مجمع پتروشیمی مبین در تاریخ 25/02/1397 با حضور 83 درصد از سهامداران تشکیل شد. این شرکت درحالی که سود سال 96 را 910 ریال برآورد کرده بود توانست 950 ریال سود به ازای هر سهم محقق سازد و 1050 ریال سود نیز تقسیم کرد.

سمت مدیرعامل شرکت پتروشیمی مبین از اسفند ماه 1396 از آقای سبزکار به آقای شمیم منتقل شد.

اهم نکاتی که در مجمع مطرح شد به شرح زیر است:

- تا سال 1392، عمده مشتریان شرکت را پترووشیمی­های زاگرس، پردیس و جم تشکیل می­دادند، اما بعد از آن، به دلیل به بهره­برداری نرسیدن پتروشیمی دماوند برای تامین یوتیلیتی شرکت­های جدید، پتروشیمی فرساشیمی، پتروشیمی بوشهر، شرکت مدیریت شبکه برق و پتروشیمی تخت جمشید نیزبه مشتریان مبین اضافه شدند.

- 37درصد از فروش مبین به مجتمع­های واقع در ماهشهر، 42 درصد به عسلویه و 20 درصد به سایر مجتمع­ها صورت می­گیرد.

- در مورد نرخ فروش محصولات شرکت، اصولا توسط کارگروهی متشکل از نمایندگان خریداران، انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی، هلدینگ خلیج فارس و شرکت یا نرخ­های مورد توافق با مشتریان طبق شرایط قراردادهای فی مابین، محاسبه می­شود.

- در سال 95، نرخ فروش محصولات مبین توسط شرکت ملی صنعت پتروشیمی به مبین اعلام شد اما پتروشیمی مبین آن را قبول نکرد و با مشتری­ها بر روی نرخ دلاری معادل سال 94 توافق کردند، این نرخ برای سال 96 نیز اعمال شد و بنابه گفته شرکت برای سال مالی 97 نیز تغییر نخواهد کرد. لذا شرکت از ناحیه رشد دلار مبادله­ای از 3800 تومان به 4200 تومان می­تواند منتفع شود و نرخ ریالی فروشش افزایش می­یابد.

- همچنین معافیت 10 ساله مالیاتی پتروشیمی مبین در سال 96 به پایان رسید اما طبق مصوبه جدید هیات وزیران تا 10 سال دیگر تمدید شد.

- مبین با استفاده کامل از ظرفیت تولید می­کند لذا امکان افزایش تولید وجود ندارد و این مسئله ریسک عدم پایداری در هنگام مواجهه با خرابی و نقص هر یک از واحدها را افزایش می­دهد چرا که جایگزینی برای واحدها وجود ندارد. پتروشیمی مبین، پروژه متانول آپادانا را دارد و به دلیل نبود ظرفیت اضافی برای تولید اکسیژن این واحد در مبین، واحد اکسیژن را در خود پروژه آپادانا احداث کرده­اند.

- واحد برق و بخار دماوند به بهره برداری رسیده است به همین دلیل فروش برق مبین در سال 96 از 2.9 مگاوات به 2.5 مگاوات رسید است و پیشبینی فروش برق برای سال 97، 2.2 مگاوات است. اما به گفته مدیران شرکت، با پایدار شدن و بهره برداری از پروژه های فاز 3 عسلویه و پارک استایرن مشتری های جدیدی برای محصولات شرکت ایجاد خواهد شد.

اهم نکات بندهای حسابرسی:

· بند 5-1: در رابطه با عدم پذیرش نرخ­های سرویس­های جانبی توسط پتروشیمی زاگرس طی سال های 1388 تا 1392 و عدم پرداخت قسمتی از مبالغ مربوط به خرید یوتیلیتی از مبین، پتروشیمی اقدام به طرح دعوی نموده و طبق نظر کارشناس رسمی دادگستری، رای دادگاه به نفع مبین صادر شده است، البته زاگرس اعتراض داده است و در مرحله بعد کمیته متشکل از سه کارشناس رسمی دادگستری به بررسی موضوع می­پردازند.

· بند 5-2: در مورد عدم پذیرش نرخ های محصولات اعلام شده توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی به مبین در سال 95 و اعمال نرخ های 94 برای 95 و 96، عنوان شد که تعیین نرخ میتواند یا براساس تصمیم کارگروهی که شرکت ملی صنایع پتروشیمی تشکیل می­دهد تعیین شود یا براساس توافق خریدار و فروشنده، لذا مبین با مشتریان برسر تعیین نرخ براساس نرخ های دلاری سال 94 برای سال 95 و 96 به توافق رسیده است.

· بند5-3: در رابطه با اختلاف حساب شرکت گاز استان بوشهر بابت نرخ گاز خوراک تحویلی در سال های 91 و 92، باتوجه به اینکه شرکت­های پتروشیمی زاگرس و پردیس تنها مشتری مصرف­کننده نهایی گاز می­باشند، لذا این اختلاف حساب به آنها مربوط می­شود وبه دلیل نوسانات نرخ گاز در دوره مذکور به وجود آمده است و چون مبین فقط نقش انتقال­دهنده و توزیع­کننده گاز را دارد این مسئله اثر سود و زیانی بر مبین نخواهد داشت.

· بند5-4: این بند نیز در مورد تفاوت اعمال نسبت های ثابت تفکیک گاز برای سوخت و خوراک توسط شرکت گاز و مشتریان نهایی میباشد، لذا مربوط به پتروشیمی زاگرس و پردیس است و بر پتروشیمی مبین تاثیری ندارد.

· بند 5-6:شرکت های دولتی موظف هستند 40 درصد از سود بودجه ای خود را هر سال به حساب خزانه واریز کنند. هلدینگ خلیج فارس از تیرماه سال 92 در بورس پذیرفته و عرضه شد. پس از آن بر اساس اعلام سازمان خصوصی سازی فارس و زیرمجموعه هایش جزو شرکت های خصوصی محسوب می شدند و ملزم به پرداخت سود به دولت نبودند. رقم 146 میلیارد سود مربوط به 4 ماهه اول سال 92 است که پتروشیمی مبین ملزم به پرداخت آن است.

 

جهت استماع فایل صوتی این گزارش به این لینک رجوع نمایید.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید