image

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سرمایه ­گذاری صنعت و معدن در تاریخ 1396/12/23در سالن همایش معلم برگزار گردید. وصنعت در سال مالی 1396 خود 368 ریال سود به ازای هر سهم محقق کرد و این در حالی است که 200 ریال به ازای هر سهم در مجمع سود تقسیم کرد.

عملکرد شرکت در سال مالی 1396

در سال 1396 رشد تدریجی قیمت محصولات کالایی در بازارهای جهانی و افزایش تدریجی نرخ ارز در بازارهای داخلی باعث شد سود شرکتهای صادراتی و کالایی محور افزایش یابد و در این میان مدیریت و تیم تحلیل شرکت سرمایه­گذاری صنعت و معدن نیز با فعالیت پیوسته به رصد شرایط در شرف شکل­گیری در بازار پرداخته و منابع موجود را به سمت شرکتهای حاضر در صنایع فلزی، شیمیایی و معدنی به 38 درصد از سبد سهام افزایش یافت.

همچنین در سال مالی 1396 شرکت از طریق مشارکت در افزایش سرمایه شرکتهای تحت مدیریت خود از جمله شرکت نیرو کلر و گلوکوزان سعی کرد وضعیت عملیاتی شرکت را بهبود ببخشد. در خصوص شرکتهای دیگر که از شرایط مناسبی برخوردار نبودند، سیاست توقف فعالیت و کاهش دارایی را به مرحله اجرا درآورد و در شرکت نواندیشان دنیای اقتصاد جهت دهی به سمت اخذ مجوز مشاور سرمایه­گذاری از سازمان بورس صورت پذیرفته است. در شرکت سرمایه­گذار ایران و فرانسه نیز سیاست ورود به حوزه تکنولوژی­های مالی به تصویب رسید و این شرکت با تجهیز منابع اقدام به توسعه و اجرای اولین نرم افزار معامله الگوریتمی در حوزه فینتک نموده­است.

- گفتنی است ، در تاریخ 1396/12/2، 2.295.000.000 تعداد معادل 51% از مالکیت شرکت به ارزش 4.360.500 میلیون ریال سهام سرمایه­ گذاری صنعت و معدن تحت مالکیت بانک صنعت و معدن به شرکت سرمایه­گذاری توسعه صنعتی ایران منتقل گردید.

- شایان ذکراست، وصنعت در تاریخ 1396/3/7سرمایه خود را از مبلغ 3.000.000 میلیون ریال به مبلغ 4.500.000 میلیون ریال (از محل مطالبات و آورده نقدی مبلغ 750.000 میلیون ریال، از محل سود انباشته مبلغ 750.000 میلیون ریال ) افزایش داد. همچنین، شرکت برنامه دارد سرمایه خود را به مبلغ 6.000.000 میلیون ریال افزایش دهد ولی زمان مرحله دوم افزایش سرمایه هنوز مشخص نیست.

- شرکت درتاریخ 1396/11/8 ،سهام شرکت­های شبکه صرافی صنعت و معدن و کارگزاری بانک صنعت و معدن را واگذار کرده­ است.

- مدیرعامل شرکت در خصوص شرکت کرمانیت و کارتن البرز توضیح داد که مذاکرات به منظور واگذاری آنها در حال انجام است.

اقای تجریشی توضیح دادند که با توجه به تغییر سهامدار عمده وصنعت ،بازارگردانی سهام واتی و شیران موضوعیت ندارد. همچنین ایشان اشاره داشتند که 80% از دارایی­های شرکت، سرمایه­ گذاری کوتاه مدت است و در مورد هیچ شرکتی برنامه بلندمدت ندارند.

بندهای حسابرسی

بند7 سرفصل سرمایه­گذاری­های بلندمدت شرکت اصلی به شرح یادداشت توضیحی 1-9 شامل مبلغ 30 میلیارد ریال سرمایه­گذاری در شرکت فرعی توسعه تجارت صنعت و معدن می­باشد که عمده فعالیت­های آن در سال­های اخیر منجر به زیان شده به نحوی که زیان انباشته آن بیش از 4 برابر سرمایه شده­است. در خصوص سرمایه­گذاری مزبور و همچنین سرمایه­گذاری در سهام سایر شرکت­ها و شرکت فرعی آبفر جمعا به مبلغ 48 میلیارد ریال، نسبت به تعیین ارزش بازیافتنی و مقایسه آن با بهای تمام شده، اقدامی انجام نشده­است. همچنین مبلغ 90 میلیارد ریال پرداختی به شرکت فرعی توسعه تجارت، صنعت و معدن که 70 میلیارد ریال آن تحت عنوان علی الحساب افزایش سرمایه در سال قبل، به دلیل زیانده بودن آن شرکت و انصراف از افزایش سرمایه، از حساب سرمایه­گذاری خارج و به شرح یادداشت توضیحی 6-1-5 در سرفصل دریافتنی­های تجاری و 20 میلیارد ریال به شرح یادداشت توضیحی 9-1-5 در سرفصل دریافتنی­های غیرتجاری انعکاس یافته که با توجه به وضعیت شرکت، چگونگی بازیافت این مبالغ مشخص نمی­باشد. با توجه به مراتب فوق و در غیاب مستندات لازم، تعیین آثار احتمالی ناشی از موارد فوق برای این سازمان مقدور نمی­باشد.

توضیحات: در خصوص شرکت توسعه تجارت صنعت و معدن ، ورشکسته بودن این شرکت در سال 1394به مراحل اجرا گذاشته شده ­است.

در خصوص شرکت ابفر، بعد از سال مالی 1396/09/30بخشی از دارایی­های شرکت به فروش رفته است و باعث شده بدهی ابفر به شرکت برگردد که اطلاعات آن در صورت مالی بعدی شرکت قرار می­گیرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط