نماینده ایلام خاطرنشان کرد: در جلسه امروز کمیسیون انرژی گزارشی هم درباره طرح‌های جدید و در دست اجرا ارائه شد و گفته شد که ۶ طرح پتروشیمی امسال به مرحله تولید می‌رسند.

جلال میرزایی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، با اشاره به جلسه امروز کمیسیون انرژی عنوان کرد: در جلسه امروز آقای نوروززاده مدیرعامل شرکت پتروشیمی حضور داشت و به چشم‌انداز این صتعت اشاره‌ای داشت.

وی افزود: در این جلسه گفته شد که ۵۷ مجتمع با ظرفیت ۷۲ میلیون تن و ۶۳ طرح با همین ظرفیت داریم و ۴۳ طرح هم مصوب شده اما کار اجرایی آن هنوز شروع نشده و ظرفیت این طرح‌ها هم به ۹۷ میلیون تن می‌رسد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس یادآور شد: برآورد سرمایه‌گذاری مورد نیاز این طرح‌ها ۱۰۵ میلیارد دلار است که سهم پتروشیمی از کل گاز کشور ۷ درصد است و قرار است با طرح‌های جدید این میزان به ۱۶.۸ درصد برسد.

میرزایی تاکید کرد: سهم صنعت پتروشیمی تا سال ۹۵، ۳۹ درصد محصولات صنعتی و تا همین سال ۳۵ درصد صادرات غیرنفتی را شامل شده است. برنامه‌ریزی این است که تا چشم‌انداز ۱۴۰۳ ظرفیت به ۱۳۹ میلیون تن برسد و رشد صادرات به ۶۸ درصد و فروش داخلی به ۳۲ درصد برسد.

نماینده ایلام خاطرنشان کرد: در این جلسه گزارشی هم درباره طرح‌های جدید و در دست اجرا ارائه شد و گفته شد که ۶ طرح پتروشیمی امسال به مرحله تولید می‌رسند.

وی با بیان اینکه در جلسه امروز به نقص شرکت ملی پتروشیمی قبل و بعد از اجرای اصل ۴۴ اشاره شد، عنوان کرد: آقای نوروززاده گفت که با توجه به فضای جدید، اختیارات رگلاتوری باید افزایش پیدا کند و کمیسیون باید در این زمینه کمک کند تا شرکت ملی پتروشیمی اختیارات انجام مسئولیت‌ها را داشته باشد.

میرزایی گفت: اعضای کمیسیون با توجه به گزارش ارائه شده سوالاتی درباره تاثیر بحران آب و تامین خوراک پایدار و شرایط بازار بین‌المللی پرسیدند و آقای نوروززاده توضیحاتی در اینباره ارائه داد و گفته شد که با توجه به هدف‌گذاری‌های کشوری وضعیت خوبی حاکم است.