رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در نیمه دوم سال، نرخ مالیات بر عمکرد بنگاه‌ها را از ۲۵ درصد به ۲۰ درصد کاهش خواهیم داد.

 به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدرضا پورابراهیمی در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران درباره قانون مالیات بر ارزش افزوده، اظهارداشت: قانون مالیات بر ارزش افزوده در 95 درصد کشورها اجرا می شود اما در حدود دو سالی که به صورت آزمایشی در ایران اجرا شده به جای اینکه مصرف را تحت تاثیر قرار دهد تولید را مورد اصابت قرار داد.

وی افزود: نقص در اجرا و عدم وجود زیرساخت های لازم موجب شد این قانون درست اجرا نشود و به تولید ضربه زد. پورابراهیمی با بیان اینکه لایحه دولت در خصوص مالیات بر ارزش افزوده فروردین سال گذشته ارائه شد، گفت: در طول این یک سال با بخش خصوصی تبادل نظر و 30 محور به عنوان مشکلات این قانون استخراج شد که طی جلسات مختلف با صاحبنظران و کارشناسان و اساتید قرار شد این 30 محور به عنوان مبنای اصلاحات این قانون قرار گیرد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: بخش های زیادی از لایحه اصلاح شده و هنگامی که لایحه نهایی شود آخرین جمع‌بندی به اتاق بازرگانی ارائه می‌شود تا پس از نهایی شدن لایحه را به صحن علنی مجلس آوریم.

وی افزود: یکی دیگر از موارد بحث صندوق‌های مکانیزه فروش است که به دلیل بررسی بودجه در پایان سال گذشته به تعویق افتاد و قرار شده در اسرع وقت به آن رسیدگی شود. پورابراهیمی ادامه داد: قانون مالیات بر ارزش افزوده تا یک ماه آینده نهایی می‌شود و خرداد ماه به صحن علنی مجلس خواهد آمد و تابستان 97 قانون جدید را تصویب می‌کنیم.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد: در نیمه دوم سال نرخ مالیات بر عمکرد بنگاه‌ها را از 25 درصد به 20 درصد کاهش خواهیم داد که در این زمینه توافق اولیه با وزیر اقتصاد و رییس سازمان امور مالیاتی انجام شده است.