20180521_142941

 

گزارش مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت گروه مدیریت سرمایه گذاری امید (سال مالی 30/10/1396)

مجمع شرکت سرمایه گذاری امید روز دوشنبه مورخ 31/10/1396 برگزار شد و از سود هر سهم 344 ریالی محقق شده، تقسیم سود 280 ریای به تصویب رسید.

اهم نکات مطرح شده به شرح زیر است:

· شرکت سرمایه گذاری امید در بین شرکت های سرمایه گذاری بورسی بر اساس سرمایه و ارزش بازار و مبلغ سود تحقق یافته بعد از شرکت سرمایه گذاری غدیر، در مقام دوم است. اما از لحاظ بازدهی در سال 96، امید با 38 درصد رتبه اول و غدیر با بازدهی 14 درصد رتبه دوم را در بین شرکت­های سرمایه­گذاری فعال در بورس دارد.

· وزن پرتفوی بورسی وامید، از 72.5 درصد در سال 95 به 76.5 درصد در سال 96 رسید که عمدتاً به دلیل افزایش سرمایه شرکت های سرمایه پذیر و عرضه برخی از سهام غیر بورسی در بورس (تامین سرمایه امید) است.

· همچنین وامید عرضه برخی از شرکت های غیر بورسی دیگر در بورس را در سال 97 در برنامه دارد.

· به بهره برداری رسیدن واحد یک میلیون تنی فولاد و سیکل ترکیبی واحد بخار نیروگاه 500 مگاواتی شرکت صنعتی و معدنی چادرملو

· به بهره برداری رسیدن خط 7 کنسانتره با ظرفیت 2 میلیون تن شرکت صنعتی و معدنی گل گهر

· به بهره برداری رسیدن خط 3 تولید کنسانتره به ظرفیت 3 میلیون تن سنگ آهن گهر زمین

· سال 96 اولین سال تولید و فروش شرکت سنگ آهن گهر زمین بوده است. پیش بینی سود هر سهم سال 97 برای این شرکت قبلا 57 تومان اعلام شده بود اما اخیرا تعدیل مثبت داده و سود برآوردی 97 را 63 تومان برآورد کرده است.

· وامید برای اصلاح ساختار مالی خود ، افزایش سرمایه را در برنامه خود دارد.

مهمترین طرح های در دست اجرا وامید:

- فولاد سازی و نورد 3 میلیون تنی شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر

- فاز 2 آهن اسفنجی 1.7 میلیون تنی شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر

- طرح یک میلیون تن ذوب و فولاد شرکت جهان فولاد

- تولید بریکت سرد شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر

- گندله سازی شماره 2 شرکت صنعتی و معدنی چادرملو

- دو واحد نورد به ظرفیت هر کدام 550 هزار تن شرکت صنعتی و معدنی چادرملو

- خط 3 تولید کنسانتره با ظرفیت 2 میلیون تن سنگ آهن گهر زمین

- گندله سازی شماره 1 به ظرفیت 5 میلیون تن سنگ آهن گهر زمین

- گندله سازی شماره 1 به ظرفیت 5 میلیون تن سنگ آهن گهر زمین

هزینه پروژه های در دست اجرا مبلغ 17000 میلیارد ریال است که برای تامین آن توافق­های اولیه انجام شده است و شرکت رد تلاش برای دریافت تامین مالی خارجی برای بعضی از این پروژه ها است که در حال فراهم سازی بستر این تامین مالی است.

اهم بندهای حسابرسی

بند 12- مهمترین موضوع مورد بحث و مناقشه در جلسه مجمع وامید مربوط به بند 12 حسابرسی بود. موضوع این بند مطالبه مبلغ 646 میلیارد تومان بابت وجه التزام بدهی سود سهام سنواتی از شرکت سرمایه گذاری امید از سوی سهامدار عمده یعنی بانک سپه است که وامید آن را نپذیرفته است. بنا به گفته معاونت مالی شرکت سرمایه گذاری امید، بانک سپه در رابطه با تسویه این مبلغ دو راهکار پیش روی وامید قرار داده است: 1- در قبال مبلغ مورد مطالبه سهام شرکت سنگ آهن گهرزمین ( که در سال 97 سودآوری قابل توجهی خواهد داشت) و یک شرکت معدنی بورسی را از امید بگیرد. 2- بانک سپه از وامید شکایت کند و اظهارنامه بدهد و ممکن است حکم عطف به ماسبق بگیرد و این وجه التزام را از سال 1392 محاسبه و مطالبه کند.

شرکت سرمایه گذاری امید تصمیم گیری در این رابطه را به مجمع واگذار کرد اما به دلیل مخالفت شدید سهامداران با گرفتن وجه التزام، تصمیم گیری در باره این موضوع را به سازمان بورس موکول کرد.

بند 17- قرار دارخوین در سال 91 و 92 برای بهره برداری از چاه­های نفت منعقد شد و قرار شد از محل تولید و فروش نفت، مخارج آن تامین شود اما با توجه به تغییر سیاست های دولت، تمرکز بر بهره برداری از منطقه مشترک نفتی گذاشته شد و باعث شد این پروژه متوقف شود. در این پروژه 21.7 میلیون دلار معادل 32 میلیارد تومان هزینه شد که وزارت نفت 13 میلیون دلار از این مبلغ را پذیرفته و هر زمان وزارت نفت آن را واگذار کند چون پروژه By back است باید هزینه مذکور را به دلاری از محل فروش نفت استخراجی به شرکت پترو امید آسیا پرداخت کند.

 جهت استماع فایل صوتی این گزارش به این لینک رجوع نمایید.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط