image

گزارش مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ملی سرب و روی ایران ( سال مالی 1396)

مجمع شرکت ملی سرب و روی ایران روز چهارشنبه 1397/03/02 برگزار شد. این شرکت که در آخرین بودجه اعلامی خود سود 270 ریالی را اعلام کرده بود توانست 304 ریال سود به ازای هر سهم بسازد. با توجه به زیان انباشته 38 میلیارد ریالی شرکت، سودی تقسیم نشد.

اهم نکات مطرح شده به شرح زیر است:

شرکت ملی سرب و روی در سال 96، به مقدار 5.949 تن روی و 3.871 تن سرب تولید کرده که مقدار تولید این محصولات در سال قبل به ترتیب معادل 5.658 تن و 962 تن بوده است. ظرفیت اسمی تولید روی 15.000 تن و سرب 40.000 تن است.

شرکت در بودجه سال 97، تولید 8.800 تن شمش روی و 2.500 تن سرب برآورد کرده است.

راندمان کل تولید کارخانه روی با احتساب کیک شویی مجدد 83.50 % است و بدون احتساب کیک شویی مجدد 70.7.% است.

- مهمترین رویداد در این شرکت، تولید ورق روی از خاک فلوئوردار است. در سال 96، شرکت بازرگانی، خاک فلوئوردار بین شرکت ملی سرب و روی، شرکت قشم، شرکت بندرعباس و یک شرکت دیگر تقسیم کرد. تنها شرکتی که موفق به استفاده از این خاک برای اولین بار در صنعت شد شرکت ملی سرب روی ایران بود چرا که استفاده از خاک فلوئوردار به دلیل چسبندگی که روی سطح کاتد آلومینیومی ایجاد می­کند باعت توقف بهره­ برداری می­شود و باید کاتد را عوض کرد، اما فسرب با انجام نوآوری­هایی توانست از 7500 تن خاک دریافتی حدود 1600 تن روی تولید کند. این شرکت در حال حاضر برای خرید خاک فلوئوردار با یک شرکت ترکیه ­ای قراردادی برای تامین 45000 تن خاک در سال 97 بسته است که به صورت پارت تحویل داده می­شود و پارت اول آن به مقدار 4470 تن تحویل گرفته شده و فرآیند فلوتاسیون آن در حال انجام است. برآورد شرکت تولید بیش از 11 تن روی از این میزان خاک است. البته بودجه شرکت بدون درنظر گرفتن این مقدار تولید از خاک فلوئوردار درنظر گرفته شده است. که با درنظر گرفتن ظرفیت تولید و خاک دریافتی، میزان تولید روی به احتمال زیاد متأثر خواهد شد. مزیت­های استفاده از این خاک به شرح زیر است:

1- عیار این خاک بالا بوده و به طور متوسط 25 درصد است در حالی که عیار خاکی که قبلا استفاده می­شد حدود 15 درصد بوده است.

2- کاهش مصرف ادتیوها و برق مصرفی: استفاده از خاک مذکور حدود 1000 تا 1200 تومان به ازای هر کیلو روی، بهای تمام شده آن را کاهش می­دهد.

3- قیمت ارزانتر این خاک به دلیل اینکه شرکت­های دیگر فعلا قادر به استفاده از این خاک نیستند.

4- افزایش راندمان به دلیل عیار بالای خاک

5- کاهش کیک­های تولیدی که ناشی از عیار بالای خاک است.

6- مشکلات و دغدغه ­های دریافت سهمیه را ندارد و میتوان راحت­تر آن را تامین کرد.

فرمول قیمت خاک خریداری شده تابعی از نرخ LME و عیار خاک است. همچنین طی توافق شرکت ملی سرب و روی با شرکت ترکیه­ ای فروشنده خاک فلوئوردار، قرار است محصول روی تولید شده را با نرخی بر اساس نرخ LME به همان شرکت بفروشد. مابه تفاوت ارز حاصل از این معامله از طریق سامانه نیما به فروش می­رسد.

- یکی دیگر از عواملی که تولید این شرکت را متأثر می­سازد این است که فسرب برنامه اورهال واحد سرب را دارد، این واحد از سال 1382 اورهال نشده و لزوم اورهال در تجهیزات آن وجود دارد. پیش بینی می­شود انجام این تعمیرات حدود 4 تا 6 ماه به طول بیانجامد. این امر در بودجه شرکت دیده شده­ است.

برای استماع فایل صوتی این گزارش به لینک ذیل رجوع نمایید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید