارد در سال جاری وضعیت فروش بهتری داشته باشد.

برای استماع فایل صوتی این گزارش به لینک ذیل وارد شوید 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید