image

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک صادرات با نماد وبصادر در محل مجموعه فرهنگی بانک صادرات با حضور سهامداران برگزار گردید.

گزارش عملکرد بانک صادرات

محدودیت­ها و شرایط عمومی حاکم بر اقتصاد کلان کشور در سنوات گذشته و تداوم رکود در برخی بخش­های اقتصاد، باعث کاهش سطح درآمد بانکها در کنار افزایش مطالبات معوق آنها گردید.با توجه به بانک محور بودن نظام تامین مالی کشور، شرایط موجود منجر به ایجاد تنگنای نقدینگی و به تبع آن شکل گرفتن رقابت ناسالم میان بانکها در پرداخت سود نقدی به سپرده­گذاران گردید. به عبارت دیگر نظام بانکی کشور در سنوات اخیر به صورت همزمان مواجه با کاهش سطح درآمد، افزایش هزینه سود پرداختی و افزایش منابع مسدود ناشی از مطالبات معوق شده که چنین شرایطی آسیب­های جدی به سودآوری بانک­ها وارد آورده است.

بانک صادرات همچنان در فهرست تحریم خزانه­داری امریکا OFAC وجود دارد. این امر شرایط این بانک بزرگ و مردمی را در عرصه رقابت و استفاده بهینه از ظرفیت بالای شعب خارج از کشور، دشوارتر از پیش نموده است.

نسبت کفایت سرمایه

سرمایه مناسب و کافی، یکی از شرایط لازم برای حفظ سلامت نظام بانکی است و بانک­ها و موسسات اعتباری برای تضمین ثبات و پایداری فعالیت­های خود باید همواره نسبت مناسبی را میان سرمایه و ریسک موجود در دارایی­های خود برقرار نمایند. کارکرد اصلی این نسبت حمایت بانک در برابر زیان­های غیرمنتظره و نیز حمایت از سپرده­گذاران و اعتباردهندگان می­باشد. نسبت کفایت سرمایه، حاصل تقسیم سرمایه پایه به مجموع دارایی­های موزون شده به ضرایب ریسک بر حسب درصد می­باشد. طبق الزامات ابلاغی بانک مرکزی این نسبت باید حداقل 8 درصد باشد. کفایت سرمایه و سرمایه پایه بانک در پایان سال­های 1394 و 1395 به شرح جدول زیر می­باشد:

image

حواشی مجمع

1- بانک صادرات 2504 شعبه و 30681 نفر پرسنل دارد و بانک در سال مالی 1395 تعداد شعب و پرسنل خود را کاهش داده­است.

2- فروش سهام بانک صادرات در پتروشیمی جهرم، فسا، شلرد، بیمه سرمد و غیره ناشی از حکم قضایی بانک سامان بوده است.

3- توضیحات آقای صیدی (مدیرعامل بانک صادرات)

آقای صیدی مدیرعامل بانک صادرات با اعلام اینکه کمتر از یک هفته است که در بانک صادرات مشغول شده به بیان برنامه های خود پرداخت. البته برنامه های اعلامی مشخص و کمی نبود.

ایشان توضیح دادند که اینکه بگوییم بانک صادرات یک بانک ورشکسته است درست نیست. سیستم گزارش دهی بر مبنای IFRS هنوز نهایی نشده است و گزارشات کاملا بر مبنای این استاندارد نیست.

ایشان همچنین به دارایی های با ارزش بانک اشاره کردند که یک ظرفیت در بانک محسوب می­شود که بخش مهمی از آن طلب از دولت است.

اقای صیدی توضیح دادند که در مورد سهم سه برنامه دارند، یک برنامه کوتاه مدت که نماد سهم ظرف یک تا دو ماه اینده باز شود و به همین منظور بانک باید روند زیان دهی خود را متوقف کند تا نماد باز شود. همچنین صورتهای مالی 3 ماهه ، 6 ماهه و 9 ماهه و گزارش تفسیری مدیریت را بانک تا قبل از عید نهایی خواهد کرد و بر روی کدال قرار می­دهد.

همچنین اقای صیدی به وجود برنامه­های میان مدت بانک به منظور خروج از زیان اشاره کردند به همین منظور 5 اقدام در جهت بهبود عملکرد انجام خواهند داد که در مجمع بعدی ارائه خواهد شد.

1- اصلاح ساختار مالی در خصوص هزینه مطالبات مشکوک الوصول

2- افزایش سهم بازار به منظور سودآوری بیشتر(سهم بازار بانک کاهش یافته و از 9.3% در سال ۹۴ به 8.4% در سال ۱۳۹۵ رسیده است.)

3- تعیین تکلیف مطالبات معوق

4- بهای تمام شده پول در حال حاضر بالاست و پوشش هزینه بانک را نمی­دهد.

5- موضوع تحریم­های بین المللی و وجود 8 شعبه بانک در امارات

ایشان اشاره کردند که با برنامه­های میان مدت انشاالله در سال 1398 بانک به سوددهی خواهد رسید.

و برنامه بلند مدت بانک آن است که وبصادر 50 میلیارد دلاری شود.

اقای صیدی همچنین به سهامداران توصیه کردند که با توجه به برنامه های بانک در خصوص فروش سهام خود تصمیم بگیرید .

بندهای حسابرسی

image

توضیحات هیات مدیره شرکت:

مشکل اکچوئری بانک در سال جاری حل نخواهد شد و بانک ۴،۳۳۷ میلیارد ریال ذخیره اکچوئری گرفته است. همچنین بابت اکچوئری سال های قبل، بین دولت و بانک اختلاف نظر وجود دارد. بانک ادعا دارد که این ناشی از دوره حاکمیت دولتی است و دولت در گذشته متعهد به پرداخت بوده و تعهدی به بانک وارد نیست. بانک از این بابت ۴،۳۳۷ میلیارد ریال ذخیره در حساب های خود منظور کرده است.

image

مذاکرات بین بانک و دولت همچنان ادامه دارد و پرداخت بدهی دولت به بانک باید در بودجه دولت پیش بینی شود و هنوز رقم بدهی مورد تایید دولت مشخص نیست. دولت سازمان حسابرسی را به عنوان امین خود مشخص کرده­است که میزان بدهی دولت را در بانک­ها مورد رسیدگی قرار بدهد تا دو ماه آتی امید است که جلسات به نتیجه برسد. اصل بدهی دولت ۶۳ هزار میلیارد و سود آن ۴۰ هزار میلیارد و وجه التزام نیز ۹۱ هزار میلیارد ریال است .

image

بدهی بانک صادرات به بانک مرکزی طی مذاکراتی با این بانک به ۶۰ قسط تقسیم شده است و قرار آن است که بدهی در سر موعد پرداخت شود و همچنین در خصوص جریمه اضافه برداشت تخفیف قائل شوند و با پرداخت این اقساط، هزینه ی شرکت کاهش خواهد یافت.

image

کل مبلغ اصل دریافت شده­است و این پرونده بسته شده­است.همچنین در خصوص مبلغ سود با نرخ 7% نیز توافق شده­است و بانک در حال دریافت آن است.

image

در انتقال پالایشگاه بید بلند توسط شرکت انرژی سپهر به پتروشیمی خلیج فارس، ارز این معامله با منشا خارجی بوده است و شرکت پتروشیمی خلیج فارس تسویه مبلغ را در قبال تامین تجهیزات و غیره شرکت های انرژی سپهر انجام دهد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید