photo_2018-05-29_15-47-51

گزارش مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت کارت اعتباری ایران کیش (سال مالی 1396)

جلسه مجمع عمومی عادی شرکت کارت اعتباری ایران کیش با حضور 88 درصد از سهامداران رسمیت یافت. این شرکت در حالی که 398 ریال سود به ازای هر سهم در بودجه خود برآورد کرده بود توانست 524 ریال به ازای هر سهم محقق کند و تقسیم 85 درصد از آن به مبلغ 450 ریال به تصویب مجمع رسید.

شرکت ایران کیش در سال 96 موفق به کسب رتبه نخست از نظر تعداد دستگاه های کارتخوان نصب شده در بین رقبا شد در حالی که سال قبل رتبه سوم را داشت. سهم این شرکت از تعداد دستگاه کارتخوان های نصب شده در کشور به 14.9 درصد معادل تعداد 900000 هزار دستگاه رسید. در سال 96، تعداد پوزهای نصب شده 270 هزار بوده است در حالی که شرکت فقط اقدام به خرید 80 هزار پوز کرده است و مابقی پوزهای سال های قبل بوده است که مجددا مورد استفاده قرار گرفته است.

این شرکت از لحاظ مبلغ تراکنش پایانه های فروش سهم 14 درصدی را دارد و در رتبه دوم قرار دارد. اما سهم این شرکت از تعداد تراکنش های پایانه های فروش 9.4 درصد است و در رتبه 5 قرار دارد. این به دین معنی است دستگاههای کارتخوان در بیشتر در جاهایی قرار دارد که تراکنش با مبالغ بالا انجام می شود لذا تراکنش های با مبلغ پایین را که تعداد بیشتری دارند را از دست می دهد که نکته مثبتی تلقی نمی شود.

تعداد درگاه های اینترنتی در اسفند 96 نسبت به مدت مشابه قبل 92 درصد رشد داشته و تعداد تراکنش های آن در این مدت 73 درصد رشد داشته است.

تعداد تراکنش ابزار موبایلی پات در اسفند 96 نسبت به دوره مشابه قبل 73 درصد رشد داشته است.

پروژه آسان خرید یکی از اقدامات جدید و نوآورانه­ای است که شرکت رکیش در سال 96 اجرا کرد. شبکه آسان خرید شامل مجموعه ای از خریداران و فروشندگان کالا و خدمات می باشد که دارندگان کارت آسان خرید تا سقف 200 میلیون تومان و به صورت قسطی می توانند از فروشندگان عضو شبکه آسان خرید، کالا خرید کنند. در این میان بانک تجارت ضمانت خریدار را برعهده میگیرد. لذا به دلیل تامین نقدینگی برای خریدار و داشتن ضمانت از سوی بانک شرایط مورد قبولی را برای طرفین ایجاد میکند، لذا انتظار می رود استفاده ازآن دربازار خرید و فروش افزایش یابد. در سال 96، تعداد پذیرنده این طرح، 3805، تعداد کارت 26285 تعداد تراکنش 11310 و مبلغ تراکنش 201898 میلیون ریال بوده است.

ارائه محصول هایپرپات به عنوان صندوق فروشگاهی از جمله محصولات جدید رکیش است که به صورت فروش یا اجاره به فروشگاههای تکی یا زنجیره ای ارائه می شودو شرکت برای سال 97، به تعداد 1000 دستگاه برای ارائه در برنامه دارد. قیمت تمام شده این دستگاه ها حدود 2 تا 3 برابر قیمت دستگاه های کارتخوان است.

در مورد بحث جدید که از سوی وزیر ارتباطات در رابطه با ارائه مجوز های جدید برای ایجاد شرکت های پرداخت الکترونیک اعلام گردید، مدیر عامل شرکت این گونه عنوان کرد که در حال حاضر از 12 شرکت فعال در صنعت تعدادی منفعل هستند و حتی قادر به رقابت نیستند، اما در بستگی دارد که این مجوزها به چه کسی داده می شود، اگر به کسانی که در حال حاضر در صف هستند مجوز بدهند ممکن است حتی به انحصاری بدتر تبدیل شود لذا قطعا راهکاری در این رابطه باید از سوی دولت اندیشیده شود و شرکت آمادگی تطابق با شرایط جدید را خواهد داشت، البته نمی توان انکار کرد که اثر این امر بر روی شرکت های PSP منفی است.

شرکت ایران کیش برنامه ای برای قرارداد با تاکسیرانی داشت به نام پاتسی، اما به دلیل فایننس این طرح که ضمانت لازم دارد به نتیجه نرسید و مشکل ضمانت تاکسی ها همواره وجود دارد لذا منجر به قراردادی نشد.

رکیش نیز همچون سایر شرکت های رقیب برای جایگزینی USSD، کیف پول طراحی کرده و ابزارش آماده است که در برنامه شرکت هست که با معرفی بیشتر و تبلیغات در آینده استفاده از آن گسترده و رشد داشته باشد.

حاشیه سود در خدمات مربوط به پایانه های فروش حاشیه سود مطلوبی است و عمده درآمد رکیش از ناحیه تراکنش پایانه های فروش است. دلیل این که رکیش فعالیت از ناحیه ابزارهای موبایلی را گسترش نمی دهد این است که در بخش مذکور نیز درآمد حاصل خوب است اما به دلیل رقابت شدید در این حوزه، هزینه تبلیغات به شدت بالاست و سرمایه گذاری پرخطری است و هزینه بالایی را به شرکت تحمیل می کند.

برای استماع فایل صوتی این گزارش به لینک ذیل وارد شوید 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید