image

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت آسان پرداخت پرشین با نماد آپ در تاریخ 1397/3/6 در مرکز بین المللی همایش‌های رازی برگزار گردید. آپ در حالی به ازای هر سهم 590 ریال سود تقسیم کرد که 1270 ریال سود درسال مالی 1396 محقق کرده‌بود.

گزارش عملکرد شرکت

آسان پرداخت پرشین در سال مالی گذشته تعداد دستگاه‌های کارتخوان خود را به 631.300 دستگاه افزایش داده‌ است.

این شرکت توانسته است در حوزه پرداخت‌های موبایلی رتبه اول را با دارا بودن 40 درصد سهم بازار و پردازش بیش از 74 میلیون تراکنش در اسفند 96 را کسب کند.

حواشی مجمع

در دوم خرداد ماه 1397 هیات وزیران تصمیماتی را در مورد پرداخت‌های الکترونیک گرفت و براساس این تصمیمات بانک مرکزی موظف است ظرف حداکثر سه ماه سازوکارهای لازم برای رفع و حذف هرگونه انحصار موجود و نیز عدم ایجاد انحصار جدید در خصوص فعالیت شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت و شرکت‌های فناوری مالی را فراهم کند.

آقای شهیدی در این خصوص توضیح دادند که مصوبه جدید هیات وزیران تاثیر با اهمیتی بر سودآوری آپ نخواهد گذاشت. وی اشاره کرد که در حال حاضر 12 شرکت PSP وجود دارد که 4 شرکت اول به اندازه 8شرکت دیگر درآمد دارند و با این فضا نمی‌توان گفت که انحصاری وجود دارد و همچنین وی به ضریب نفوذ بالا، فناوری شرکتها و بالا بودن سرمایه‌گذاری مورد نیاز که رقابت را در بازار کاهش می‌دهد اشاره کرد و مصوبه جدید را مثبت ارزیابی کرد.

تغییر موضوع فعالیت شرکت به دلیل بحث فرودگاه امام خمینی بوده‌است که آپ برنامه بلندمدتی برای حضور در فرودگاه امام خمینی دارد. آپ از طریق اجاره پارکینگ امام خمینی ماهانه 3 میلیارد و 400 میلیون تومان درآمد اجاره کسب می کند که هدف شرکت در مراحل بعدی حضور در پارکینگهای مراکز خرید و تفریحی بزرگ کشور می‌باشد.

شرکت در خصوص سرمایه‌گذاری در سایر شرکتها برنامه‌ای ندارد.

مصوبه دیگر هیات دولت در خصوص الزام بانک مرکزی به منظور تعیین چارچوب‌ها و ضوابط بانکی پرداخت خرد، کیف پول الکترونیک بود که در اپلیکیش آپ کیف پول راه افتاده است ولی هنوز ضوابط آن توسط بانک مرکزی تعیین نشده است . برنامه شرکت استفاده از کیف پول در پرداختهای اجاره پارکینگ و همچنین استفاده از آن در پروژه با بانک مسکن است که در آن هزینه عوارض جاده‌ای از طریق کیف پول پرداخت خواهد شد.

EMV استانداردی است برای پرداخت با کارت‌های نقدی و کارت‌های اعتباری و کلمه EMV مخفف عبارت Europay , MasterCard & Visa است. همان‌طور که از نامش پیداست ترکیبی است از مجموعه‌ای از استاندارها که توسط ویزا، مستر و یوروپِی است. ساختار استفاده از کارتهای مربوط به این استاندارد را همه شرکت‌های PSP دارند و مشکل استفاده از این کارتها مربوط به صادرکنندگی کارتهای EMV است که بانکها باید آن را حل کنند.

در خصوص تغییر کارمزدهای شاپرکی، مدیرعامل شرکت توضیح داد که هنوز در خصوص نظام کارمزد تغییراتی اتفاق نیافتاده است .

هزینه خرید هر دستگاه POS 120 تا 250 دلار است.

شرکت به منظور تسویه بدهی های ارزی خود از دلار 42000 ریال استفاده می‌کند.

شرکت برنامه افزایش سرمایه در سال جاری دارد و همچنین برای سال مالی 1397 آپ 1670 ریال به ازای هر سهم سود پیش‌بینی کرده‌است.

میانگین خرید از کد USSD ، مبلغ 53000 ریال میباشد. در حال حاضر 33% درامدهای آپ، درامدهای موبایلی می‌باشد که 60% آن مربوط به ussd و 40% آن مربوط app است.

در خصوص قرارداد آپ با بانک کشاورزی، مدیرعامل شرکت توضیح داد که درآمد شرکت به صورت درصدی از تراکنش است و به همین دلیل درآمد شرکت از این محل بالاست و اگر دستگاه‌های POS تراکنشی نداشته باشد، اجاره آن صفر است. گفتنی است شرکت در سال مالی 1396 ، 617.667 میلیون ریال مطالبات از بانک کشاورزی داشته است.

فایل صوتی مجمع

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید