image

مجمع عمومی عادی سالیانه فرآورده‌های نسوز ایران در تاریخ 1397/3/2در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار گردید. شرکت در سال مالی 1396 توانست 762 ریال سود به ازای هر سهم محقق کند و این در حالی بود که تنها 65% از سود خود را بین سهامداران تقسیم کرد.

گزارش عملکرد شرکت

تمرکز فروش و تولید محصولات شرکت به مشتریان صنایع فولاد، سیمان و بخش نفت، گاز و پتروشیمی و محیط‌های احیا می‌باشد. کفرا 43.6درصد در صنعت فولاد ، 36.7 درصد در صنعت سیمان، 11% در صنایع فلزی غیر آهنی، 8.7% در شیشه و ریخته‌گری‌های کوچک سهم بازار دارد.

کفرا 16% از سهم بازار داخل را در بین 60 شرکت عضو انجمن دارد و رتبه اول را از نظر تناژ و تنوع محصولات دارد. شایان ذکر است، شرکت بیش از 300 نوع محصول تولید می‌کند.

محصولات شرکت در دو نوع محصولات شکلدار (آجر) و محصولات بی شکل(مواد ویژه) می‌باشد. همچنین نسبت فروش آجر به مواد ویژه 2 به 1 است.

در سال مالی 1396 فروش شرکت به دلیل رونق صنعت فولاد افزایش یافت.

شرکت در سال مالی گذشته 4 نوع محصول جدید داشته‌است که شامل آجرهای آلومینی و شاموتی برای کوره‌های ذوب آهن می‌باشد. که برای اولین بار در ایران تولید شده‌است و در دنیا تنها چند شرکت محدود آن را تولید می‌کنند و تکنولوژی بالایی دارند. شایان ذکر است که کل سفارش ذوب آهن تولید شده و نصب شده‌است. شایان ذکر است، محصولات جدید در شرکت حاشیه سود 70% دارد اما با ورود رقبا حاشیه سود آن کاهش می‌یابد.

حواشی مجمع

شرکت به ازای هر تن فولاد 13 تا 14 کیلوگرم فرآورده نسوز مصرف می‌کند. همچنین به ازای هر تن سیمان 0.6 کیلوگرم نسوز مصرف می‌کند.

شرکت به کشورهای همسایه (عراق، افغانستان ، ترکمنستان و...)صادرات می‌کند.

در اوایل سال گذشته به دلیل حذف ارز مبادله‌ای از انواع منیزیت ، همچنین سیاستهای اقتصادی و محیط زیستی چین که باعث شد قیمت جهانی منیزیت به بیش از 4 برابر افزایش یابد و از 350 دلار به 1400 دلار برسد، هزینه بهای تمام شده محصولات افزایش یافت. گفتنی است که بعد از تعطیلی معادن چین، شرکت‌های قوی چینی مواد اولیه مورد نیاز خود را پیش خرید کردند و این امر باعث کمبود مواد اولیه منیزیت و الومینا شد. در تولید نسوز سهم مواد اولیه در قیمت تمام شده به بالای 85% رسیده است. شرکت برنامه دارد با جایگزینی مواد اولیه، مدیریت پسماند و کاهش انرژی هزینه بهای تمام شده خود را کاهش دهد.

طرح توسعه سایت جدید جمبزه جهت فرآوری مواد اولیه مورد نیاز تا پایان سال 1396، 41% پیشرفت فیزیکی داشته است .در نیمه اول سال فاز 1 طرح توسعه شرکت به بهره‌برداری می‌رسد و تا اخر سال 1397 طرح به طور کامل به بهره‌برداری می‌رسد. شایان ذکر است، با به بهره برداری رسیدن فاز 1 ، بخشی از نیاز مواد اولیه شرکت تامین می‌شود.

کوره تونلی جدیدی در کارخانه نصب شده‌است که 26% مصرف انرژی را کاهش می‌دهد.

متوسط قیمت فروش هر کیلوگرم در سال 1396، 27800 ریال بوده است که دلیل افزایش نرخ در سال گذشته، افزایش قیمت مواد اولیه و تغییر ترکیب فروش محصولات بوده‌است.

شرکت از چین، برزیل و اسلواکی مواد اولیه می‌خرد.

مدیریت شرکت به افزایش نرخ مواد اولیه الومینی در سال 1397 اشاره کرد.

کفرا به معادن بوکسیت و منیزیت با کیفیت بالا نیاز دارد که در ایران به تعداد کم وجود دارد.در خصوص معدن نهاوند شرط واگذاری آن منوط به احداث کارخانه فرآوری می‌باشد و کفرا در مرحله گرفتن زمین برای طرح توسعه جدید می‌باشد.

مصرف اب صنعت نسوز تقریبا صفر است و این در حالی است که در صنعت فولاد به ازای هر تن 8 مترمکعب اب مصرف می‌شود.

قیمتهای فروش کفرا از قیمتهای جهانی پایین تر است و این در حالی است که کیفیت محصولات کفرا با محصولات مشابه جهانی برابری می‌کند.

تعرفه واردات نسوز 15 تا 25 درصد می‌باشد.

شرکت برنامه افزایش سرمایه از محل سود انباشته و مطالبات را دارد.

برای استماع فایل صوتی این گزارش به لینک ذیل رجوع کنید 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط