به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس،‌«رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با «فدریکا موگرینی» رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا مدعی شد که اقدامات ایران ثبات در یمن، عراق و سوریه را متزلزل کرده است اما با این وجود ما از توافق هسته‌ای ایران و 1+5 (آمریکا،انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) حمایت می‌کنیم.

با اینحال، «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا و «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این کنفرانس خبری دو پیام متفاوت ارسال کردند.

موگرینی تصریح کرد که ایران به توافق هسته‌ای با گروه 1+5 پایبند بوده است و تیلرسون تصریح کرد که ایران با آزمایشات موشکی و کمک به حزب‌‌الله نتوانسته، پیروی از برجام را برآورده سازد. 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در خصوص اهمیت ادامه اجرای برجام گفت: « تداوم اجرای برجام یک اولویت راهبردی کلیدی برای نه تنها امنیت اروپا،بلکه برای امنیت منطقه و جهان است».

وی در ادامه گفت: «ما همچنین درباره این حقیقت هم بحث کردیم که موضوعات دیگری هم وجود دارد که باید با یکدیگر درباره آن بحث کنیم و با یکدیگر به آن بپردازیم و آن را رفع کنیم اما این موضوعات در مقیاس توافق هسته‌ای نیستند و به همین دلیل ما تمایل داریم خارج از توافق هسته‌ای به این مسائل بپردازیم».

 

موگرینی تصریح کرد: «اتحادیه اروپا تمایل دارد با کشورهای دیگر در خصوص این موضوع بر پایه تداوم اجرای توافق هسته ای توسط آمریکا همکاری نزدیکی داشته باشد».